RECENZIA: Sackboy: A Big Adventure - Návyková a roztomilá skákačka

RECENZIA: Sackboy: A Big Adventure - Návyková a roztomilá skákačka

Hoci sa spočiatku zdalo, že mi Sackboy neponúkne nič nové, opak bol pravdou. Ak zahodíte predsudky, získate skvelú zábavu pre celú rodinu. Poďme sa pozrieť, ako dopadol jeden z launch titulov pre PlayStation 5.

V prvom rade však musím spresniť formulku „launch titul pre PlayStation 5“. Najskôr sa zdalo, že spoločnosť Sony zaradí Sackboy: A Big Adventure do čistého launch portfólia novej generácie svojej PlayStation, no nakoniec sme sa dočkali aj portu pre majiteľov konzol PS4. A ak mám byť úprimný, tento krok v zásade chápem a hre to nijak neuškodilo, skôr prospelo.

Vráťme sa však k samotnému titulu. Po spustení Sackboy: A Big Adventure na PlayStation 5 ma príjemne prekvapila rýchlosť načítavania a takmer okamžite som sa ocitol v hre. Už na prvý pohľad nám pripomína dôverne známy PlayStation kúsok Little Big Planet a Sackboy by mohol byť bez akýchkoľvek pochýb jeho ďalším pokračovaním.

Osekaná verzia Little Big Planet

Zásadným rozdielom medzi Sackboy: A Big Adventure a spomínanou sériou Little Big Planet je absencia akýchkoľvek budovateľských prvkov, pričom titul sa striktne zameriava na príbehovú kampaň. V konečnom dôsledku tak získavame čistokrvnú skákačku, ktorú síce zaradíte medzi ďalšie podobne ladené kúsky, ale svojou roztomilou atmosférou na ňu určite len tak nezabudnete.

Veľkým prínosom je presun do plnohodnotného 3D prostredia, čo znamená, že konečne môžete kamerou krúžiť okolo postavy a získať tak lepší pohľad na okolitý svet. Veľmi oceňujem striktne ladený postup, ktorý je jednoduchý na pochopenie, a celkom určite poteší možnosť ľubovoľne sa pohybovať medzi už prejdenými úrovňami, čo zas poteší zberačov všetkých zabudnutých bonusov.

Pohodlné ovládanie

Spomínaný presun do plnohodnotného 3D prostredia v sebe ukrýva prekvapivo pohodlné ovládanie a hlavne kameru, ktorá vás nebude obmedzovať vo výhľade. Toto je rozhodne v podobných hrách veľmi dôležité a Sackboy: A Big Adventure to zvláda na výbornú.

Samotná hra je rozdelená na niekoľko osobitých svetov, ktoré sa prezentujú svojou vlastnou témou. Narazíte na známe prvky v hrateľnosti a nebude chýbať napríklad akčnejšia pasáž, ktorá preverí vaše schopnosti likvidovať nepriateľov rôznymi predmetmi, ale aj časť, kde vašou jedinou úlohou je šprintovanie do cieľa bez prerušenia.

Mierne ma však prekvapili pomerne krátke pasáže, ktoré síce postupne naberajú na obťažnosti, no privítal by som dlhšiu návštevu jednotlivých úrovní.

Príbehové klišé

Ani avizovaná príbehová vložka nijak neoslní. Ak však túžite pochopiť samotný príbeh, tak vás celkom určite poteší česká lokalizácia vo forme titulkov. Dôležitejší je však samotný progres, ktorý sa vás pokúša vtiahnuť do deja, no spôsobom, že vás vyzýva k hľadaniu tajných miestností. Hoci to samotný príbeh z môjho pohľadu nijak nerozširuje, ale aspoň odmeny v podobe kozmetických doplnkov vedia potešiť.

Mrzí ma však, že samotný titul neprináša okrem rýchlejšieho načítania pri verzii na PlayStation 5 žiadne ďalšie výhody konzoly novej generácie. Iste, poteší 4K podpora a lepšie zvládnutá haptika, ale to je asi tak všetko. Tým pádom nebude zlou voľbou ani verzia pre PlayStation 4.

Zábavná hra pre viacerých hráčov

Už by sa mohlo zdať, že to má Sackboy zrátané, ale najväčší triumf ešte len prichádza. Áno, je to kooperačné hranie, ktoré vašu rodinnú zábavu obohatí o ďalšie skvelé zážitky. Vaše príbehové dobrodružstvo vie obohatiť partnerka alebo partner, prípadne deti, ktoré kreslený svet určite ocenia.

Do hry viete pripojiť ďalších troch kamarátov, zatiaľ však len vo forme „gaučového“ hrania. On-line podpora absentuje, ale je v pláne. Ak vám teda vyhovuje takáto forma multiplayeru, určite nebudete sklamaní.

Naše hodnotenie

Sackboy: A Big Adventure je možno priamočiara skákačka, ktorá nevybočuje zo zavedených štandardov, ale ponúka príjemnú porciu zábavy pre celú rodinu – a to aj vďaka zábavnému gaučovému multiplayeru.

Klady

 • priamočiara a zábavná skákačka
 • návykové gaučové hranie
 • česká lokalizácia

Zápory

 • pomerene krátke
 • nepovinné úlohy sú skôr povinnosťou
 • príbeh je len akousi frázou

Informácie o hre

Sackboy: A Big Adventure

Sackboy: A Big Adventure 2020

 

 • Platforma: PlayStation 5
 • Žáner: plošinovka
 • Výrobca: Sumo Digital
 • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk