RECENZIA: Xiaomi Smart Doorbell 3 - Zvonili ste?

RECENZIA: Xiaomi Smart Doorbell 3 - Zvonili ste?

 

Aplikácia od Xiaomi, združujúca ich takmer nekonečné portfólio produktov z rôznych sfér (vedeli ste, že tento čínsky výrobca má už registrovaných 29 000 patentov?), sa mi za posledný rok nafúkla ako krabica mlieka zabudnutá počas letnej dovolenky na kuchynskej parapete. Na jednu stranu túto skutočnosť môžeme pripísať masívnemu rozšíreniu rôznych pomocných robotov, narážam teraz špeciálne na automatické vysávače/mopy, avšak rovnako za to môže aj moja chuť pustiť do svojho domova viac moderných technológií. Predmetnou aplikáciou tak doma, ako celá rodina, ovládame nielen upratovanie, ale súčasne si nastavujeme osvetlenie, kúrenie, zapíname práčku, či monitorujeme pohyb okolo pozemku. Po nákupe štandardných domových kamier však môže prísť na pretras aj možnosť cenovo rozumnej investície do inteligentného domového zvončeka, ktorú vám aktuálne môže pomôcť vyriešiť práve Xiaomi so svojou treťou generáciou produktu menom Doorbell.

Xiaomi Smart Doorbell 3 je síce, ako uvádzam vyššie, už treťou verziou jedného a toho istého „nápadu“, každopádne, premiérovo si samotný zvonček môžete zakúpiť aj na našom trhu. Ako už asi tušíte, je tu minimálne jeden rozdiel medzi európskou a ázijskou verziou, čomu sa však ešte v tomto článku budem venovať. Začnime tým najdôležitejším a to cenou samotnou. Testovaná vzorka sa na našom trhu pohybuje okolo sumy osemdesiat eur, s tým, že okrem samotného zvončeka si v balení nájdete aj pinzetu na jeho rozobratie (prakticky ide o známu telefónnu ihlu pre otvorenie otvoru pre SIM karty), papierový manuál, sadu na priskrutkovanie, USB-C kábel a vnútorný reproduktor. Začnem trochu netradične práve vnútornou jednotkou. Ide o malú čiernu krabičku, ktorá pre svoje fungovanie potrebuje stále napájanie elektrickou energiou – môžete ju zapojiť cez USB-C, no aj priamo do počítača alebo tabletu. Možno by som osobne v tomto smere preferoval nabíjateľný prístroj bez kábla, každopádne, oznamovanie návštevy je možné nielen pomocou zvukového signálu, ale súčasne aj vďaka notifikáciám prenášaným do vášho telefónu/tabletu. Xiaomi Smart Doorbell 3 je totižto plne bezdrôtovým hardvérom, vybaveným 2K kamerou so 180 stupňovým rybím okom, ktorý dokáže zastúpiť aj vonkajšiu zbernicu videozáznamov.

Dostatočne silná batéria?

Dizajn zvončeka v čisto čiernom farebnom prevedení a s lesklým povrchom osobne pasujem na zlatú strednú cestu medzi minimalizmom a funkčnou modernou. Nemalo by byť teda problematické, vizuálne ho začleneniť do akéhokoľvek prostredia - v mojom prípade putoval rovno na drevenú bránu pred domom. Jeho inštalácia je maximálne jednoduchá a dokážete sa s ňou popasovať aj v prípade, ak máte obe ruky ľavé. Pomocou spomínanej ihly odstránite zadný plastový kryt, ktorý sám o sebe plní funkciu konzoly, keďže má v sebe štvoricu otvorov určených pre skrutky. V prípade, ak by sa vám nechcelo do ruky brať akumulátorovú vŕtačku, je tu rovnako možnosť zvonček priamo nalepiť na dvere, avšak osobne si myslím, že z pohľadu bezpečnosti a prevencie voči náhodnej krádeži je lepšie tú vŕtačku použiť. Akonáhle si zvonček nájde svoje miesto, je vhodné mu dopriať pár hodín na nabíjačke, aby ste sa ubezpečili, že nasledujúce mesiace ho nebudete musieť opäť odmontovať. Vstavaná batéria s kapacitou 5 200 mAh papierovo zaručuje päťmesačné fungovanie, avšak je tu logicky niekoľko premenných, ktoré vedia daný údaj diametrálne skrátiť. Ostatne, ako som spomínal v našej nedávnej recenzii na vonkajšiu bezdrôtovú bezpečnostnú kameru od rovnakého výrobcu, aj tu platí, ako intenzívne budete chcieť využívať zber kamerových záznamov, v akej kvalite a hlavne, či vôbec potrebujete ukladať niečo na cloudové úložisko – Xiaomi vám zadarmo garantuje 72 hodinovú zbernicu, do ktorej sa môžete kedykoľvek spätne pozrieť a nájsť tam konkrétne zvonenie.

Trochu sa musím opäť posťažovať na funkčnosť aplikácie Mii, pomocou ktorej sa párovanie nedalo zase raz spraviť jednoduchým naskenovaním QR kódu – jednoducho to nešlo po dobrom a preto som musel všetky informácie zadať manuálne. Akonáhle som však Doorbell 3 dostal do toho preplneného zoznamu, plného vysávačov, žiaroviek a kamier, okamžite som začal skúmať možnosti nastavenia. Zvonček nemal problém ostať pripojený na router vzdialený takmer dvadsať metrov od brány a po tom, čo som aktivoval vnútornú jednotku a nechal kolegu premiérovo zazvoniť, skoro som dostal srdcový infarkt (79 decibelov je 79 decibelov). Ak máte v rodine postarších členov, čo nedokážu zareagovať na zvuk bežných zvončekov, tak tento konkrétny trhač ušných bubienkov im pri maximálnom nastavení rozprúdi krv lepšie než fľaška červeného vína. Hneď ako som prestal nadávať a držať sa kŕčovito za srdce, okamžite som skočil do nastavenia a úroveň signalizácie zvonenia znížil na polovicu. Okrem tejto možnosti má užívateľ šancu vymeniť trojicu zvukových efektov v rámci vonkajšej interakcie (keď niekto v noci stlačí osvetlený spínač zvonenia, ozve sa indikácia správneho fungovania). Rovnako tak si môžete vybrať zo zvukových efektov vnútornej jednotky a dokonca si nastaviť prehranie automatickej správy – osobne som tam nahral správu v znení, že ak ste kuriér, použite môj balíkobox po vašej pravej ruke. Definovať spustenie takejto správičky môžete aj zadaním špecifickej časovej osy, čo je rovnako praktická funkcia, zvlášť ak zvonček umiestnite napríklad na budovu firmy.

Jednoduché zariadenie plné zaujímavých funkcií

Výrobca garantuje dosah 50 metrov medzi zvončekom a vnútornou jednotkou. Akonáhle niekto zazvoní, systém pošle upozornenie prostredníctvom zvuku (to je práve onen malý reproduktor napájaný permanentne cez USB-C) a súčasne vám zašle na mobil krátky oznam, že niekto je pred vchodom. Čo sa deje ďalej? Ak máte nastavený zber videa, zvonček automaticky nahrá na cloud 2K záznam od piatich sekúnd až po tri celé minúty (toto nedokázala ani už vyššie spomínaná vonkajšia kamera). Video je vďaka 180 stupňovému uhlu maximálne prehľadné a vďaka štvorici vstavaných infračervených svetiel je použiteľné aj počas tmavej noci.

Nastaviť si môžete snímanie pohybu v bližšie špecifikovanej vzdialenosti (od 0,8 metra až po 3 metre), latenciu nahrávania, spustenie alarmu v prípade násilnej demontáže a tak ďalej a tak podobne. Xiaomi si pri tvorbe tretej generácie svojho inteligentného zvončeka dali skutočne záležať, čoho dôkazom je aj funkcia rozpoznávania tváre, pomocou ktorej si môžete nechať posielať notifikácie o príchode konkrétnych osôb. Vlastne, mohli by ste, ak by touto funkciou bola vybavená aj európska verzia daného hardvéru, čo však, nanešťastie, nie je. Ostala ale možnosť obojstrannej komunikácie priamo cez aplikáciu v telefóne, kde si užívateľ môže dokonca meniť hlas. K čomu je to dobré? Ak by bolo vaše dieťa samé doma a niekto by s ním začal komunikovať cez daný zvonček, detský hlas transformovaný na vyslúžilého basistu by dozaista odradil každého zlodeja pred bránou. Kvalita zvuku a vlastne rovnako tak aj kvalita obrazu je v rámci tohto segmentu nadpriemerná, aj keď vidím menším problém s nepriaznivým počasím, ktoré dokáže šošovku snímača dosť jednoducho zašpiniť. A tu je asi konečne na čase uviesť, že ide primárne o bytový zvonček a vonkajšie použitie sa neodporúča. Výrobca v popise priamo udáva, že zvonček samotný nie je vodotesný a nemal by preto byť priamo vystavený vode v akejkoľvek forme (konštrukcia síce zvládne odolať dažďu a nechá všetko stiecť mimo, ale problémom je prevádzková vlhkosť a hlavne kondenzácia). Ja osobne som ho však napriek tomu recenzoval priamo vonku a za ten mesiac dažďov a snehu to nemalo žiadny negatívny dopad na funkčnosť – z dlhodobého hľadiska by však problémy skôr či neskôr samozrejme nastali.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupný, avšak v úvodzovkách len bytový zvonček.

Klady

 • dizajn
 • batéria
 • 2K kamera a kvalita záznamov
 • široké možnosti nastavenia
 • obojstranná komunikácia

Zápory

 • pridať IP ochranu by nebol až taký problém
 • párovanie s aplikáciou nefungovalo zrovna hladko

Informácie o produkte

Xiaomi Smart Doorbell 3

 • Kategória: Ostatné
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk