RECENZIA: F1 2021 - Štart z pole position do novej generácie

RECENZIA: F1 2021 - Štart z pole position do novej generácie

Odkedy som sa prvýkrát dostal k racingovke Forza Horizon, máloktoré preteky ma dokázali zaujať alebo dlhšie udržať. Formula 1 je však výraznou výnimkou. Aktuálne sa v TV môžeme pozerať na veľmi zábavnú a po dlhej dobe kompetitívnu sezónu, v ktorej navyše nechýbajú prekvapenia. Môj záujem o F1 preto posledné roky opäť stúpal a veľmi tomu pomohla minuloročná F1 2020, ktorou vývojári z Codemasters dosiahli svoj strop. Na ďalší ročník som sa, pochopiteľne, veľmi tešil, no s príchodom 2021 sa niesli aj dva otázniky – prechod pod Electronic Arts a vydanie na novú generáciu konzol.

Na veľké zmeny si budeme musieť počkať

Veľké zmeny, ktoré mali nastať v aktuálnej sezóne Formula 1, boli pre pandémiu covidu odložené na rok 2022. To však neznamená, že by Codemasters v tej virtuálnej verzii nič nezmenili. Síce si cestu uľahčili prenesením veľkého množstva prvkov z predchádzajúceho dielu, ale o tom neskôr. Jazdný model bol obohatený o floor downforce, teda prúdenie vzduchu zo spodnej časti monopostu. V jednoduchosti to znamená, že ak budete jazdiť, ako ste zvykli v predchádzajúcom ročníku, musíte sa pripraviť na pravidelné hodiny v zákrutách a točiť vás bude ako štamgasta pri návrate domov.

Podobným krokom k vyššej realistickosti je lateral load. Ten ucítite v každej zákrute vďaka vibráciám gamepadu a ak sa počas zatáčania kompletne vypnú, viete, že vás čaká problém. Týmto spôsobom sa vás vývojári snažia naučiť, že priľnavosť pneumatík má v zákrutách svoje limity a ich prekročenie znamená ďalšie tancovanie monopostu. Aj preto boli nastavenia náročnosti a simulácie rozšírené o ďalšie položky, takže teraz si hru môžete naozaj prispôsobiť, ako len chcete. Nebojte sa siahnuť po asistenciách, pretože realistické nastavenia sú naozaj len pre profesionálov. Ak však zvládnete celé preteky odjazdiť so všetkými asistenciami vypnutými, máte môj obdiv.

Novinkou je aj príbehový mód s názvom Breaking Point. V ročníku 2019 sa už Codemasters pokúsili o náznak príbehu v krátkom úvode do kariéry začínajúcej vo Formula 2, no išlo len o pár pretekov. V tomto prípade však ide o plnohodnotný režim na približne sedem hodín. V ňom sa zhostíte roly Aidena Jacksona, pretekára Formula 2, ktorý začína svoju kariéru v F1 v tíme podľa vášho výberu (Alfa Romeo, Haas, Williams, Alpha Tauri alebo Racing Point, respektíve Aston Martin). Tímového kolegu vám bude robiť veterán Casper Akkerman, ktorý pripomína Maxa Verstappena vo svojich začiatkoch, len o dvadsať rokov staršieho. V jednotlivých pretekoch medzi týmito dvomi jazdcami začnú výrazné nezhody, ktoré sa prenesú do paddocku a následne opäť na trať. Aby toho nebolo málo, do nováčika Aidena začne zabŕdať pretekár známy zo spomínaného ročníka 2019 – Devon Butler. A podobne ako v minulosti, aj teraz nemá za lubom nič dobré.

Breaking Point nie je niečo, čo by vás prekvapilo, prípadne poskytlo neočakávané zvraty. No vďaka výborným animáciám a dabingu je mód prekvapivo zábavný. O to viac, že je to pre Codemasters niečo naozaj nové. Škoda, že po stránke hrateľnosti je režim veľmi jednoduchý. Raz je vašou úlohou do niekoľkých kôl predbehnúť konkrétnych pretekárov, inokedy zase dokázať Akkermanovi, kto je pravá jednotka stajne. Keďže priebeh jednotlivých pretekov je dopredu nalinkovaný, aj keď skončíte prvý, hra na to adekvátne nezareaguje, ak nemá.

Samostatne musím spomenúť ešte My Team. Hoci bol tento režim zahrnutý už v minulom ročníku, ide o to najlepšie, čo séria ponúka. Založiť si vlastnú stajňu, vybrať dodávateľa motora, farby a druhého jazdca je stále mimoriadne pohlcujúce. Tentokrát si režim môžete zahrať už aj vo dvojici – buď spolu za jeden tím, alebo dokonca aj ako možní rivali, keďže každý hráč si zvolí svoj vlastný kontrakt. Škoda, že tento mód je dostupný len online a nedá sa hrať aj v splitscreene. Rovnako by potešila aj pozývacia funkcionalita, keď by ste svojho kamaráta mohli do hry zahrnúť aj bez toho, aby titul vlastnil. Úplne by stačilo aj v okresanom režime. Prekvapilo ma však zahrnutie legendárnych pretekárov v móde My Team. Do svojho tímu môžete najať Schumachera alebo Sennu a jazdiť spoločne s nimi. Avšak napriek tomu, že pri úvodnom nastavovaní My Team je toto ozvláštnenie predvolené, je nutné si ho zakúpiť, pokiaľ nie ste majiteľom Deluxe edície hry.

Pozrime sa však na zvyšok obsahu. Prečo meniť niečo, čo funguje, však? Tak by sme mohli nazvať prístup Codemasters k tomuto ročníku. V tomto prípade je ale preneseného tak veľa (pričom netvrdím, že v minulosti sa to nedialo), že ako pravidelnému hráčovi série to bije do očí. Navyše, je tu nová generácia konzol a fanúšik by tak očakával niečo viac. Väčšina UI je rovnaká ako v 2020, rovnako aj jednotlivé obrazovky a herné menu. Dokonca aj chýbajúce trate (Imola, Portimao a Jeddah) pribudnú až ako update niekedy v priebehu roka. Výnimky sa hľadajú ťažšie, no napríklad prehľad vylepšení monopostu v obľúbenom My Team je omnoho lepší. Podobne aj rýchla simulácia tréningov, ktorá je spracovaná ako minihra, kde vyberáte, ktorý test chcete skúsiť podľa percentuálnej predikcie jej úspešnosti. Možno sú moje nároky vysoké, ale predsa len, séria je s nami už trinásť rokov a kedy by sme mohli dostať nový zážitok, ak nie s príchodom výrazne výkonnejších mašín?

Audiovizuálna stránka je stále top, no niečo chýba aby to bol nextgen

Hoci bola F1 2021 primárne vyvíjaná pre novú generáciu konzol, nie je to veľmi vidieť. Najvýraznejšie zmeny si všimnete na jazdcoch a ostatných postavách. No pri tratiach a samotných monopostoch veľké zmeny neuvidíte. Aby som však moje prvé tvrdenie uviedol na pravú mieru – hra v žiadnom prípade nie je škaredá alebo málo detailná. Od next-gen verzie by som ale očakával lepšie a hlavne nové efekty. Chcem vidieť dym, prach a zvyšky na vozovke. Pri kontaktoch a vážnych nehodách chýba nielen poriadny deštrukčný model, ale aj adekvátny audiovizuálny sprievod. Hra práve v tomto ohľade trpí bugmi, pretože monopost sa po náraze nevie udržať na mieste a kolesá sa trasú hore-dole na kotviacich lanách. V ďalšom diele by som si viac než fotorealistickosť jednoducho prial práve množstvo takýchto menších detailov, ktoré ako jeden celok vytvoria wow efekt z každej situácie.

F1 2021, ako je dnes už bežné, poskytuje na výber dva režimy. Kvalita, čo je 60 fps v 4K, alebo výkon, teda 120 fps v 1440p. Na Xbox Series X som popri hraní nezaznamenal žiadne trhanie alebo citeľný pokles výkonu. Avšak cez replay a cutscény v 30 fps som sa nedokázal preniesť. Tento pokles v snímkovaní je do očí bijúci a pri využívaní flashbackov až vyslovene nepríjemný. Audio je už tradične na vynikajúcej úrovni. Smútiť za zvukmi V8 a V10 motorov už nie je nič platné a tak máme aspoň autentický zvuk „vysávačov“. Prial by som si však viac zvukovej odozvy od jazdcov. Čo tak nadabovať vášho pretekára a umožniť reakcie na jednotlivé situácie alebo odpovede do vysielačky?

Naše hodnotenie

Ak ste v sérii nováčikom, nie je o čom. F1 2021 je mimoriadne zábavná pretekárska hra, ktorá sa vďaka detailným nastaveniam dobre ovláda a aj pekne vyzerá. Na Xboxe určite poteší aj Smart delivery, ak s nákupom Series X/S ešte čakáte. Na výber máte množstvo herných módov a obsahu, že vám to vydrží, aj kým skončí aktuálna sezóna v TV. Ak ste však predchádzajúci ročník hrali doteraz, zmien je naozaj málo. Po audiovizuálnej stránke je noviniek tiež ako šafranu a pokiaľ ste F1 2020 skúšali na PC, musíte sa poriadne sústrediť, aby ste ich vôbec uvideli. Ale ako to s nami F1 fanúšikmi býva, ideme do toho tak či tak.

Klady

  • skvelý pocit z jazdy
  • vernosť realite po mnohých stránkach
  • veľké množstvo obsahu
  • My Team je stále mimoriadne zábavný mód

Zápory

  • veľa recyklovaných prvkov
  • menej noviniek

Informácie o hre

F1 2021

F1 2021 2021

 

  • Platforma: Xbox Series X/S
  • Žáner: pretekárska hra
  • Vývojár: Codemasters
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk