RECENZIA: NHL 22 - Frostbite konečne prichádza

RECENZIA: NHL 22 - Frostbite konečne prichádza

 

Pamätáte si na tú rozprávku o engine Frostbite a NHL? Áno, tú, o ktorej snívame už pekných pár rokov? Nuž, neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Ako by povedal jeden nemenovaný slovenský futbalista: „This is my sen and now is realita.“ Už dlhšiu dobu som v niečo také ani nedúfal a keď EA Sports pri predstavení NHL 22 ukázali, že ten dlhý čas pracovali na tom, aby všetko fičalo na novom engine, neveril som vlastným očiam a ušiam. Niečo v mojom vnútri ma však varovalo, aby som bol obozretný. A to, čo mi šepkalo, aby som až príliš nesníval, malo tak trochu pravdu.

NHL 22 je momentálne najlepší hokej, aký máme k dispozícii

Túto vetu používam veľmi rád každý ročník. A prečo? Lebo je to pravda. NHL od EA je jediná hokejová simulácia, ktorú si môžeme ako videohráči zahrať. A to je v podstate aj celý kameň úrazu. Keďže je jediná, je najlepšia, to dá rozum. Tvorcovia sa každý rok snažia čo to do NHL pridať a v podstate sa im to aj darí. Nič nezbabrú, ale zároveň ani ničím neprekvapia. Takto sa to dá ťahať pár rokov, no obozretný hráč si to isto všimne a začne frflať.

Tohtoročnou veľkou novinkou bol práve spomínaný Frostbite engine. A verte či nie, aj tentokrát to dopadlo presne ako ten minulý. Vývojári nič nezbabrali a ani neohúrili. Pýtate sa, ako je to možné?

Keď som si hru pustil prvýkrát, tak som čakal, že spadnem z gauča na zem. No akosi som ostal sedieť na mieste. Stále som mal v sebe akýsi pocit, že ten nový engine až tak veľa nepriniesol. Áno, súhlasím, grafická stránka titulu je neporovnateľne krajšia a hráči a ich detaily sú super. Dres je pekne detailný a aj tváre hráčov prešli skvelou zmenou, no ja počas zápasu neobdivujem dresy, vlasy a podobné veci. Hráči sú totiž v podstate iba malé, hýbajúce sa šmuhy pixelov a ja sa snažím dynamicky sledovať hru. Viac ma prekvapilo to, že vývojári v podstate zobrali jadro hry, skopírovali ho a vložili do nového enginu. Samozrejme, okorenili to trošku novotou, ale akosi sa od práce nepretrhli. Stojí za tým menší budget, alebo je NHL 22 len novým začiatkom?

Ono, pamätám si NHL 96, keď sme sa konečne dočkali 3D prostredia vo Virtua Stadium, pamätám si NHL 2002, ktoré bolo taktiež revolučné, a aj NHL 2004 s kopou zmien. No od roku 2014 sa vždy dočkáme len malých a nepatrných zmien a úprimne, už mi to lezie na moje hráčske city.

Neotravujte, tu sme pri kopírovaní do nového enginu

Vráťme sa však k spomínanému problému – tým je v staré NHL v novom engine. Čakali ste, že sa tento rok dočkáme niečoho nového? Akoby som videl gestikulovať jedného nášho známeho politika ukazujúc figu borovú. Nič také. Všetko je vlastne po starom s pár pridanými novinkami a v krajšom oblečení (tu musím podotknúť, že v oveľa krajšom).

NHL 22 ponúka klasicky rýchly zápas, HUT, online zápas, Be a Pro kariéru, režim organizácie, trojky (3 proti 3, nepredstavujte si niečo, čo nemáte), turnaje a tak ďalej. Keď som uvidel kolónku turnaj, moje reprezentačné srdiečko sa rozbúchalo a dúfal som, že tu nájdem konečne medzinárodný turnaj. Ale nie... Viete, čo som tu našiel? Hokejovú ligu majstrov, o ktorej pomaly ani nikto nevie, že existuje, a Spengler Cup. Áno turnaj v ktorom hrajú družstva HC Davos, HC Sparta Praha, Team Canada, Frolunda HC, HC AmbriPiotta a Kalpa Kuopio. Prečo by niekto, kto má rad hokej, chcel hrať tento turnaj?! Myslím si, že v tomto športe ide skôr o doplnkovú súťaž. Ja chcem jednoducho medzinárodný turnaj, alebo aspoň možnosť spraviť si ho sám. Prosím!

Ak ste, rovnako ako ja, milovníkom režimu Be a Pro, istotne ste hrali aj minuloročné NHL. Tento mód je pre mňa asi tým najzábavnejším z mladého nádejného hokejistu sa v podstate vypracujete na hviezdu NHL. Samozrejme, ak vám to vaša šikovnosť dovolí. Plníte tu rôzne úlohy od trénera, zlepšujete sa, rozprávate sa s agentom, trénerom, manažérom, médiami. Tento rok vývojári do Be a Pro pridali XFactor vlastnosti, ktoré si počas kariéry môže váš hráč „vypestovať“. Vďaka nemu bude známy niektorou z vlastností. Táto novinka sa mi celkom páči a musím povedať, že mi tak trošku pripomína NHL 2002, kde tí najlepší hráči mali pri mene rôzne ikonky, ktoré ich identifikovali ako dobrého strelca, tvrdého hráča a podobne.

Ako aj minulý, aj tento rok som si však všimol, že rozhovory s jednotlivými postavami sú často čudné. Neviem, či to je prekladom do češtiny, ale keby som niektoré rozhovory mal zažiť v realite, asi by som sa cítil pomerne nepríjemne. Spoluhráč mi napríklad povedal, že mi dá 300 dolárov, ak ďalší zápas získam aspoň dve asistencie. Úlohu som, žiaľ, nesplnil (dal som len jednu asistenciu a jeden gól) a po zápase som sa cítil, ako by sme sa bavili o úplne inej situácii. Spoluhráč mi totiž 300 dolárov dal dopredu a povedal mi, že si ich berie späť. Ktorý príčetný človek dá stávku dopredu? To si myslel, že prehrá? Alebo ma chcel podplatiť? To mi ich mohol dať rovno vo fľaši od šampanského. Tu by si mohli dať budúci rok tvorcovia viac záležať a celý tento režim prekopať. Veď už majú hru konečne v novom kabáte, tak sa môžu zamerať na ďalšie veci, nie?

Glitche, glitche, ach tie glitche

Celá hra taktiež semtam trpí zvláštnymi animačnými glitchmi. Aj napríklad v Be a Pro, kde hráčovi občas blikajú rukavice, mikrofóny a podobne. Niekto nad tým mávne rukou, no ja som rozčarovaný. To je tak zložité takúto chybu napraviť? Dostali sme vlastne nedokončenú hru? Mimochodom, niekoľko ročníkov dozadu obsahovalo jeden rovnaký glitch v menu, keď ste čakali počas simulácie, kým vás tréner pošle z lavičky hrať. Ak dalo družstvo napravo gól, malo zasvietiť číslo, ktoré indikovalo zvýšený počet gólov. Zasvietili však pixely mimo tohto čísla. Nedám ruku do ohňa za to, koľko rokov tento glitch v hre bol, ale tipujem, že také tri to pokojne mohli byť. A viete čo? Tento rok tu konečne nie je!

A to nehovorím o tom, že keď ste v menu Be a Pro, v podstate vidíte svojho hráča, ako sedí v šatni na lavičke a čaká na ďalšiu udalosť. Sedí, kýva hlavou, nervózne sa neustále vrtí, pozerá vedľa seba a rozpráva sa sám so sebou. A ja sa pýtam, má môj hráč už ako 17ročný nejaké problémy? Našťastie, už tam nesedí ako na latríne, ako to bolo minulý rok.

Animácie hráčov počas zápasu sú fajn, no po odpískaní sa často čudne pohybujú a zasekávajú sa v textúrach. Navyše mám pocit, že oproti minulému ročníku je tu menej takých mimozápasových animácií, opakovaní rôznych situácií a podobne. Napríklad keď hráč ide na trestnú lavicu, všimol som si, že práve táto situácia obsahuje toľko animácií, že ich za chvíľku budete vedieť naspamäť. Tipujem, že sa tvorcovia celkom ponáhľali s preklopením hry do nového enginu a na niektoré veci im jednoducho neostal čas, čo je obrovská škoda. Hoc nové NHL dostalo pridané na kráse, ubralo sa inde.

Tento rok nemôžem zabudnúť na menu a hudbu. Menu je krásne usporiadané, obohatené o reálne zábery z NHL a do toho nám ide pomerne dobrá hudba. Tu je radosť sa pozerať a počúvať. A to sa vývojárom darí už niekoľko rokov, za čo dávam dole pomyselný klobúk.

Frostbite najviac pomáha hrateľnosti a to je dobre

Asi najviac ma potešilo vylepšenie hrateľnosti. Hráči sa na ľade pohybujú lepšie, je vidieť vplyv opotrebovania ľadu a dokonca aj buly sú konečne hrateľné. Naozaj! Minulé ročníky som mal pri vhadzovaní iba jeden pohyb, ktorý som ovládal a to bolo všetko. Tu som sa pomerne rýchlo naučil rôzne finty, ako môžem vyhrať buly inak ako len prihrávkou dozadu.

Kľučky sú konečne prístupnejšie aj bez toho, aby ste si vykrútili prsty, a rôzne finty sa dokážete naučiť oveľa rýchlejšie. Prihrávky sú uveriteľnejšie, ale na druhej strane je o čosi ťažšie nájsť spoluhráča. A ak chcete obrať protihráča, nemusíte sa báť, že pri pokuse o ukradnutie puku dostanete namiesto „kotúča“ protihráčovu tvár na ľad a dve minúty na trestnej lavici.

A pri tvorbe hráča máme viac možností a neuveriteľné množstvo mien, ktoré dokáže komentátor vysloviť. Navyše, do komentovania sa pridal aj ďalší ženský hlas, ktorý pridáva na zaujímavosti. Pozor však, nekomentuje celý zápas, len má určité vsuvky o dianí a hráčoch.

Naše hodnotenie

NHL 22 vôbec nie je zlou hrou. Je z roka na rok lepšou a konečne sme sa dočkali nového enginu, za ktorým sme roky mrnčali. Žiaľ, myslím si, že tento ročník bol šitý horúcou ihlou a vôbec nič by sa nestalo, keby bol ešte chvíľku vo vývoji. Či za to môže situácia, ktorá posledný rok skúša naše zdravie a psychiku, povedať neviem, no mám pocit, že som dostal produkt, na ktorom sa mohlo pokojne ešte pár mesiacov popracovať. Ak to myslia v EA Sports s NHL ešte aspoň trochu vážne, budúci rok nás musia poriadne prekvapiť. Lebo mne už dochádzajú argumenty, prečo by som ďalší ročník okrem nových súpisiek vôbec chcel.

Klady

 • konečne nový engine
 • niektoré detaily sú ohromujúce
 • krásne zvládnuté menu po grafickej stránke
 • hudba je fenomenálna
 • hrateľnosť dostala veľké vylepšenie

Zápory

 • žiadne nové režimy
 • málo animácií mimo hru
 • kopec chybných animácií
 • až prílišný dôraz na mikrodetaily
 • v podstate nič nové pod slnkom
 • Be a Pro režim je stále to isté a chýba v ňom dynamika

Informácie o hre

NHL 22

NHL 22 2021

NHL 22 vás vezme do sveta najpopulárnejšieho športu v Severnej Amerike ľadového hokeja.

 • Platforma: PlayStation 4
 • Žáner: Športová simulácia
 • Vývojár: EA Sports
 • Vydavateľ: EA Sports
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: ABC Data

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk