Inovatívna funkcia má svoje odôvodnenie v číslach.
Asi jednou z najlepších nových funkcií, ktoré ponúka Playstation 5 UI sú tzv. Aktivity. Ide o systém, ktorý vám umožní vrhnúť sa na konkrétny quest, alebo hernú úlohu a to bez toho, aby ste sa k nej museli dostať prostredníctvom hry. Veľmi dobre to bolo demonštrované v októbrovom oficiálnom UI videu od Sony.
A redakcia VICE sa dostala k internému dokumentu, ktorý Sony rozposlalo vybraným vývojárom v roku 2019, kde im túto funkciu predstavilo a taktiež im odôvodnilo, prečo sa rozhodlo takúto funkciu pripraviť.
Táto prezentácia sa začala vetou „všetci vedia, že hry pre jedného hráča zomierajú,“ za čím nasledovala ďalšia stránka v ktorej Sony objasnilo, že až také horúce to so smrťou takýchto hier nebude a že ich interné sledovacie dáta naopak tvrdia, že „hry pre jedného hráča prekvitajú“ a že Playstation hráči často trávia viac času hraním offline ako online.
Zároveň chcelo však Sony uľahčiť prístup hráčov k takýmto hrám a preto prišlo zisťovalo u hráčov, aké sú pre nich problémy pri hraní takýchto hier. A tento prieskum im ukázal štyri oblasti:
- „Neviem, aký dlhý čas budem potrebovať na zahranie tohto úseku a tým pádom nehrám, lebo nemám k dispozícii 2+ hodín hrania“
- „Trvá príliš dlho hľadaním pomocných videí, keď sa v hre zaseknem“
- „Neviem, ako sa mám socializovať bez toho, aby som bol vystavený spojlerom“
- „Zabudol som, čo som robil naposledy v hre a je ťažké sa k nej vrátiť“
„V ideálnom svete by každý hráč trávil hraním hodiny a to každý deň. V skutočnosti však majú ľudia prácu, deti, školu alebo všetko naraz. Často je voľný čas vsadený medzi tieto povinnosti, alebo majú hráči čas na hranie hodinu pred spaním. Alebo 30-minútová pauza medzi domácimi prácami. Alebo majú niekoľko minút pred MP zápasom.“
Podľa Sony bol problém v tom, že hráči nemajú dostatok informácií o tom, kedy a ako môžu hrať hry pre jedného hráča. A práve preto vznikol systém aktivít. Ten totiž umožňuje skákať hráčom medzi jednotlivými questami a taktiež aj vedieť, ako dlho im asi bude splnenie danej úlohy v hre trvať. A ak sa zaseknete, tak vám tento systém môže pomôcť danú časť hry prejsť čo najrýchlejšie. Všetko to bez toho, aby ste museli opustiť hru.
Podľa Sony je tak systém Aktivít o „odstránení bariér pri hraní,“ no ako to už pri takýchto systémoch býva, ich implementácia je čisto na vývojároch. Do live-service hier ako Destiny 2 a pod sa takýto systém asi ani implementovať nedá, no budeme zvedaví, či budú vývojári hier pre jedného hráča venovať svoje úsilie tomu, aby takéto funkcie do hry zapracovali.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!