RECENZIA: ESET Smart Security Premium 2022 - Komplexná, viacvrstvová a pritom nenáročná ochrana

RECENZIA: ESET Smart Security Premium 2022 - Komplexná, viacvrstvová a pritom nenáročná ochrana

 

Je to už nejaký ten rok, čo som mal možnosť pozrieť sa zblízka na fungovanie antivírovej ochrany, respektíve akéhokoľvek programu poskytujúceho celkovú ochranu nielen proti vírusom, ale aj proti iným nástrahám na vzdialenom internete či blízkych zariadeniach. Osobne zastávam pravidlo, že bezpečnosti nie je nikdy dosť, no treba sa vedieť chrániť najmä múdro a nie sa len odstrihnúť od internetu a už nikdy k počítačom nepripájať žiadne zariadenia. Na vlastných zariadeniach som si doteraz vystačil s „free“ verziami antivírovej ochrany alebo s celkom schopným Windows Defenderom, programom pre VPN, a logickým uvažovaním, na aké odkazy asi neklikať. Vždy však existovalo riziko, že sa mi šmykne prst alebo si nejaká nechcená pliaga predsa len nájde cestičku do mojich zariadení. Preto nie je na škodu, že v spoločnosti Eset každý deň usilovne pracujú na budovaní databáz nebezpečných webových adries, nechcených programov a iných nástrah a našej redakcii poskytli na skúšku produkt s názvom ESET Smart Security Premium.

ESET je síce len jednou z mnohých spoločností, ktoré sa venujú ochrane používateľov, no ich softvér, od základnej antivírovej ochrany Essential Security až po komplexný balík Smart Security Premium, ponúka veľmi dobrú rovnováhu ochrany a dopadu na výkon systému. Takisto neublíži viacero bonusov, ktorými sa tento softvér odlišuje od ponuky konkurencie. Naposledy som mal možnosť pozrieť sa na to, čo dokáže ESET Internet Security, no tentokrát k nám do redakcie zavítal kľúč na ESET Smart Security Premium, ktorý má všetku potrebnú (aj bonusovú) funkcionalitu pre náročnejších používateľov. Zachované je jednoduché a prehľadné ovládanie, silný antivírus a naozaj bohatý výber pokročilých funkcií. Testovanie prebehlo na počítači s operačným systémom Windows 10 Pro (verzia 22H2 Build 19045.2251), no iste poteší informácia, že ESET ponúka ochranu aj pre zariadenia s operačnými systémami Windows 11, Windows ARM, MacOS a Android.

Viacvrstvové zabezpečenie

Čo vlastne ESET Smart Security Premium predstavuje? Keďže ide o najvyšší balík, ktorý spoločnosť ESET ponúka, neponúka len základ, ktorým je svetovo uznávaný antivírus ESET NOD32, ale hlavne viacvrstvové zabezpečenie a komplexnú ochranu proti takmer všetkým možným aj nemožným nástrahám. Asi netreba vypisovať úplne všetku funkcionalitu, ktorú do Smart Security Premium ESET napratal, tá sa dá pozrieť priamo na internetovej stránke produktu spolu s detailnými popiskami, no spomeniem aspoň tie najzaujímavejšie a podľa mňa najdôležitejšie. Antivírus, antispyware, exploit blocker, ochrana proti skriptovým útokom a útokom hrubou silou, ransomware štít či kontrola súborov už počas sťahovania sú úplným základom, ktorý poskytuje proaktívnu ochranu pred online a offline hrozbami a zabraňuje šíreniu malvéru na iných používateľov pripojených na rovnakú sieť.

Túto funkcionalitu doplňuje pokročilé strojové učenie, ktoré je špeciálne navrhnuté tak, aby odhaľovalo novovznikajúce druhy malvéru, no aby zároveň malo minimálny vplyv na výkon. Balík programov Smart Security Premium popri bežnom fungovaní navyše kontroluje systémové registre, súbory v systémových službách Windows Management Instrumentation, chráni pred hrozbami, ktoré útočia na počítač na hlbšej úrovni, a to dokonca ešte pred tým, ako sa spustí systém Windows (na systémoch s rozhraním UEFI) a umožňuje lepšie odhaľovať pretrvávajúci malvér, ktorý sa pred detekciou skrýva pod viacerými vrstvami šifrovania. Ako novinku spoločnosť ESET uviedla funkcionalitu Intel Threat Detection Technology, ktorá v prípade, že vaše zariadenie funguje na procesoroch Intel Core, zvyšuje ochranu pred ransomvérom integráciou hardvérovej technológie spoločnosti Intel, určenej na detekciu ransomvéru. Táto schopnosť umožňuje využívať modely strojového učenia Intel TDT na pomoc s odhaľovaním hrozieb využívajúcich pokročilé vyhýbacie techniky vrátane zero-day variantov, binárnej obfuskácie, skrývania sa vo virtuálnych zariadeniach a bezsúborových útokov. Celkový výkon systému zároveň zostáva na vysokej úrovni.

Používateľské rozhranie a dopad na výkon zariadenia

Programy na ochranu môžu byť naozaj úspešné v odhaľovaní hrozieb, ale máloktorý používateľ si takýto program nainštaluje na svoje zariadenia, pokiaľ by to znamenalo značné spomalenie. Dôležitým faktorom pri výbere programu je tiež používateľské rozhranie. Ak by zariadenia, na ktoré by bol ESET Smart Security Premium nainštalovaný, zrazu fungovali ako o pár generácií staršie a na orientáciu v menu by bežný používateľ potreboval stostránkový manuál, asi by nešlo o úspešný produkt. V ESETe toto všetko našťastie vedia, a preto vsádzajú na niekoľko hlavných pravidiel. Prvým a možno najdôležitejším je nízka záťaž systému, ktorá udržuje vysoký výkon, predlžuje životnosť hardvéru a navyše šetrí spotrebu dát vďaka extrémne malým aktualizačným balíkom.

Do tohto pravidla spadá aj herný režim, o ktorom som písal pekných pár rokov dozadu a ktorý sa od tých čias zlepšil, takže pokiaľ je nejaký program spustený na celú obrazovku, bezpečnostné produkty ESET sa automaticky prepnú do tichého režimu, systémové aktualizácie a notifikácie sa odložia na neskôr a akékoľvek kontroly súborov prebiehajú s čo najmenším dopadom na výkon. ESET tiež používateľom ponúka prehľadnú správu o bezpečnosti, ktorá poskytuje prehľad o nájdených hrozbách, zablokovaných webových stránkach, zachytených spamových e-mailoch, zablokovaných prístupoch k webovej kamere a ďalších akciách. Samozrejmosťou je tiež riešenie problémov jediným kliknutím, keďže stav ochrany a všetky najčastejšie používané nástroje sú dostupné zo všetkých obrazoviek a okien. A, na záver, v ESETe garantujú nielen takmer okamžité a bezproblémové aktualizácie na najnovšiu verziu produktu, čo zaručuje nepretržitú vysokú úroveň ochrany, ale najmä nastavenia pre pokročilých používateľov s naozaj hĺbkovými možnosťami zabezpečenia aj pre tých najnáročnejších.

Komplexná ochrana

ESET nechráni len samotné zariadenia, ale stará sa aj o používateľské dáta, online platby, heslá, inteligentnú domácnosť, webovú kameru a dokonca aj deti. To všetko tento softvér dokáže pomocou samostatnej funkcionality anti-phishing ochrany, ochrany online platieb, strážcovi siete, ochrany pred botnetmi, šifrovaniu, správe zariadení, password managerovi, rodičovskej kontrole a ďalších.

V dnešnej dobe je naozaj dôležité chrániť sa pred nástrahami, ako sú pokusy podvodných webových stránok o získanie citlivých informácií, aj pred pokusmi podsúvať vám falošné správy zo zdanlivo hodnoverných zdrojov. Koľkým z vás chodia maily alebo SMSky, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako od vašej banky či od kuriéra? A jediné, čo treba spraviť, je kliknúť na jeden odkaz. ESET Smart Security Premium dokáže sám odhaliť situácie, keď sú znaky v odkaze na webovú stránku zámerne nahradené napohľad podobnými znakmi, a varovať používateľov alebo rovno zablokovať prístup.

Na ochranu online platieb ponúka Smart Security Premium špeciálny zabezpečený prehliadač, cez ktorý sa dá bez obáv platiť online, ako aj možnosť predvolene spúšťať akýkoľvek podporovaný prehliadač v zabezpečenom režime. To znamená automatickú ochranu na stránkach internetového bankovníctva alebo napríklad pri prístupe ku kryptomenovým peňaženkám. Pri jeho použití je, s cieľom zvýšiť úroveň zabezpečenia pri finančných transakciách, komunikácia medzi klávesnicou a prehliadačom šifrovaná a upozorní vás pri používaní funkcie na verejnej sieti Wi-Fi.

Strážca siete umožňuje otestovať váš domáci router na prítomnosť zraniteľností, akými sú napríklad slabé heslá alebo zastaraný firmvér. Vďaka vylepšenej detekcii zariadení vám poskytuje ľahko dostupný zoznam zariadení pripojených k vášmu routeru, aby ste vždy mali prehľad o tom, kto je pripojený.

Ochrana webovej kamery neustále monitoruje všetky procesy a aplikácie spustené na zariadení a kontroluje ich prístup k webovej kamere. V prípade, že sa k nej niektorý proces alebo aplikácia nečakane snaží získať prístup, zobrazí sa vám upozornenie, aby ste tento pokus mohli zablokovať.

Firewall a ochrana pred sieťovými útokmi zabraňujú neoprávnenému prístupu k počítaču, zneužitiu osobných dát a chránia zariadenia pred škodlivou sieťovou aktivitou tým, že blokujú hrozby odhalené na základe nebezpečných prejavov.

Password Manager pomáha ukladať a spravovať heslá, automaticky vypĺňať formuláre a vytvárať veľmi silné šifrované heslá. Stačí si pamätať len jedno hlavné heslo a vďaka Password Managerovi je možné odhlásiť sa z každej webovej stránky, vzdialene zabezpečiť históriu prehľadávania a získavať informácie o zabezpečení účtov zo Správy o bezpečnosti, ako aj bezpečnostné upozornenia v prípade, že sú niektoré heslá ohrozené. Integrovaná je detekcia tváre v systéme iOS a možná je tiež integrácia dvojúrovňového overovania (2FA) s aplikáciou Google Authenticator pre ešte lepšiu ochranu vašich hesiel.

Na záver, ESET LiveGuard je nová služba, prispôsobená potrebám moderného sveta a navrhnutá tak, aby odhalila a zastavila doposiaľ neznáme druhy hrozieb. Spolupracuje s centrálnym cloudom spoločnosti ESET a spracováva rôzne typy súborov vrátane dokumentov, skriptov, inštalátorov a spustiteľných súborov. Podozrivé súbory sa spúšťajú v bezpečnom prostredí izolovaného sandboxu mimo vašich zariadení.

Naše hodnotenie

Spoločnosť ESET je rokmi overená a osvedčená slovenská firma, ktorú si obľúbili používatelia na celom svete. V modernom svete plnom moderných nástrah, kde sa kladie stále väčší dôraz na ochranu súkromných dát, sa cena 65 eur na jedno zariadenie nemusí zdať tak veľa. Najmä keď si človek prezrie zoznam toho, čo všetko ESET Smart Security Premium zvládne a ponúka. Možno mávnete rukou a poviete si, že vám postačí aj Windows Defender alebo fakt, že na Android a Mac zariadenia neexistuje tak veľa malvéru, no je vždy lepšie poistiť sa, ako potom ľutovať. A možno vás poteší aj akcia, ktorú momentálne ESET ponúka – svoje zariadenie si môžete zabezpečiť až na tri roky za cenu nižšiu, než by stáli roky dva.

Klady

  • nízka záťaž na systém
  • naozaj rýchle skenovanie
  • jednoduché a prehľadné menu
  • bohatá funkcionalita
  • podpora aj v slovenskom jazyku

Zápory

  • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

ESET Smart Security Premium 2022

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 64,90 eur/1 rok/1 zariadenie; 97,40 eur/3 roky/1 zariadenie €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ESET

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk