BattleBlock Theater - Recenzia

 

V dnešnej dobe 3D hier a v časoch, kedy prím na hernom trhu majú strieľačky, je pre klasické 2D plošinovky veľmi ťažké na hernom trhu sa presadiť. Väčšina z nich skončí na smetisku herných dejín, a to aj napriek tomu, že často ide o veľmi kvalitné kúsky. No prišiel Rayman Origins a ukázal, že plošinovky sa nemusia opičiť po moderných trendoch a aj vybraním sa vlastnou cestou môže byť dosiahnutý úspech na hernom trhu . A presne o to isté sa chce pokúsiť aj nenápadná XBLA hra Battle Block Theater.

Príbeh tu, takpovediac, nehrá žiadnu rolu. Čarovné stvorenia, veľmi dobrí kamaráti, cestujú, hrajú sa a zabávajú, pokiaľ neprídu dve búrky. Prvú, našťastie, prežijú, no po druhej stroskotajú na tajomnom ostrove, kde ich zajmú hnusní mačací policajní strážnici a je iba na hráčovi, aby svojich kamarátov zachránil. Cesta to bude tŕnistá, dlhá, no najmä náramne zábavná.

Ingrediencie sú pritom veľmi jednoduché. V prvom rade ide o uletený vizuál a celkovú štylizáciu hry. Kto hral tituly ako Castle Crashers či Alien Hominid, tak bude vedieť, o čom je tu reč, nakoľko aj tieto hry sú od toho istého herného štúdia. A aj keď sa bude spočiatku všetko zdať infantilné, no ak sa cez počiatočné pocity prehryznete, tak sa budete náramne zabávať na celom hernom prostredí. Typický „ingliš“ narátor vás bude baviť vtipnými hláškami, zatiaľ čo vaše postavičky, "fackujúce" nepriateľov, si tiež zastanú svoju pozíciu. Navyše všetko dotvára roztomilá morbídnosť, najmä pri „explózii“ vášho zverenca. Svojho panáčika si môžete upravovať prostredníctvom nazbieraných gemov, ktoré utrácate na oslobodzovanie svojich priateľov. 

Základy hrateľnosti spočívajú na dvoch veciach. V prvom rade je to zdanlivá nenáročnosť. Zdanlivá preto, lebo na koniec levelu sa dostanete pomerne jednoducho, pokiaľ máte dve ruky a desať prstov. No vyzbierať všetky gemy a bonusy, a to všetko navyše v časovej tiesni, aby ste dostali najlepšiu možnú známku, to už zaberie o trochu viac času. Základ pre postup o úroveň vyššie je vyzbieranie troch gemov, no na mape sa ich nachádza viac a na ich vyzbieranie už budete potrebovať aj dávku šikovnosti. Navyše je to výborná motivácia, aby ste tie isté levely opakovali dookola, a tým zlepšovali svoje skóre. Druhým základným kameňom je postupná gradácia prostredí. Zo začiatku riešite jednoduché skákanie z plošinky na plošinku, no postupne pribúdajú ďalšie pasce, ktoré vyžadujú presné načasovanie skokov. To všetko je ešte vylepšené, ak si k hraniu pozvete kamaráta a kampaň zdoláte v co-ope. Vtedy musíte pri postupe spolupracovať, boostovať sa navzájom, čo zábavnosť zdvojnásobuje. 

Nie nadarmo sa hra v niektorých princípoch náramne podobá na Little Big Planet. Najviac však faktom, že ak si myslíte, že po dokončení kampane už hru viac nezapnete, tak sa veľmi mýlite. Hlavný triumf tejto roztomilej hry spočíva hlavne v multiplayeri a v editore máp. Multiplayer je skrátka božský. Neskutočné množstvo možností, módov a možností vybláznenia sa. Excelentným príkladom je napríklad 2D variácia na populárny mód King of The Hill. Nosenie zlata do trezora, hranie športových hier, hromada a hromada ďalších, ktoré vás zabavia na desiatky hodín. U editora to však také jasné nie je, lebo nie každý má tvorivého ducha a nie každému sa chce vytvárať niečo pre ostatných. Výtvory ostatných hráčov sa dajú jednoducho vyfiltrovať podľa ich hodnotenia, no škoda, že pri vyhľadávaní sa nedá nastaviť náročnosť výtvoru užívateľa a ďalšie parametre, ktoré by zúžili vyhľadávanie. Možnosti editora sú veľmi rozsiahle, niekedy až prekvapujúco rozsiahle, čo len podčiarkuje komplexnosť celej hry a za trápnu cenu, 1200MSP, to začína byť "musthave" titul. 

Grafická stránka je štylizovaná do infantilnej podoby, čo však nutne neškodí, práve naopak. Práve tento štýl, spojený s úžasným soundtrackom a vtipným celkovým pojatím, robia z hry výbornú kombináciu, ktorá určite stojí minimálne za vyskúšanie. No garantujem vám, že keď sa do hry raz dostanete, tak cesta von je dosť ťažká. 

Battle Block Theater je XBLA hrou, ktorá, aj keď zo začiatku nevyzerá, skrýva veľkú hĺbku, jednoduché herné mechanizmy, vynahradzuje na pomery XBLA hier obrovské množstvo obsahu, a to všetko zaklincuje svojráznym a úsmevným štýlom. To dohromady dáva "musthave" pre všetkých fanúšikov plošinoviek, ktorí vlastnia konzolu Xbox360.

Informácie o hre

Game Cover
BattleBlock Theater
Platforma: X360
Žáner: plošinovka
Výrobca: The Behemoth
Distribútor v SR: Microsoft
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Microsoft

Naše hodnotenie

90%
 
Malá, veľká hra
  Klady
  • humor a štylizácia
  • obrovské množstvo obsahu
  • nízka cena
  • kvantum možností
  Zápory
  • vyhľadávač levelov by potreboval viac filtrov
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk