4K hranie na Sony Bravia 55“ XD85

4K hranie na Sony Bravia 55“ XD85

 

Privítajte éru 4K rozlíšenia. Táto technológia nie je nová a hovorí sa o nej už niekoľko rokov. Je však rozdiel medzi hovorením a jej reálnym využívaním v praxi. A hoci je cena 4K televízorov pre niekoho stále pomerne vysoká, za kombináciu 4K hernej konzoly a 4K TV dnes zaplatíte cca toľko ako za nový herný počítač.

Samozrejme, záleží na konfigurácii počítača, takže budeme špecifickejší. Testovali sme PlayStation 4 Pro v kombinácii s 55-palcovým televízorom Sony Bravia 55“ XD85. Ide prakticky o to najlepšie, čo má aktuálne Sony v ponuke a vstupné náklady na takúto zábavu sa pohybujú na úrovni 1500 eur: 400 eur za konzolu a 1100 eur za TV.

Teóriu určite poznáte. 4K rozlíšenie znamená 3840×2160 bodov. Pri takomto množstve pixelov záleží najmä na uhlopriečke displeja, pretože v prípade menších televízorov je hustota pixelov natoľko vysoká, že si ľudským okom nevšimnete rozdiel v porovnaní s bežnými Full HD displejmi. V prípade 55-palcovej uhlopriečky už 4K rozlíšenie dáva zmysel, avšak pre optimálny zážitok by sme si radšej dopriali 75-palcový displej. Cena ide výrazne hore a netreba zabúdať, že v prípade 75 palcov má uhlopriečka takmer 2 metre, a preto vyžaduje dostatok miesta v obývačke. Avšak aj 55-palcový model, ktorý sme testovali, nás posadil na zadok v porovnaní s naším súkromným, 42-palcovým Full HD televízorom.

Porovnanie

Horizon Zero Dawn v 4K HDR na Sony Bravia 55“ XD85

Horizon Zero Dawn v 1080p na 42“ Philips Full HD TV

Z hľadiska 4K hrania, resp. používania konzoly PlayStation 4 Pro na 4K TV, by ste mali poznať tieto fakty. Nie všetky hry pre PS4 sú optimalizované pre 4K rozlíšenie. A hoci niektoré hry ponúkajú 4K rozlíšenie, nie vždy ide o natívnych 3840×2160 bodov. Niekedy je natívne rozlíšenie nižšie alebo sa používajú rôzne finty na dosiahnutie žiadaného rozlíšenia. Môžete sa napr. stretnúť s pojmom 4K checkerboard, čo je technológia, ktorá zvyšuje detaily a rozlíšenie vizuálov, avšak vyžaduje k tomu menej výkonný hardvér ako vykresľovanie natívneho 4K rozlíšenia. Technologické detaily vás asi trápiť nebudú, pretože PS4 Pro je aktuálne najvýkonnejšia herná konzola na trhu a pokiaľ si chcete dopriať najlepší audiovizuálny zážitok z konzolového hrania, nemáte iné možnosti. Do pozornosti však dávame užitočnú pomôcku z portálu IGN, ktorá obsahuje zoznam hier, ktoré sú optimalizované pre PS4 Pro a aj informácie o tom, v akom rozlíšení hra beží, aké technológie využíva a či podporuje HDR. (http://www.ign.com/wikis/playstation-4/PS4_Pro_Game_Upgrades_and_Differences)

Mimochodom, HDR technológia predstavuje väčší prínos, ako sme očakávali a výborne dopĺňa 4K rozlíšenie. Nie je náhoda, že najviac nás uchvátilo práve hranie hier v 4K rozlíšení so zapnutým HDR. Je fajn, že túto technológiu podporuje čoraz viac hier. Samotné rozlíšenie 4K totiž prináša „iba“ detailnejší a ostrejší obraz, avšak aktívne HDR dodáva herným vizuálom úplne nový nádych. Chvíľu si budete na jasný obraz možnože zvykať, ale po pár hodinách sa nebudete chcieť vrátiť späť. Minimálne v našom prípade to tak bolo. V tejto súvislosti užitočná rada – niektoré televízory vyžadujú zmenu nastavení, aby pripojené zariadenie naplno využilo jeho možnosti. Aj v prípade Sony Bravia XD85 to tak bolo. PS4 Pro síce zobrazovalo obsah v 4K rozlíšení, avšak pre využitie HDR režimu bolo potrebné aktivovať rozšírený režim v nastaveniach.

Mali sme šťastie, že sme televízor Sony Bravia XD85 dostali na test v dobe, kedy vyšla hra Horizon Zero Dawn. Aktuálne ide o najkrajšiu hru pre PlayStation 4 a kombinácia PS4 Pro so 4K HDR TV jej krásu ešte zvýrazňuje. Nedá sa to slovami popísať, to jednoducho musíte vidieť. A hoci sme sa pokúsili obrazovku televízora odfotiť, statické fotky alebo video taktiež plnohodnotne nezachytia kvalitu vizuálneho spracovania. Nahrávky hry priamo v 4K HDR síce zachytávajú prínos technológie lepšie, ale v tomto prípade zas potrebujete 4K HDR displej, aby ste si ich plnohodnotne vychutnali. Je to začarovaný kolobeh.

Faktom je, že v Horizon Zero Dawn si užijete hranie v 4K HDR naplno. Počas testovania televízora sme hrali aj Uncharted 4 a dospeli sme k záveru, že HDR nám najviac vyhovuje v scénach, ktoré sa odohrávajú vonku. V kombinácii s dobrým osvetlením scény ide doslova o pastvu pre oči. V interiéroch výraznejšie vyniknú výbuchy a rôzne efekty. Uznávame, že popis prínosu HDR technológie slovami „výbuchy sú krajšie“ asi neznie presvedčivo, ale opäť pripomíname – musíte to vidieť na vlastné oči. A ideálne bok po boku s klasickým Full HD televízorom. Hoci niektoré zlé jazyky tvrdia, že HDR je iba nastavenie maximálneho jasu, technológia je v skutočnosti oveľa prepracovanejšia. Je fajn, že PS4 Pro ju dokáže aktivovať automaticky bez vášho zásahu. Ak však používate virtuálnu realitu PS VR, nezabudnite pripojiť konzolu k televízoru priamo. Výpočtová jednotka pre PS VR totiž nedokáže HDR spracovať.

4K HDR televízor sme používali takmer 2 týždne, čo je krátka doba na to, aby sme spravili podrobnú analýzu. Faktom je, že nás schopnosti televízora oslovili natoľko, že pri najbližšej výmene televízora siahneme už po 4K HDR paneli. Vizuálny prínos v hrách v porovnaní s Full HD displejom je zreteľný a to platí aj pri sledovaní video obsahu. Škoda, že PS4 Pro neprehrá 4K Blu-ray disky, ale ak si platíte Netflix, môžete si na konzole prehrať 4K HDR obsah z tejto služby. A v neposlednom rade, podpora hier pre 4K HDR režim neustále rastie.

Pozn. Hoci v texte používame výrazy ako 4K hranie, 4K TV, tieto pojmy nie sú technicky úplne správne. Dôvodom je, že pojem 4K pôvodne vznikol ako štandard pre kinosály a jeho rozlíšenie je 4096×2160. 4K takisto označuje aj dátový tok a farebnú hĺbku video obsahu. V prípade televízorov sa používa rozlíšenie 3840×2160 a to sa po správnosti nazýva 4K UHD. UHD je označenie štandardu, ktorý je aktuálne dostupný v rozlíšeniach 4K UHD (3840×2160) alebo 8K UHD (7680×4320).

Výrobcovia televízorov však často označujú svoje televízory iba ako 4K, no korektné je označenie 4K UHD, avšak v bežnej reči sa udomácnilo kratšie označenie 4K TV. Označenie síce nie je technicky úplne správne, no pre ľudí je zrozumiteľné. Technicky správny pojem je 4K UHD hranie, 4K UHD TV atď.

Zapožičal: Sony

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk