RECENZIA: NBA 2K24 je žiarivý príklad toho, keď sa urobí jeden krok vpred a jeden naspäť

RECENZIA: NBA 2K24 je žiarivý príklad toho, keď sa urobí jeden krok vpred a jeden naspäť

Áno, viem, hovorí sa to inak, ale v prípade najnovšieho ročníka basketbalovej simulácie to platí takto. NBA 2K24 nie je revolúciou, iba evolúciou, ktorá má svoje veľké klady a zároveň aj naozaj nepríjemné zápory. Viac sa dozviete v recenzii.

Ani by ste neverili, aké je to vyčerpávajúce písať úvody recenzií športových titulov. Nové kúsky zo sérií ako NBA, NHL či FIFA totiž vychádzajú rok čo rok a priznám sa, že moja zbierka klišé fráz sa pomaly, ale isto míňa. Aj pri písaní tohto textu som si musel skontrolovať, či som už niečo podobné nenapísal v minulosti! Predsa len, sérii NBA 2K sa na zúbky pozerám už od roku 2018. A tak som sa rozhodol, že tentokrát to pojmem tak, že sa posťažujem na to, aký je život recenzenta naozaj náročný, no a potom sa už vrhnem na to, čo som mal robiť od začiatku – opisovať, akou hrou vlastne NBA 2K24 je.

Dobrou. Koniec recenzie. Ha, ha, ha. Ale seriózne, ide už o 25. titul v obľúbenej sérii basketbalových simulátorov. Tentokrát je kráľom coveru legendárny Kobe Bryant, ktorý už, žiaľ, medzi nami pár rokov nie je. Vývojári si pri príležitosti toho, že sa v ročníku nachádza číslo jeho dresu, pripravili špeciálny mód, ktorý sa zameral na slávne momenty jeho kariéry. Prežijete tak napríklad Kobeho play-off smršť proti Sacramentu, dvanásť rekordných trojok v základnej časti, ale aj neuveriteľných 62 bodov za tri štvrtiny proti Dallasu. Po splnení potom dostanete nejaké odmeny, ktoré sú však skôr symbolické. Budem úprimný, minulý rok a momenty Michaela Jordana boli trochu lepšie. Možno to bolo aj tým, že to bolo niečo nové a Mamba Moments v podstate iba zopakovali úspešnú formulku, v každom prípade, rozhodne nejde o zlé osvieženie a fanúšikovia Kobeho si pri spomienkach na svojho obľúbeného basketbalistu možno aj nostalgicky povzdychnú.

Pozitívne zmeny

Čo sa týka samotného basketbalu, ten je podľa mňa vynikajúci a znovu o čosi uveriteľnejší. Najväčšou novinkou je systém ProPlay, ktorý tvorcom umožnil vytvoriť verné animácie tých najväčších hviezd NBA na základe reálnych záberov. Aj obyčajné layupy pôsobia unikátne a málokedy sa mi stalo, že už pri tom, ako sa vyberiete ku košu a zatiahnete páčku, budete podľa animácie vedieť, ako to asi dopadne. Nájde sa tu síce zopár animácií, pri ktorých som zdvihol obočie (najmä jedna, po ktorej končím pravidelne aj s loptou za čiarou, mi vedela zdvihnúť žlč), ale celkovo sa vyskytlo oveľa menej prípadov, ktoré by ma vyviedli z pohltenia virtuálnym basketbalom. Zápolenia so superhviezdami ako LeBron James či Steph Curry tak vyznievajú autentickejšie. Vývojári opravili aj veľký neduh z minulého roka v podaní nedostatočnej obrany priestoru pod košom, takže hoci majú vyšší basketbalisti stále výhodu, už sa to nedá zneužívať. Vývojári sa taktiež dušujú, že do koša zahodili minuloročnú novinku v podobe ťažšej streľby, čo kvitujem. Tentokrát to v rôznych módoch funguje rôzne. A hráčov na Xbox Series X a PS5 poteší aj možnosť zahrať si proti sebe.

Na zúbky som sa pozrel aj kariérnemu módu a hlásim pozitívne zmeny! Okrem niektorých kozmetických zmien, ako je upravený systém získavania tzv. „badges“, ktoré ovplyvňujú vaše štatistiky, vidím najväčší posun v príbehu. Už vás toľko neotravujú mimobasketbalové aktivity, práve naopak, vyberiete si tím a vhupnete priamo do sezóny. Tentokrát sa zhostíte roly nováčika s prezývkou MP, ktorého si, samozrejme, vytvoríte sami. Ste považovaný za najväčší talent od čias LeBrona Jamesa a všetky reči sa sústredia na to, či sa stanete najlepším hráčom histórie – tzv. GOAT. Vzhľadom na to, že tento rok do NBA vstúpil aj Victor Wembenyama, mi príde načasovanie trochu úsmevné, ale je to skvelá zmena oproti zbytočne dramatickým minulým ročníkom. Príbeh lemuje aj rodinná linka, ktorá dokonca priniesla aj flashbackové zápasy vášho otca a dedka, ktorí boli taktiež v NBA. MyCareer teda po minuloročnom prepadáku chválim.

Všade samé mikrotransakcie

Na mód sa však viaže jeden problém, ktorý zožiera sériu už roky rokúce. Áno, ide o mikrotransakcie. Keď si vytvoríte hráča, začínate s hodnotením 60. Je logické, že ako nováčik nemôžete ihneď dostať do vienka všetky schopnosti, máme tu dva háčiky. V prvom rade to vyznieva humorne, keď o vás každý básni, aký ste talent, a vy pritom máte problém trafiť trojku, keďže bodíkov do štatistík nemáte na rozdávanie. V druhom rade, dostať sa na aspoň akú-takú úroveň vyžaduje poriadny grind. Teda, pokiaľ sa nerozhodnete zaplatiť. Ak si človek zakúpi špeciálnu verziu NBA 2K24, dostane aj 100 000 VC, čo je špeciálna mena, ktorú vie použiť na vylepšenie atribútov. Stotisíc virtuálnych koruniek ale stačí iba na to, aby ste sa dostali na hodnotenie 75. A aj potom potrvá desiatky hodiny, kým budete môcť konkurovať hráčom online. Mnohí z nich pritom tento grind preskočia práve tým, že vytiahnu svoje peňaženky a pekne-krásne si zaplatia aj stovky eur. Ako potom chce 2K prilákať občasných hráčov, ktorí nemajú toľko času? A aj prostredie The City, čo je sociálny hub prepájajúci offline aj online hranie, na mňa pôsobí ako jedna veľká reklama na všetko možné a naviguje sa mi v ňom naozaj ťažko.

Najväčších zmien sa však jednoznačne dočkal kartičkový mód MyTeam. Vývojári minulý rok svojimi rozhodnutiami v komunite vyvolali viacero kontroverzií, a to aj bojom proti stránkam, ktoré nelegálne predávali jednu z herných mien. To, že komunikácia zo strany 2K a Visual Concepts nebola ideálna, už rozoberať nebudem, skôr ma zaujalo to, ako sa rozhodli pokračovať v spomenutom boji. Zrušili totiž tzv. aukčný dom, v ktorom ste mohli predávať svoje kartičky a kupovať nové. Ak chcete získať nového hráča, tak okrem balíčkov je tu iba vývojármi regulovaný trh s hráčmi, kde sú fixné ceny s občasnými zľavami. Ide o rozporuplné rozhodnutie, no zatiaľ neviem zhodnotiť, aký dopad to bude mať na mód celkovo, pretože máme za sebou len tri týždne od vydania.

Existujú totiž obavy, že čím ďalej, tým budú hráči drahší a ľudia, ktorí nechcú míňať ďalšie peniaze, nebudú mať šancu. Už po dvoch týždňoch bol totiž k dispozícii v podstate nezastaviteľný Shaq s hodnotením 94, na ktorého získanie potrebujete odohrať desiatky hodín. Alebo to viete urobiť aj jednoduchšie – investovať pár desiatok eur a kúpiť si ho. A aby som nezabudol, po novom si viete kúpiť aj battle pass, ktorý poskytne ďalšie výhody. Takže vývojári vás nabádajú, aby ste si po zaplatení 70 eur kúpili aj tento pass a peniaze míňali aj na balíčky a kartičky. Dámy a páni, rok 2023.

Fajn novinky a úžasná klasika

Odhliadnuc od tohto mikrotransakčného peklíčka však musím pochváliť niekoľko výborných noviniek. Tvorcovia zmenili spôsob, ako dostávate skúsenostné body potrebné k odomknutiu levelu 40 a získaniu skvelého hráča. Už nemusíte plniť rôzne úlohy, stačí jednoducho hrať. Za hranie zápasov navyše inkasujete oveľa viac virtuálnej meny ako predtým a v kombinácii s odmenami za isté míľniky si viete obstojne zarobiť. Každý týždeň je k dispozícii aj množstvo kartičiek basketbalov, ktorí môžu byť vaši, ak splníte niekoľko úloh. Tie nie sú príliš ťažké, čo poteší aj casual hráčov. Tvorcovia sa o mód príkladne starajú a v podstate každý deň pridajú nejakú zaujímavú novinku. Obsahu je dostatok ako pre offline, tak aj online hráčov, a nemusíme sa báť, žiadna Trophy Case sa tu nenachádza a chaos sa nekoná. MyTeam teda prešiel slušným faceliftom a zatiaľ celkom baví.

Okrem toho tu nájdete aj klasickú smršť ostatných módov. Vyskúšať môžete obyčajný či historický zápas, tutoriál, ktorý vám vysvetlí, ako by ste mali hrať, jednoduché online zápolenie, ale aj ženský basketbal v podaní WNBA či jednoduchšiu obdobu street basketbalu. A zabudnúť nesmiem na Crème de la Crème hry, mód MyNBA Eras tentokrát aj s érou LeBrona Jamesa. Ten je znovu snom všetkých fanúšikov basketbalu vďaka veľkej možnosti prispôsobenia si zážitku. Viete si ho nastaviť tak, aby ste si z NBA 2K24 urobili takmer plnohodnotný basketbalový manažér s čo najväčšou dávkou realizmu a s možnosťou priamo zasiahnuť do zápasu, ak však nemáte chuť na viachodinové sedenia nad jednou sezónou a jednoducho chcete ukojiť vaše fantázie, dá sa urobiť aj to. Nastavíte si fantasy draft, šupnete Luku Dončiča do vášho obľúbeného tímu, vypnete komplexné prvky, ako sú morálka hráčov, tímová chémia či rôzne pravidlá NBA a idete na to. MyNBA je jednoducho opäť úžasným módom a viem si predstaviť, že existuje kopa ľudí, ktorá si hru kúpi iba kvôli nemu. Kreativite sa tu medze nekladú a svoje si tu nájde každý. Bravó, Visual Concepts.

Dobrá a zlá verzia

Graficky a technicky titulu nemôžem veľa vytknúť. Na NBA 2K24 sa na Series X opäť skvele pozerá, dobre sa počúva a atmosféra zámorského basketbalu je zobrazená naozaj verne. Počas recenzovania som sa nestretol ani s bugmi či padaním hry. Neodpustím si však kritiku na margo verzií hry pre PS4, Xbox One a PC. Hromžia najmä hráči na PC, ktorí sa znovu nedočkali next-gen vylepšení, ktoré 2K prináša na PS5 a Xbox Series X už štvrtý rok. Okrem toho, že old-gen basketbal je už nič moc, chýbajú tu aj novinky ako ProPlay či crossplay. Škoda

Nuž, čo teda povedať na záver. NBA 2K24 je kvalitný titul s niekoľkými ale – a to, či si ho máte kúpiť, závisí od toho, aký ste typ hráča. Pokiaľ patríte medzi milovníkov zápolení online, prípadne radi hráte kartičkový mód MyTeam, pokojne si hru zaobstarajte už teraz a nebudete ľutovať. V prípade, že nepotrebujete aktuálne súpisky, resp. si vystačíte s výtvormi komunity a basketbal si pustíte raz za čas po náročnom dni v práci či škole, radšej si počkajte na nejakú zľavu. NBA 2K24 je síce lepší ročník ako ten minulý, no 70 eur je vysoká suma.

Naše hodnotenie

NBA 2K24 je veľmi dobrá záležitosť, ktorú môžem odporúčať každému fanúšikovi basketbalu pod jednou podmienkou – musíte ju hrať pravidelne až do ďalšieho ročníka. Ak nie, tak si určite vystačí aj s predchádzajúcimi dielmi, pretože novinka neprináša zmeny hodné 70 eur.

Klady

 • vynikajúci vizuál
 • bonusový obsah s motívom Kobeho Bryanta
 • basketbal je lepší ako minulý rok
 • príbeh v móde MyCareer a prekopaný mód MyTeam

Zápory

 • mikrotransakcie, mikrotransakcie, mikrotransakcie
 • The City a niektoré veci v kariére
 • oproti minulému roku málo zmien
 • PS4, Xbox One a PC verzie sú žalostne zanedbané

Informácie o hre

NBA 2K24

NBA 2K24 2023

 

 • Platforma: Xbox Series X/S
 • Žáner: Simulátor basketbalu
 • Vývojár: Visual Concepts
 • Vydavateľ: 2K Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Cenega

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

 
 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk