10 tipov, vďaka ktorým budete v Overwatch dominovať

10 tipov, vďaka ktorým budete v Overwatch dominovať

 

Novinka Overwatch je skvelou hrou, ktorá je zábavná o to viac, ak máte priateľov, ktorí ju s vami hrajú. No predtým ako vhupnete do hry (či už sami alebo s kamarátmi), je dobré osvojiť si niektoré základy v hre, aby sa vám Overwatch hral lepšie a aby ste nemuseli počúvať a čítať negatívne komentáre svojich spoluhráčov.

Začiatky v každej hre sú pomerné ťažké. Aj keď sa nám ich vývojári snažia zjednodušiť úvodným tutoriálom, nie vždy sa im to podarí. Najmä preto, lebo v tutoriáli hráte proti umelej inteligencií a tá, povedzme si na rovinu, inteligentná vôbec nie je. Tento článok ma preto slúžiť na to, aby ste si osvojili základné techniky hry. Posunie vám pár tipov a trikov, o ktorých možno ani neviete, že existujú.

1. Hrdinovia naši každodenní

V Overwatch je zatiaľ celkovo 21 hrdinov a ich počet bude určite časom rásť. Sú rozdelení do štyroch kategórií – útoční hrdinovia, obranní hrdinovia, tank a podpora. Každé takéto „povolanie“ má jedného hrdinu, ktorý je z danej kategórie najľahší. Preto vám odporúčame vybrať si na vyskúšanie práve jeho. Medzi najjednoduchšieho útočného hrdinu patrí Soldier:76 (za toho hráte aj v tutoriáli), medzi najjednoduchšieho obranného hrdinu môžeme zaradiť Bastion-a, veľmi dobre sa nováčikom bude hrať za tanka menom Reinhardt a v kategórií podpory jednoznačne vedie Mercy. Určite si vyskúšajte najprv týchto hrdinov, bude sa vám s nimi hrať veľmi dobre. Samozrejme, výber hrdinu je individuálny a možno práve vám na začiatok sadne niekto úplne iný.

2. Spýtajte sa sám seba: "Poznám každú postavu?"

Dôležitým aspektom hry je poznať každého hrdinu. Vieme, že sa to môže zdať náročné a chvíľku to potrvá, ale na to, aby bol človek zdatný v Overwatch, musí poznať každého hrdinu a za každého odohrať aspoň pár hier. Ak si chcete poriadne vyskúšať každého hrdinu bez toho, aby ste hneď umierali (v tom prípade sa vám môže daný hrdina hneď zhnusiť), skúste súboje proti počítačom riadeným súperom (botom). Tí sú veľmi hlúpi a môžete si na nich svoje nové schopnosti poriadne natrénovať a osvojiť. Ak budete potom stáť na bojisku proti naozajstným hráčom, budete mať veľkú výhodu, lebo budete vedieť presne, ktorého hrdinu si vybrať. A hlavne si nezabúdajte počas hry hrdinov meniť.

3. Každý hrdina potrebuje niečo iné...

Každý hrdina má svoje schopnosti rozložené väčšinou na klávesoch ako SHIFT, E či pravé tlačidlo myšky. No niekedy sa vám môže stať, že by ste radšej SHIFT zamenili za E alebo naopak. Či dokonca by ste radi využili iné tlačidla svojej myšky na nejakú schopnosť. Bojíte sa, že by vám to nesedelo potom s iným hrdinom? Nemusíte. Každému hrdinovi môžete totiž samostatne navoliť, čo bude ktorá klávesa robiť bez toho, aby to ovplyvnilo hrdinu druhého.

4. Počúvaj hru, tá radí dobre

Počas úvodného výberu postavy sa na boku obrazovky ukazujú rady, ktoré vám hovoria, či je váš tím dostatočne vyvážený. Ak si všetci vyberú útočného hrdinu, program vám povie, že máte v tíme príliš veľa útočných hrdinov a bolo by dobré zaplniť aj iné „povolania“. Preto nebuďte za „buranov“ a ukážte spoluhráčom, že aj za tanka dokážete mať lepšie skóre, ako by mali oni za Widowmakera.

5. Úlohu, treba plniť úlohu!

Aj keď je Overwatch primárne strielačka, pre úspešne dokončenie misie musíte splniť úlohu. Napríklad v móde payload máte za úlohu ochrániť a "dotlačiť" vozidlo na určité miesto. A preto, nebehajte po mape ako šialení, nenáňajte „killy“, ale robte úlohy. Ak sa budete sústrediť na úlohu viac ako na to, mať lepšie skóre - máte väčšiu šancu vyhrať. No na druhú stranu, ak budete vždy mimo tímu a nebudete spolupracovať so svojimi spoluhráčmi, potom ste predurčení na prehru.

Mimochodom, keď sme pri móde payload. Veľa hráčov možno nevie, že ak stojíte za vašim nákladom a „tlačíte ho“, trochu sa vám dopĺňa zdravie. Nie je to síce veľa, ale na malé vyliečenie postavy to postačí. Nehovoriac o tom, že ak tlačíte náklad odzadu, nepriateľ vás nemusí ihneď spozorovať a aspoň na pár sekúnd sa vyhnete nepriateľským strelám.

Recenzia OverWatch Chcete sa dozvedieť viac o hre a o najviac vyberaných hrdinoch? Prečítajte si našu recenziu.

6. Odstráň podporu – vyhráš hru

Základom každej dobrej hry je mať v tíme aspoň jednu podporu (supporta). Hrať za podporu, žiaľ, nie je med lízať, aj keď sa to tak každému môže zdať. Niekto by si mohol povedať – veď tá Mercy len chodí a healuje, nič iné nerobí. No práve to je čaro podpory. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že je podpora v tíme zbytočná, robí prácu za dvoch (ba priam až za troch). A ak si vás nepriateľský tím nevšíma a vy si veselo healujete spoluhráča za spoluhráčom, máte vyhraté! Na druhej strane, ak máte v nepriateľskom tíme podporu, zamerajte sa najprv na jej odstránenie. Tímovú bitku niekedy dokáže vyhrať nie najlepšie zabíjajúci hráč, ale práve podpora, ktorá najlepšieho hráča liečila.

7. Má nepriateľ ostreľovača? Rozkaz znie jasne - kryte sa!

Ak si všimnete, že má nepriateľský tím ostreľovača ako napríklad Widowmaker alebo veľmi nepríjemného Hanza, buďte v strehu. Obe tieto jednotky vás dokážu poslať do "večných lovíšť" jednou ranou. V takomto prípade je dobré kryť sa a snažiť sa nedostať strelu do hlavy. Ak ste šikovnejší a poznáte už mapu lepšie ako svoje sídlisko, môžete nepriateľa lokalizovať, skúsiť ho obísť a prekvapiť odzadu. Ostreľovači sú totiž na blízko vo veľkej nevýhode. Nezabudnite sa potom ihneď vrátiť späť k tímu, vaši spoluhráči vás budú potrebovať.

8. Ak vieš, čo sa deje na bojisku si jeho pánom

Dva dôležité charaktery v hre majú zaujímavú schopnosť, ktorá pracuje ako radar - Widowmaker a Hanzo. Toto je veľmi dôležitá vlastnosť, ktorú by mal každý tím mať väčšinu času k dispozícií. Najdôležitejší moment v hre je moment prekvapenia a nie je nič lepšie, ako keď viete, kde sa práve pohybujú vaši nepriatelia. Nepoteší nič viac ako nenápadne odstránenie polovice nepriateľského tímu len preto, lebo ste ich vy videli a oni vás nie.

9. Taktické rozmiestnenie nie je iba tak

V Overwatch je dôležité dobre sa takticky rozmiestniť. To znamená, že ak ste tank, nemusíte sa "okúňať" a veselo sa vyberte priamo k nepriateľom - máte totiž dostatok obranných prostriedkov, aby ste ich útok prežili. No to platí iba vtedy, ak vás zozadu na bojisku napríklad lieči podpora. Tá by sa na druhej strane mala držať čo najviac vzadu, keďže je na priamu konfrontáciu príliš slabá.

10. Predĺženie nepatrí len do hokeja

Z času na čas sa stane, že ste už skutočne blízko k dotlačeniu vášho nákladu a ubiehajú vám posledné sekundy, ktoré na to máte vyhradené. V takomto prípade vám hra ponúkne predĺženie - OverTime a bude len a len na vás, či ho využijete vo svoj prospech. Ak zistíte, že ste v predĺžení, vašou jedinou šancou je byť agresívny najviac, ako sa len dá a dať nepriateľom riadne zabrať a možno nakoniec zápas otočiť vo svoj prospech.

Poznáte nejaký ďalší skvelý tip alebo trik v OverWatch aj vy? Podeľte sa s ním v komentároch, sme zvedaví!

Zdroj: Reddit, IGN, Forbes

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk