• Days Gone príde na PC už v máji a zdá sa, že Sony si dalo na porte záležať

 • Twitch naďalej dominuje hernému streamovaniu, no z Facebook Gaming sa pomaly stáva svetová dvojka

 • Nvidia upozorňuje, že nedostatok grafických kariet bude trvať celý rok 2021

 • Veľká expanzia Minecraftu sa dočkala odkladu a zmien

 • Half-Life: Alyx bez virtuálnej reality vyzerá už viac ako solídne

 • Naughty Dog: Stále máme problém s vývojom viacerých hier naraz

Infamous: Second Son - Recenzia

Spoločnosť nás od malička vychováva k tomu, aby sme boli dobrí, tolerantní, nápomocní. Vážili si ostatných, púšťali dôchodcov v autobusoch si sadnúť a pomáhali im prejsť cez cestu. Správna výchova zohráva v tomto procese dôležitú úlohu. Jej cieľom je rozvíjať dobro, ktoré v nás je. Avšak v každom z nás drieme aj protipól. Zlo. Či si to uvedomujete alebo pripúšťate, každý z nás môže byť hrdina aj zloduch. V reálnom svete sme často obmedzovaní rôznymi parametrami – fyzické, psychické schopnosti. Avšak predstavte si, že by ste vedeli čarovať...

Mali by ste špeciálne schopnosti ako postavy v seriáli Heroes. Ako by ste ich použili? Boli by ste verní tomu, čo nám od malička vtĺka do hlavy spoločnosť? Aby sme boli dobrí a žili v tolerancii? Pretože to je to, čo nás delí od zvierat? Alebo by ste svoju nadradenosť zneužili a vydobyli si rešpekt tvrdou silou? Tieto otázky ostávajú v teoretickej rovine, avšak PlayStation nám po tretíkrát ponúka možnosť zafilozofovať si „čo keby“.

Nový hrdina, starý Infamous

S príchodom novej generácie konzoly dostávame aj nového hrdinu. Delsin Rowe nám Cola MacGratha nepripomína ani vzdialene. Na začiatku hry je bežným delikventom, ktorý rád sprejuje všetko naokolo. Jeho povaha ho sprevádza počas celej hry a hoci sú v niektorých momentoch jeho „hlášky“ trápne, z času na čas dokáže pobaviť. Zároveň je tzv. „conduitom“, čo znamená, že má potenciál, aby sa jeho špeciálne schopnosti aktivovali. Stačí iba zapáliť sviečku – potriasť si rukou s niekým, kto dokáže čarovať a kúzla razom získa aj Delsin. Dodajme, že nejde o čary/kúzla/mágiu v pravom slova zmysle. Za to by nás fanúšikovia ukameňovali, avšak ostatní vďaka tomuto prirovnaniu lepšie pochopia, aké špeciálne schopnosti máme na mysli. Ohnivé gule, rýchly beh (ako Flash), plachtenie...

Bez ohľadu na zmenu hrdinu a grafické vylepšenie, Second Son je stále Infamous v pravom slova zmysle. V praxi to znamená otvorený svet, množstvo nepriateľov na odstrel, príbehovú líniu a viacero sekundárnych úloh, ktoré zabavia, natiahnu hernú dobu a, samozrejme, aj zábavné špeciálne schopnosti i dilemu či byť dobrákom alebo zloduchom. Na rozdiel od predchodcov, tretí Infamous sa odohráva v skutočnom meste. Virtuálny Seattle je však mierne upravený, aby lepšie zodpovedal potrebám hrateľnosti. Hoci mesto nie je extrémne veľké a z jedného konca na druhý prebehnete do 10 minút, herného obsahu ponúka dostatok. 

Svet nie je čiernobiely, ale modročervený 

V skutočnom svete neexistuje priama definícia toho, čo je dobré a čo zlé. Oba svety sa mnohokrát prelínajú a aj keď konáte s čestným úmyslom, výsledok nemusí zodpovedať vášmu presvedčeniu. Systém dobra/zla je vo videohrách pomerne populárny. Niektorí vývojári pred hráča stavajú komplexné filozofické otázky, Infamous je však priamočiary. Svet nie je čiernobiely. Je modročervený. Viackrát počas hrania budete v príbehu konfrontovaní so situáciou, kedy musíte spraviť dobrý skutok alebo zlý skutok. S modrými a červenými ikonami sa budete stretávať aj na mape herného sveta. Drogová razia a pomoc zraneným ľuďom vám získa sympatie, strieľaním do nevinných si budete budovať povesť tyrana.

Dobro/zlo má priamy vplyv na hrateľnosť aj na kozmetické detaily v hernom svete. Zbieraním špeciálnych úlomkov si budete vylepšovať schopnosti, ktoré sa sprístupnia aj na základe vašej karmi. Zatiaľ čo niektoré hry počítajú aj s možnosťou „neutrálneho“ hrdinu, v Infamous existujú iba dve cesty. Preto odporúčame, aby ste sa na začiatku rozhodli, či chcete byť dobráci alebo zloduchovia a s týmto presvedčením hrali celú dobu. Systém dobra/zla je veľmi primitívny a „omylom“ svoju karmu určite nezmeníte. Na vaše správanie reagujú aj ľudia, ktorí nadšene pokrikujú, tlieskajú alebo zdesene utekajú. 

Koľko čarov vieš, toľkokrát si človekom

Špeciálne schopnosti sú základom hrateľnosti a dôvodom, prečo vás bude Infamous: Second Son baviť od začiatku do konca. Delsin začína s jedným setom schopností, počas hrania však získa ďalšie kúzla, ktoré prislúchajú konkrétnym elementom. Výborné je, že schopnosti sa odlišujú, aj keď sú si čiastočne podobné. Pomocou tlačidla R2 budete strieľať ohnivé, neónové, binárne aj kamenné projektily – tie sa však odlišujú vlastnosťami, ako je rýchlosť alebo sila. Ďalší element vám dá možnosť byť neviditeľným alebo prinútiť nepriateľa, aby sa vzdal. Nechýbajú „zbrane“ silnejšieho kalibru alebo schopnosti, ktoré využijete pri behaní po svete. Jeden element vám umožní rýchlo behať, druhý cestovať cez potrubie a naučíte sa aj plachtiť. Mimochodom, schopnosti si budete prepínať podľa typu zdroja, kde si dobijete „manu“. Nedajú sa meniť ľubovoľne na jednom mieste. 

Bez grafického „downgradu“

Pár dní pred vydaním hry sa objavili informácie o tom, že grafika finálnej verzie vyzerá inak ako ukážka z E3. Niektorí si spojenie „vyzerá inak“ automaticky preložili do spojenia „je horšia“. Faktom však ostáva, že grafika nie je zhoršená. Osvetlenie je v niektorých cutscénach síce iné, avšak kvalitu grafiky to nezhoršuje. Audiovizuálne spracovanie chválime – najmä efekty počas hrania v záverečnej fáze hry vyzerajú úžasne. Spomeňte si na naše slová, keď budete bojovať so záverečným bossom alebo keď budete používať extra-ničivú schopnosť, ktorú si hrdina dobije reťazovým robením dobrých/zlých skutkov. Second Son si nás získal aj v menej hektických momentoch. Najmä počas úvodných cutscén sme obdivovali úžasnú mimiku virtuálnych postáv. Už teraz sa tešíme, ako konzolu využije David Cage.

Výborný Remote Play

Uznávame, že autor tejto recenzie je, pravdepodobne, jeden z mála ľudí, ktorí sú naozaj nadšení z funkcie Remote Play. Sedeniu na gauči pred veľkým televízorom sa malá obrazovka Vity, samozrejme, nemôže rovnať, ale keď máte povinnosti a musíte byť niekde inde, Remote Play dokáže sprístupniť hranie. Táto funkcia nás pri hraní Infamousu potešila dvojnásobne. Subjektívne máme pocit, že Sony vylepšil Remote Play cez internet a pri hraní sme mali lepšiu odozvu ako pred pár mesiacmi počas hrania Killzonu alebo Knacka. Zároveň Sucker Punch prišiel s dobrým nápadom, ako namapovať tlačidlá, ktoré VITA nemá. V minulosti boli tieto tlačidlá priradené zadnej dotykovej ploche. Konzola sa kvôli tomu držala trochu nepohodlne, aby ste sa omylom nedotýkali aktívnych plôch. Teraz sú zvyšné štyri tlačidlá umiestnené v rohoch dotykového displeja a výsledok je jedným slovom výborný. Minimálne v prípade Infamous to funguje bezchybne.

Zábavný Infamous, ale...

Ak ste hrali predchádzajúce diely, táto recenzia vám zatiaľ veľa nového nepovedala. To je však reálny obraz hry. Second Son stavia na osvedčených základoch. Hrateľnosť je zábavná a ak ste fanúšikom špeciálnych schopností, tak sa pri hraní vyšantíte. Na druhej strane, nezávislý pozorovateľ ženského pohlavia označil hru za nudnú a repetitívnu. Faktom je, že sekundárne úlohy sú na jedno kopyto a najmä dobýjanie kľúčových bodov je stále o tom istom. S presilou často bojujete tak, že striedate fázu útoku a regenerácie. Na druhej strane, posun v príbehu a získanie nových schopností dokáže hranie príjemne oživiť – testovanie nových „hračiek“ sa hneď nezunuje. Príjemným oživením sú aj súboje s bossmi, ktorých je tak akurát a niekedy vás môžu nachvíľu iritovať, napr. zlým dizajnom danej lokality.

Kritizovať môžeme aj príbeh. Hoci príjemne dopĺňa Infamous univerzum, základná premisa je veľmi plytká. Príbehové misie sú v podstate iba o získavaní nových schopností, hľadaní iných conduitov a následnom nakopaní „tej zlej tety“. Niekto by mohol vytknúť aj prílišnú jednoduchosť a nevyužitý potenciál systému dobra/zla, avšak toto je poznávacia črta celej série Infamous. Nadávať môžeme aj na to, že hoci je Delsin superhrdina, proti presile musí často postupovať takticky. To platí najmä v poslednej tretine hry, keď sa snažíte obsadzovať okrsky. Boj je preto v niektorých momentoch zbytočne zdĺhavý a môže frustrovať. Second Son taktiež neprináša nič nové, to však môže niekto považovať za klad.

Na druhej strane – Infamous: Second Son je exkluzivita na PS4, pri ktorej sme sa najlepšie zabavili a dokázala nás najviac pohltiť. Nový Infamous nás dokonca pohltil ešte viac ako jeho predchodcovia. Dohranie príbehu a plnenie bočných úloh nám zabralo cca 13-15 hodín. Sme na 84%, takže ešte máme trochu práce pred sebou. Infamous nemá multiplayer, takže sa v hre nestretneme, ale možno na seba narazíme pri riešení tzv. Paper Trail prípadu. Ten začína ako úloha priamo v hre, pokračuje však na skutočných internetových stránkach.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Infamous: Second Son
Platforma: PS4
Žáner: akčna
Výrobca: Sucker Punch
Distribútor v GB: Sony
Distribútor v SR: Sony
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
"S veľkou silou prichádza veľká zábava"
  Klady
 • zábavná hrateľnosť
 • otvorený svet Seattlu
 • rôznorodé špeciálne schopnosti
 • grafika a efekty
 • Delsin
  Zápory
 • príbeh
 • pre niekoho repetitívnosť 
 • niekoľko frustrujúcich momentov
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk