RECENZIA: The Last of Us Part I - Masterpiece, ktorého povesť pošramotil nevydarený štart

RECENZIA: The Last of Us Part I - Masterpiece, ktorého povesť pošramotil nevydarený štart

 

Hra The Last of Us je skutočným bestsellerom, proti čomu bude namietať asi málokto. Pôvodný titul debutoval v roku 2013 ako exkluzivita pre PlayStation 3, pričom o niečo neskôr vývojári zo štúdia Naughty Dog svoje dielo osviežili a vydali ho ako remaster, ktorý dorazil na PlayStation 4. Obe verzie postupne získavali skutočne vysoké hodnotenia, pričom kritici a majitelia konzol od Sony boli nadchnutí samotným príbehom a technickým spracovaním.

Po takmer deviatich rokoch sa The Last of Us dočkalo kompletného remaku a v prepracovanej podobe dorazilo najskôr iba na konzoly PlayStation 5. Teraz, po dlhom čakaní, sa tento klenot dostal na pulty obchodov aj v PC verzii, ktorá však nezažila veľmi úspešný štart.

Ach, ten technický stav

Začneme rovno tým najväčším problémom. The Last of Us Part I v čase vydania a dokonca aj niekoľko dní po svojom debute nie je na PC pohodlne hrateľným titulom. To vyústilo do frustrácie hráčov, ktorí si svoj hnev vybili na Steame, kde si hra odnáša nelichotivé hodnotenia. Našťastie (v porovnaní s inými prípadmi), hoci sa vyskytli počiatočné problémy, na našom hardvéri to nebola až taká katastrofa, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Takmer ihneď po nainštalovaní a spustení hry som narazil na prvé nedostatky. Načítanie shaderov v hlavnom menu môže trvať naozaj dlho, takže najjednoduchšie asi je ísť si počas tohto procesu zabehať, prípadne dokončiť váš obed či večeru. Na Steam Decku to trvalo viac ako dve hodiny a pri dokončení sa, chudák, úplne vybil. Na testovacej zostave s procesorom Intel Core i5-11400F, grafickou kartou Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB (vďaka spoločnosti Alza za jej poskytnutie), 16 GB operačnou pamäťou a M.2 SSD diskom (PCIe 3.0 4x NVMe) sa však čas značne skrátil na približne 45 minút. Opäť zopakujem, že na rozdiel od iných prípadov som na ďalšie problémy počas spracovania shaderov nenarazil, mnohí nešťastníci však hlásili náhodné mrznutia hry, prípadne pády do operačného systému.

Úvodná hodina môže byť peklo

Zatiaľ sa ale iba rozbiehame. Už po prvých 10 minútach hrania sa hra samovoľne vypne. V tomto prípade sa ako účinné a najjednoduchšie riešenie ukázalo reštartovanie služby Steam aj samotného titulu. Tým sa však problémy neskončili. Počas ďalšej hodiny dochádzalo k pravidelným poklesom snímkovej frekvencie a každú chvíľu sa na obrazovke objavila hláška „čakajte prosím...“, kde nasledovalo načítavanie cutscén a sekvencií. V tomto prípade je skutočne ťažké hovoriť o plynulosti hry a akejkoľvek možnosti si ju plnohodnotne vychutnať.

Novinka od Naughty Dog dokázala úplne vyťažiť komponenty počítača. Nečudujte sa úplnému využitiu pamäte RAM, 100 % využitiu procesora či využitiu maximálne dostupnej pamäte grafickej karty. Dovolím si však dodať, že po asi hodine úvodných problémov sa väčšina z nich vytratila a hranie začalo byť zábavnejšie.

Potom nastupuje tá príjemnejšia časť

Prejdime však k oveľa príjemnejším veciam. Keď hra nabrala na obrátkach a chyby sa z veľkej časti vytratili, bolo možné sa naplno ponoriť do postapokalyptického sveta The Last of Us. Prvé, po čom vám padne sánka, je vizuálna stránka titulu, ktorá by hľadala konkurenta len ťažko. Kvality štúdia Naughty Dog spoznávate nielen počas hrania, ale aj počas cutscén.

Modely postáv alebo výrazy tváre sú tvorené s veľkým dôrazom na detaily. To isté možno povedať o animáciách streľby a boja s nepriateľom – všetko je dynamické, akčné a plynulé. Občas som sa musel zastaviť a vychutnať si scenériu, ktorá na Ultra nastaveniach pôsobila skôr ako film než ako hra.

Vyrazí vám dych

Horské masívy, vodné toky a postapokalyptická mestská infraštruktúra vyrážajú vďaka prepracovanej vizuálnej stránke dych. Samozrejme, nechýbajú ani takmer hororové scény vyvolávajúce zimomriavky, keď sa postavíte proti nakazeným v ich rôznych podobách.

Nebudem sa príliš zaoberať samotným príbehom, pretože The Last of Us už viac ako desať rokov hreje srdcia mnohých hráčov – a to nielen vďaka skvele napísanému scenáru, ale aj hlavným postavám. Hovoríme totiž o jednej z najlepších adventúr, ktoré kedy vznikli. Zamerajme sa skôr na hrateľnosť a funkcie, ktoré dostaneme v tomto PC porte.

Nielen pre fanúšikov

Samotná hrateľnosť je veľmi príjemná a môže byť zábavná aj pre tých, ktorí príbeh The Last of Us dobre poznajú (vďaka pôvodnému titulu či seriálu z produkcie HBO). Čo sa týka mechanizmov, na pomery súčasných trendov je asi zbytočné hovoriť o revolúcii. Za zmienku však stojí vylepšená umelá inteligencia alebo možnosť vylepšovania zbraní, ktorá bola prevzatá z druhého dielu.

Skvelou funkciou je fotografický režim, vďaka ktorému môžete nastaviť rôzne pohľady a spôsoby snímania tak, aby ste zachytili vaše najlepšie momenty. Nástroj je naozaj pokročilý a vývojári nám dali k dispozícii množstvo funkcií vrátane nastavenia hĺbky ostrosti, rozsahu záberu, jasu, kontrastu a mnohých ďalších aspektov.

Podobne ako remake hry pre PlayStation 5, aj verzia pre PC dostala modifikátory hrateľnosti, ktoré umožňujú výrazne ovplyvniť vaše hranie. Prístup k nim sa ale odomkne až po úplnom dokončení hry. Následne tak získate napríklad výbušné šípy, nekonečnú muníciu či nekonečnú výrobu predmetov.

Naše hodnotenie

The Last of Us Part I stojí na PC 60 eur, čo môže byť pre niekoho veľa, ak to teda beriete tak, že dostanete remake hry, ktorá debutovala už v roku 2013. Dôležité je však uvedomiť si, že zároveň vám bude naservírovaný skutočne kvalitný príbeh a majstrovské dielo v audiovizuálnom spracovaní. Bohužiaľ, k tomu patria aj nemalé technické nedostatky na začiatok, ktoré sprevádzajú väčšinu hráčov na počítačoch. Je pravda, že hra sa postupne vďaka aktualizáciám dostáva do lepšej kondície, ale pri svojom debute na počítačoch si tento inak perfektný titul svoju reputáciu už stihol poriadne pošramotiť.

Klady

 • audiovizuálne spracovanie
 • skvelá hrateľnosť
 • vylepšená umelá inteligencia a pridaná úprava zbraní
 • výborný príbeh

Zápory

 • množstvo technických nedostatkov
 • málo nového obsahu
 • pre niekoho možno cena

Informácie o hre

The Last of Us Part I

The Last of Us Part I 2023

 

 • Platforma: PC
 • Žáner: Akčná adventúra
 • Vývojár: Naughty Dog / Iron Galaxy Studios
 • Vydavateľ: SONY
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: SONY

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk