RECENZIA: Xiaomi Robot Vacuum X10M+ - Vysávač džentlmen

RECENZIA: Xiaomi Robot Vacuum X10M+ - Vysávač džentlmen

 

Nazbieralo sa to. Za tie roky, čo sa aktívne venujem testovaniu elektroniky so širším presahom v rámci domácnosti ako takej, som v praxi mal možnosť pozorovať už veľké množstvo automatických vysávačov a preto viem dostatočne rozlíšiť džentlmena od buldozéru. Časy, keď sa prvý automatický vysávač značky Samsung snažil počas upratovania mojej obývačky premiestňovať nábytok, pretože jednoducho nedokázal správne zmapovať cestu cez prekážky, sú už, našťastie, len matnou spomienkou. Vývoj tohto segmentu totiž napreduje rok od roku a aj tie najväčšie buldozéry sa postupne menia na citlivé mašinky, ktoré sú pomocou laseru schopné odlíšiť chlp z brady od vlasovej folikuly. Pred viac než mesiacom som dostal možnosť dlhodobo testovať aktuálne jeden z vôbec najmodernejších automatických vysávačov, konkrétne model X10M+ od Xiaomi. V nasledujúcich riadkoch vám budem referovať moje celkové skúsenosti s týmto sofistikovaným pomocníkom a nezabudnem k tomu prihodiť aj nejakú tú vtipnú príhodu, ktorých sa pri recenzovaní tohto typu elektroniky vyrojí vždy viac než dostatok.

Začnime od Adama, čo v tomto prípade znamená stručný opis obsahu balenia, ktorý bude súčasne oslím mostíkom k funkčným možnostiam Xiaomi Robot Vacuum X10M+. To plus na konci je nesmierne dôležité, keďže odkazuje na akúsi maximálnu výbavu, ktorú si v rámci AI vysávačov od Xiaomi môžete zakúpiť. Aj preto vás tento produkt bude stáť takmer tisíc eur, než sa však začnete prežehnávať a pľuť ako stará babka demokratka na novinárov, treba si uvedomiť jedno. Porovnateľnou konkurenciou predmetného vysávača je v súčasnosti len Roborock S7 MaxV Ultra, pričom jeho cena je ešte o pár stoviek vyššia. V balení sa nachádza samotný vysávač doplnený o pár rotačných kief, ktoré sú určené na umývanie, rotujúca kefa zhŕňajúca nečistoty, inteligentná dokovacia stanica s dvoma nádržkami (jedna na čistú a druhá na špinavú vodu), elektrický kábel a manuál. Inštalácia zariadenia je úplne jednoduchá, hoci je, pochopiteľne, dobré si ujasniť, akú plochu bude daný vysávač čistiť a kde presne by mala byť ideálna pozícia pre jeho štart. Vďaka integrovanej batérii s kapacitou 5200 mAh dokáže tento pomocník na jedno nabitie obrobiť aj obrovskú halu na výrobu cvičiek, nehovoriac o rodinnom dome. Nevýhodou tu sú schody a vysoké prahy, čo je ale nateraz jeden z mála neriešiteľných problémov v tomto segmente – ak nechcete nosiť vysávač kade-tade po dome ako mačka mladé.

Inteligentnejší než 6 000 učiteľov telocviku

Pointou existencie takejto elektroniky je zjednodušenie života bežných ľudí a cielené šetrenie ich času. Ak ste doteraz mali pocit, že všetky tie automatické vysávače, ktoré je nutné ťahať spod skrine, páčiť z ich útrob prskajúce mačky, vysýpať im vrecúška a rituálne ich trestať za nakreslenie pentagramu psím hovnom, vo finále len sotva šetria čas, máte moje sympatie. Xiaomi Robot Vacuum X10M+ je však vôbec to najinteligentnejšie, čo si v rámci robotov na čistenie môžete dotiahnuť domov (snáď len s výnimkou Krytona). Tento vysávač a umývač v jednom je totiž maximálne samostatnou jednotkou, o ktorú je nutné sa starať len minimálne a keď už, tak ide o starosti sotva ničiace vašu domácu pohodu. Inteligentná dokovacia stanica s odklopným vrchným vekom, kde sú umiestnené dve nádrže na vodu, disponuje systémom čistenia kief a zároveň po ich vyčistení zvláda aj ich kompletné vysušenie (ide však o zdĺhavý proces, trvajúci aj dve hodiny).

Dizajnom prostá hlavná jednotka, čiže okrúhly vysávač, disponuje kamerou a LIDARom na ideálne mapovanie svojho okolia. V tomto ohľade Xiaomi síce nevynašlo koleso, je to bežná vec aj u konkurencie, avšak v spojení s umelou inteligenciou a spoľahlivou aplikáciou Mi-Home ide bez akejkoľvek diskusie o produkt s najlepšou navigáciou súčasnosti. Ak sa vrátim k úvodu článku, predmetný vysávač je skutočným džentlmenom, ktorý nebude narážať do ničoho, čo máte v dome a ktorý vďaka sofistikovanému vytváraniu 3D modelu v reálnom čase vie vyčistiť čo najväčšiu plochu s minimom úsilia. Áno, tento pomocník vám rozhodne nikde nerozjazdí žiadny zvierací výkal, čo som otestoval na vlastné oči a nos.

Systém si zvláda uložiť viacero máp, keď som sa však pokúšal mu naočkovať piate poschodie (nie, nesnažil som sa umývať budovu štátnej pošty), aplikácia mi decentne oznámila, že bude musieť zmazať jednu mapu, aby si mohla uložiť ďalšiu. Skenovanie prebieha rýchlo a po jeho ukončení – zatiaľ čo vysávač jazdí kade-tade a laserom odmeriava vzdialenosti – si používateľ môže nechať znázorniť 3D model celého svojho obydlia. Nasleduje možná editácia, keďže systém nemusí presne odhadnúť, kde začína a končí vaša obývačka alebo kuchyňa, a prostredníctvom jednoduchej interakcie môžete na mape tiež označiť zóny, kam sa vysávač nemá nikdy dostať. Celý tento proces je skôr prostou zábavou než niečím, čo by používateľa malo stresovať, a ešte predtým, než si svojho bieleho miláčika pomenujete, ho môžete vyslať na prvú šichtu. V aplikácii si zvolíte intenzitu satia a umývania (výkon 4 000 Pa je viac než dostačujúci aj na zber hrubšej špiny) a to, či chcete súčasne umývať aj vysávať. Následným spustením jednotky si vysávač automaticky vyčistí rotačné kefy, napustí si čistú vodu a pustí sa do práce.

Jeho pohyb v priestore je radosť sledovať. Nenaráža do ničoho, systematicky postupuje vpred a keď narazí na koberec, automaticky zdvihne rotačné kefy a len ho povysáva. Netreba sa starať o to, či sa mu v priestore niečo stane. Za dva mesiace testovania som s ním v tomto ohľade nemal ani jeden jediný problém. Sám vlastním Viomi vysávač (ide o brand Xioami), ktorý síce tiež používa LIDAR, ale jeho pohyb v priestore je oveľa drsnejší a neohrabanejší – rozhodne to nie je džentlmen. Na X10M+ sa jednoducho môžete spoľahnúť a nechať ho robiť svoju prácu bez akejkoľvek kontroly. Nádržky na vodu majú 2,5 litra a je nutné ich sem-tam vytiahnuť z dokovacej stanice, špinavú vodu vyliať a doplniť čistú. Celý proces je nenáročný. Po ukončení vysávania si jednotka sama vyprázdni vrecúško na špinu (ide síce o hlučný proces, ale zároveň trvá sotva pár sekúnd). V dokovacej stanici sa nachádza jednorazové vrecko, kde sa táto špina hromadí a ktorého objem je tiež 2,5 litra. Aplikácia je štandardne stále len v angličtine a zvukové hlásenie z vysávača takisto – ide o bežné hlášky typu „dochádza voda“, „nádržka na špinavú vodu je plná“ či „koniec sveta nastane o šesť dní, šesť hodín a šesť minút“.

Aj keď X10M+ má na svojej prednej strane kameru, neposiela vám cez ňu žiadne fotografie tak, ako to robí už spomínaná konkurencia v podobe Roborocku. Takisto neviete obojstranne komunikovať cez mikrofón. Podľa mňa sú však toto sotva nejako zásadné a dôležité prednosti. Oveľa dôležitejšia je schopnosť likvidovať špinu a robiť to čo najefektívnejšie. X10M+ zvláda vysávať nadmieru dobre a ešte lepšie mu ide umývanie. Svoje dve rotujúce kefy (180 otáčok za minútu) si neustále zvlhčuje jemným filtrom vody tak, aby za sebou nezanechával viac škody než úžitku, nemal som preto strach ho pustiť aj do spálne, kde máme nie práve nezničiteľnú plávajúcu podlahu. Schválne som na dlaždice vylial pivo a nechal ho zaschnúť, aby som následne sledoval, ako si s ním X10M+ bez akýchkoľvek problémov poradí na dva pokusy. Ak máte v dome koberce s vlasom vyšším než 7 milimetrov, výrobca vám negarantuje ich neznečistenie o spomínané kefy, keďže vyššie ich už automaticky zdvihnúť nedokáže. Aplikácia vám aj napriek tomu ponúka obrovské množstvo nastavení od príkazu úplného obchádzania kobercov pri mopovaní po zadefinovanie pravidelného programu upratovania – nemôžete si však špecifikovať jednotlivé dni, kedy chcete len mopovať, alebo kedy treba len vysávať. A stále nechápem, prečo nie je Mi Home lokalizované.

Xiaomi Robot Vacuum X10M+ je momentálne jeden z najlepších automatických vysávačov na trhu, ktorý je navyše oproti svojej konkurencii aj cenovo dostupnejší. Ak nerátame nutnosť sem-tam doplniť a vyliať nádržky s vodou, jeho údržba je minimálna (raz za mesiac som vyčistil nájazdovú plochu a oblasť, kde si systém suší kefy). Odmenou vám je pravidelne udržiavaná veľká plocha domácnosti bez prskajúcich mačiek a zaseknutých chrbtových platničiek.

Naše hodnotenie

Výkonný a takmer samostatný domáci pomocník.

Klady

 • bezchybný pohyb v priestore
 • výkon a batéria
 • možnosti aplikácie
 • inteligentná dokovacia stanica
 • perfektné mopovanie
 • samostatný chod

Zápory

 • aplikácia stále v angličtine
 • nemožnosť zadefinovať programy na jednotlivé dni
 • sušenie kief trvá dve hodiny

Informácie o produkte

Xiaomi Robot Vacuum X10M+ 2023

 • Kategória: Ostatné
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 960 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk