RECENZIA: Xtorm Power Bank Titan - Nič, čo by ste dali do vrecka

RECENZIA: Xtorm Power Bank Titan - Nič, čo by ste dali do vrecka

 

Externé dobíjacie batérie si v istom bode – je to už, samozrejme, pár rokov – prešli akousi renesanciou predovšetkým v zmysle komerčnej dostupnosti. Dnes už preto na trhu môžeme nájsť skutočne pestrú paletu kapacitne rozdielnych pomocníkov na cestách a rovnako tak aj extrémy, z ktorých hneď dva sme vám pred rokom predstavili v obsiahlej textovej recenzii (určite si ešte spomeniete na kempingové batérie od EcoFlow). V tomto texte sa spoločne pozrieme na síce výrazne menej výkonnejšiu power banku od firmy Xtorm, ktorá však svojou kapacitou dokáže obslúžiť naraz hneď tri zariadenia, z čoho jedno môže pokojne spadať do kategórie pracovných notebookov.

Reč bude konkrétne o Xtorm Power Bank Titan vo verzii s kapacitou 24 000 mAh (mobilný telefón má v priemere kapacitu 4 000 mAh), ktorá podporuje 60 W rýchlosť dobíjania alebo kombinovaných 90 W. V predaji by ste mohli nájsť aj o tretinu drahší model s podporou 140 W v rámci nabíjania, ten sa nám však do redakcie nedostal. V nasledujúcom texte sa preto budem venovať primárne tomu „slabšiemu“ modelu, ktorý si u nás viete zaobstarať za sumu cca 150 eur. Príde vám to veľa? Musím povedať, že na to, o ako kvalitný produkt ide po všetkých stránkach, je cena vlastne úplne v poriadku. Iste, mohli by sme teraz zájsť na známe zahraničné a predovšetkým ázijské internetové obchody, kde je možné nájsť výkonnostne lepšie power banky, no s materiálovým vyhotovením a ich dlhodobou spoľahlivosťou by to už bolo oveľa horšie.

Prémiové vyhotovenie

Batéria váži 784 gramov a tak je sotva prenosná v bežnom vrecku oblečenia, minimálne ak nechcete riskovať všeobecné pohoršenie z vašich nohavíc vegetujúcich pri členkoch. Ide však o vysoko prémiový produkt, ktorý je odolný voči vonkajšiemu poškodeniu a má maximálne jednoduchú obsluhu. Na pravej hrane sa nachádza brázda pre integrovaný USB-C/USB-C kábel, ktorý sa o telo krásne uchytí pomocou silného magnetu. Práve tento konkrétny prvok pomáha počas cestovania, keď si nemusíte robiť starosti s tým, či ste si do batohu zbalili schopnú kabeláž, keďže tá bude permanentne pripnutá priamo na power banke. Na opačnej hrane je veľké tlačidlo na spustenie vizuálnej indikácie kapacitného stavu batérie, ktorá je tu v podobe veľkého retro ukazovateľa (ide o biele LED kocky poskladané do tvaru čísiel) umiestneného na spodnej hrane baterky. Kúsok od neho sa potom nachádza trojica USB-C vstupov, z čoho dva z nich prezentujú dobíjanie výkonom 30 W a ten tretí operuje s výkonom 60 W (ako píšem v úvode recenzie, používateľ môže ešte teoreticky využiť kombinované nabíjanie s výkonom 90 W). Xtorm Power Bank Titan je obalený do matného pogumovaného plastu (podľa slov výrobcu ide o plne recyklovateľné materiály, takže kúpou šetríte aj našu planétku), ktorý vám nevypadne ani z mokrých rúk a jeho čistenie je otázkou niekoľkých sekúnd.

Je, pochopiteľne, nesmierne náročné nejako relevantne otestovať správanie podobných produktov v praxi pri zapojení rôzneho hardvéru s rôznorodou kapacitou batérií, v každom prípade ja som zvolil nasledujúcu metodiku. Power banku som zapriahol do procesu dobíjania mnou aktuálne testovaných a súčasne najčastejšie využívaných zariadení, preto sa vystriedala nielen pri tankovaní akumulátorov vo fotoaparátoch, ale aj v telefónoch, notebookoch, slúchadlách a herných konzolách. Čo sa týka výkonu pri mobiloch, produkt bolo možné využívať opakovane niekoľkokrát po sebe, či už som nabíjal dva telefóny súčasne, alebo dokonca tri. Pri zapojení power banky do plne vybitého kancelárskeho notebooku som sa však už po jeho kompletnom oživení nedokázal dostať na poriadne nabíjanie ďalšieho hardvéru, ak si preto potrebujete zadovážiť power banku s víziou, že pomocou nej budete viackrát po sebe dobíjať laptop, v danom prípade by som vám odporúčal poobzerať sa radšej inde. Na všetko ostatné kapacita a výkon testovanej vzorky stačili, a to aj na Steam Deck či Nintendo Switch OLED.

Výhodou je nielen trojité tankovanie energie, ale súčasne aj možnosť, ak vám, pochopiteľne, ostane jeden USB slot voľný, nabíjania samotnej power banky. Oživenie interných článkov sa odporúča na hranici dvadsiatich percent, keďže to je práve tá magická cifra, keď sa Xtorm Power Bank Titan automaticky prepne do módu reverzného nabíjania – ak máte náhodou v tom čase power banku pripojenú k telefónu podporujúcemu túto funkciu, môže to s jeho dobitím dopadnúť úplne opačne, než ste pôvodne plánovali. Prečo to tak je nastavené? Ide o ochranu a súčasne predĺženie životnosti samotných článkov, keďže tak, ako sa úplné vybíjanie neodporúča ani pri elektromobiloch, rovnako je to aj s týmito menšími batériami. Doplnenie energie v power banke vám zaberie niečo málo cez dve hodinky pri využití 60 W vstupu.

Podpora Power Delivery

S testovanou vzorkou som bol v zásade spokojný takmer po všetkých stránkach. Zaskočila ma však jej veľkosť, keďže v tejto kapacite som už mal možnosť skúšať aj o tretinu menšie a kvalitou zhodné zariadenia.

Napriek tomu všetkému nemôžem značke Xtorm vytknúť snahu o prémiové spracovanie a spoľahlivosť v rámci nabíjania rôznych zariadení s rôznym výkonom – zamrzí len nemožnosť dotankovať veľké herné mašiny (skúšal som notebooky od ROG, Acer či HP a nič). Ide preto o produkt vhodný skôr pre oveľa menej náročnú prenosnú elektroniku, kde dominujú telefóny, hodinky, slúchadlá a aj handheldy.

Naše hodnotenie

Prémiová power banka vhodná do ruksaku, ktorá dokáže oživiť nejedno prenosné zariadenie.

Klady

 • odolné a prémiové šasi
 • zabudovaný USB-C kábel
 • dizajn
 • retro LED displej

Zápory

 • váha
 • nič pre výkonné notebooky

Informácie o produkte

Xtorm Power Bank Titan 2023

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 190 mm
 • Výška: 90 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 30 mm
 • Hmotnosť: 784 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xtorm

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk