Disney Infinity - Recenzia

 

 

Z dielne Walta Disneyho vyšli snáď najviac ikonické rozprávky a postavičky, ktoré sprevádzajú detstvá po celom svete. To však nevylučuje aj dospelých divákov, ktorí pod zámienkou svojich detí chodia na Disneyovky do kina. Veď kto by odolal čaru toho povestného Disney humoru, krásnych príbehov a nezabudnuteľných postav? V skratke, Disneyovky sa stali neodmysliteľnou súčasťou našej pop-kultúry. Disney Infinity je najnovším počinom preniesť magický svet Walta Disneyho do videohier. Ide o unikátnu hru v tom zmysle, že vám poskytuje možnosť vytvoriť si vlastný svet, v ktorom sa môžete hrať. Skoro tri roky v tvorbe a investovaných cez 100 miliónov amerických dolárov, poďme sa teda pozrieť na výsledok.

Disney Infinity stavia na nostalgickej spomienke, keď sme sa ako deti hrali hodiny a hodiny na koberci s vytiahnutými hračkami. V tejto hre totiž nebudete hrať za samotné postavičky z vašich obľúbených rozprávok, ale za ich hračky. Nebudete hrať za samotného Jac..., teda KAPITÁNA Jacka Sparrowa z Pirátov z Karibiku, ale za jeho hračku. V Disney Infinity tieto hračky ožívajú a prechádzajú svojimi vlastnými dobrodružstvami, ktoré sú viac-menej podobné tým, ktoré poznáte z ich animovaných verzií. A keď píšeme, že hračky v Disney Infinity „ožívajú“, tak myslíme to doslovne. Nie, žiadnym spôsobom nebudete musieť do vašej konzoly tlačiť vaše akčné figúrky, pretože k Disney Infinity je pribalená plošina, ktorá sa zapojí do vašej konzoly. Na túto plošinu môžete potom postaviť jednotlivé hračky, ktoré sa v hre načítajú a následne sa zobrazia. Dajte figúrku z plošiny preč a zmizne aj z hry. Samozrejme, nejde o hocijaké hračky, ale špeciálne hračky, ktoré sú predávané pre Disney Infinity. V základnom sete dostanete rovno tri postavičky – (kapitána) Jacka Sparrowa, pána Úžasného a Sulleyho z Príšeriek. Dodatočne je dostupných cez tridsať hračiek, s ktorými môžete Disney Infinity hrať. Ak zatúžite po iných svetoch ako tých, ktoré sú pribalené, budete si ich musieť dokúpiť. Deti sa budú tešiť, ale rodičia, ktorí to budú musieť platiť možno až tak nie. Znie vám tento režim povedome? Je to možné – pretože Disney Infinity funguje na úplne rovnakom princípe ako Skylanders.

V hre máte možnosť vybrať si z dvoch herných módov. Play Set je v podstate iný názov pre klasickú kampaň. V nej budete prechádzať vybraným svetom danej postavy, ktorú mate na plošinke postavenú. Tieto dobrodružstvá obsahujú lineárny príbeh, ktorý má viac-menej tradičnú štruktúru disneyoviek. To znamená – nenáročné skákačky, bez zbytočného násilia a s ľahko pochopiteľným dejom – inými slovami, ideálne pre mladších hráčov. Ovládanie je taktiež na základnej úrovni. Jedným gombíkom sa skáče, jedným sa útočí, jedným sa bráni. Príbehy sú poväčšine odrody svojho originálu a hlasy sa aspoň podobajú pôvodným hercom.

Pri recenzovaní sme sa u nás v redakcii nemohli dočkať, ako si zahráme za našu obľúbenú postavičku (kapitána) Jacka Sparrowa. A hoci sa naše očakávania hry, ktorá je dizajnovaná primárne pre mladších hráčov, naplnili, ostali sme milo prekvapení celkovým spracovaním. Od pozemských šermovačiek sme sa prebili až k našej lodi, ktorej sme sa zmocnili a bitky sa presunuli na otvorené more. Je pravda, že viac vyspelých hráčov môže odradiť ľahká náročnosť, ale odľahčený humor, ktorý v hre prevláda, nás udržal pri obrazovke s veľkým úsmevom na tvári.

Z troch hier, ktoré sú v základnom sete pribalené, boli Piráti z Karibiku najviac prepracované. Kým v tejto hre sa hlavne šermovalo a bojovalo na mori, v Príšerkách sa vyvádzali rôzne zákernosti medzi dvoma znepriatelenými univerzitami a v rodinke Úžasných budete zasa zachraňovať svet pred inváziou robotov. Jednotlivé kampane trvajú približne šesť hodín a vaše postavy sa budú postupne levelovať až do levelu 15. Bohužiaľ, je prítomných dostatočne veľa bugov a dizajnérskych chýb, ktoré vám budú biť do očí.

Spomínané kampane však zďaleka nie sú náplňou celej hry. V hre je totiž Toy box mód, v ktorom ide o tzv. sandbox, kde neexistujú skoro žiadne obmedzenia, okrem vašej fantázie a môžete si vytvoriť vlastný svet a vlastnú hru podľa vašej predstavy. Chcete zorganizovať automobilové preteky a zistiť, či je lepší šofér pán Úžasný alebo Sulley? Nie je problém. Chcete si postaviť hrad, ktorý bude dobíjaný robotmi a vy ho budete musieť obraňovať iba s hŕstkou strážcov? Nech sa páči. Alebo chcete vytvoriť gladiátorskú arénu s rôznymi prekvapeniami? V skutku, obmedzením je iba vaša fantázia a neskôr aj hardvér, pretože čím viac elementov do svojho sveta dáte, tým pomalšie to väčšina konzol zvláda. Veľmi to pripomína Minecraft, kde máte možnosť nadizajnovať všetky detaily vášho sveta.

Od začiatku máte k dispozícii množstvo jednotlivých hračiek, ktoré môžete použiť pri vašom dizajne. Pochopiteľne, škálu hračiek môžete rozširovať zbieraním v jednotlivých Play Setoch a tzv. losovaním, pri ktorom za každý level vašej postavy dostanete zbierku hračiek a náhodne z nej dostanete jednu. To vás, pravdaže, núti hrať čo najviac a eventuálne aj kupovať nové postavičky, keďže každá môže mať len pätnásť úrovni, čo je teda pätnásť náhodných žrebovaní a hračiek, ktoré môžete zbierať a následne použiť je cez tisíc.

Vaše vytvorené svety môžete zverejniť ostatným hráčom a môžete si stiahnuť ich výtvory. V prípade, že vám chýba inšpirácia, môžete si pokojne zahrať a prerobiť jeden z predvytvorených svetov. Pokiaľ budete stále chcieť nové možnosti, môžete si ich zaobstarať aj vo forme tzv. power discov, ktoré sú v podstate malé fyzické disky, ktoré vám po priložení na platformu otvoria jednotlivé svety a ich elementy, ktoré môžete následne použiť v Toy Box móde. Tieto power disky musíte kupovať samostatne a nikdy neviete aké dostanete, takže sa môžete pripravovať na výmenu s kamarátmi.

Verdikt

Ide o veľkolepé dielo z dielne Avalanche Software, ktorí nie sú žiadni nováčikovia v tvorbe videohier s Disney tematikou. Obsah, ktorý dostanete v Disney Infinity je obrovský, ale aby ste si ho v plnej miere vychutnali, budete musieť prejsť jednotlivé kampane a pozbierať rôzne hračky, ktoré budete môcť následne použiť v Toy Box móde. Toto, pravdepodobne, neodradí mladších hráčov, ale starším hráčom, ktorí sa chcú venovať čisto dizajnu v Toy Boxe, to môže liezť na nervy. Pokiaľ však máte dieťa alebo mladšieho súrodenca, s ktorým si chcete zahrať nejakú hru alebo mu jednoducho chcete dať nejakú hru, v ktorej nebude prítomný neprimeraný obsah, Disney Infinity je výborná voľba. Aj napriek mnohým bugom má hra v sebe to Disney kúzlo, ktoré bude imponovať mladým hráčom, ktorí možno nie sú ešte skúsení vo videohrách a v Toy Boxe strávia mladí aj starší hráči nespočetné hodiny.
 

Informácie o hre

Game Cover
Disney Infinity
Platforma: XBOX360 (dostupné aj na PS3, Nintendo 3DS, Wii, WiiU a PC)
Žáner: akčná adventúra/ Sandbox
Výrobca: Avalanche Software
Distribútor v SR: Comgad
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Naše hodnotenie

80%
 
V Disney Infinity je jedinou hranicou vaša fantázia.
  Klady
  • Toy Box je neuveriteľne zábavný a má neskutočný potenciál
  • výborne zachytené čaro Disneyoviek
  • +/- dizajnované pre mladších hráčov
  Zápory
  • množstvo bugov
  • obsah viazaný na figúrky a power disky, ktoré budete musieť dokupovať
korekcia: Peťka Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk