Far Cry 5 má potenciál vyrovnať sa najlepším dielom série – Preview

Far Cry 5 má potenciál vyrovnať sa najlepším dielom série – Preview

 

Stále je to ale ako s novým kostolom: veriacich poteší, ak nie rovno nadchne, no ateistov k návšteve nepresvedčí.

Na pražskej výstave Game On sme patrili medzi hŕstku novinárov, ktorí mali možnosť zahrať si na niekoľko hodín Far Cry 5 takmer dva týždne pred jeho oficiálnym vydaním. Avizovaný kooperačný režim počas hlavných misií sme síce otestovať nemohli, no český Playman nám počas úvodnej hodinky ukázal nadmieru štýlový začiatok hry, na našu smolu až z priveľkej časti tvorený cutscénami.

Zákaz fotenia či nahrávania hry platil počas celého nášho výletu do Hope County. Kvôli tomu, žiaľ, článok neobsahuje žiadne autorské foto alebo video.

Niežeby sme takéto filmové predely nemali radi – a verte, že Ubisoft sa v prípade Far Cry 5 prekonal, aspoň pokiaľ ide o príchod hlavnej postavy do Hope County –, no z hernej doby nám ukrojili nemajú porciu. Na strane druhej mi bolo, paradoxne, trochu ľúto, keď sa začiatočná videosekvencia, sem-tam pretkaná nutnosťou drobnej interakcie z hráčovej strany (držanie smerovej šípky, stlačenie príslušnej klávesy), skončila a ja som si uvedomil, že ten pocit, akoby som sledoval celkom slušné americké akčné béčko, je preč.


Skutočný začiatok hry je pravým opakom tohto obrázku – je temný, dramatický a podľa mňa ide o vôbec najlepšie odpálenie príbehu v histórii Far Cry.

Odrazu to bolo zase Far Cry, s typickým, tri hry starým a dookola omieľaným konceptom: ničte menšie tábory, ničte väčšie tábory s bossmi, ktorých v tomto prípade predstavujú súrodenci hlavnej zápornej postavy, náboženského fanatika prezývaného Otec, oslobodzujte povstalcov, tam vylezte na vežu... jednoducho, toto som už videl, toto poznám. Zmenila sa len scenéria, ktorá je však, musím uznať, graficky veľmi dobrá – a to sme hrali na PS4 Pro, čiže na PC s high-endovou grafickou kartou budú vizuálne orgie ešte výraznejšie.

Far Cry 5 je napohľad graficky úžasný, a čo je ešte podstatnejšie, nemali sme na PS4 Pro najmenšie problémy so snímovaním; počas cutscén alebo mimo nich, a to ani behom graficky náročnejších scén (napríklad naháňačka v džípoch, plus streľba a výbuchy v jednom). Netrúfam si však tvrdiť, že hra je, ako celok, dobre optimalizovaná – počas hodinovej hry sme sa, napríklad, vôbec nedostali do nejakého väčšieho mesta a ani sme neleteli lietadlom.

Zhrnuté a podčiarknuté, Far Cry 5 vyzerá ako veľmi solídne pokračovanie úspešnej série, hoci si neodpustím poznámku, že kvôli dookola recyklovaným mechanikám to bude opäť hostina najmä pre fanúšikov značky. Mňa osobne zo všetkých dielov najdlhšie udržal Primal, a to práve tým, že bol do veľkej miery iný než zvyšné diely – Far Cry 5 využil inovatívny potenciál na zasadenie kampaňového koop režimu, čo môže byť na jednej strane víťaznou kartou, no tiež je tu, žiaľ, smutná skúsenosť s kooperačným režimom v Assassin´s Creed: Unity, taktiež od Ubisoftu.

Pokiaľ ide o mňa, nech mi dajú iní hráči počas príbehových pasáží svätý pokoj. Nehovorím, že posielanie sektárskych bláznov na osobné stretnutia s ich Stvoriteľom nie je vo dvojici väčšia zábava, no ak je vo FC 5 aspoň stráviteľný príbeh, čo naozaj verím, že je, chcem si ho vychutnať svojím tempom.

Zasadenie hry do štátu Montana a situovanie deja do problematiky náboženských kultov je na jednotku – kombinácia takej tej „pravej americkej“ kultúry vidieka a veľmi aktuálnej témy sektárskych organizácií (len si pogúglite, je toho dosť) mi príde o čosi dostupnejšia, aspoň pre masy mainstreamových hráčov, než, povedzme, Paganove himalajské kráľovstvo vo Far Cry 4.

Potenciál tam teda je – a aj keby sa možno piaty diel nekorunoval tým najlepším z celej série, som si istý, že minimálne fanúšikov série nesklame. To je taká výhoda Far Cry ako značky; zväčša presne viete, čo kupujete.

Far Cry 5 vychádza už 27. marca a buďte si istí, že vám okrem tohto preview poskytneme aj plnohodnotnú, prešpekulovanejšiu recenziu. Ak by sa náhodou už v Hope County nestretli, tak vám prajem, akoby to povedali amíci – šťastný lov.


CGI v cutscénach je perfektné. Pokiaľ ide o vizuálny dojem, súdiac podľa toho, čo som mal možnosť vidieť, päťke niet čo v tomto smere vytknúť.

Prečítajte si aj:

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk