RECENZIA: Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro - Čuch na dobrý hardvér

RECENZIA: Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro - Čuch na dobrý hardvér

 

Čuch je pre nás, ako ľudské bytosti, nesmierne dôležitým vnemom. Vďaka nemu sa dokážeme vyvarovať hrozbám, ako si aj dopomôcť k očarujúcim zážitkom. Užiť si dobré jedlo totižto neznamená len ho napchať do tráviaceho traktu a rovnako tak si vieme užiť vône jednotlivých ročných období oveľa viac, než zápach vychádzajúci z kanálu alebo záchodu pre mačky. Súčasné letné obdobie so sebou prináša oveľa viac príležitostí na nasávanie pachov/vôní/smradu a či už sa budeme rozprávať o grilovaní alebo jazde v neklimatizovanom autobuse, v oboch prípadoch je náš čuch vždy v plnej pohotovosti. Počas posledného mesiaca som ja osobne mal možnosť testovať ďalšiu zaujímavú čističku vzduchu, ktorej koncepčným poslaním je spríjemňovať život tam, kde sa náhle zjavia rôzne nechcené pachy. Smart Air Purifier 4 Pro od čínskeho výrobcu Xiaomi je už podľa papierových predpokladov potencionálne správnou voľbou v prípade, ak si chcete domácnosť vybaviť práve týmto typom takzvanej chytrej elektroniky. Keďže ani pri tomto prevedení sa nedá tvrdiť, že ide o dokonalú elektroniku bez čo i len jedinej chybičky, komplexnejší rozbor jednotlivých predností je rozhodne na mieste.

Štvrtá generácia interiérových čističiek vzduchu od známeho výrobcu prichádza v Pro verzii so solídnym výkonom 500 m3/h. Zariadenie je preto vhodné aj do väčších miestností v dome, kde sa podľa PR letáku dá využiť na ploche šesťdesiatich metrov štvorcových. Ešte než si povieme nejaké konkrétne čísla a časové údaje ohľadom čistenia vzduchu ako takého, prejdeme si spoločne dizajn, konštrukčné spracovanie a stupeň náročnosti počas prvej inštalácie. Testovaná vzorka mi dorazila priamo do kancelárie v úhľadnom bielom prevedení, tvarovo pripomínajúcom akýsi komín. Celé šasi je pochopiteľne vyrobené z odolného a na dotyk príjemného plastu. Z prednej strany má užívateľ možnosť priameho ovládania dotykom prostredníctvom prehľadného LED displeju s dvoma interakčnými zónami a naopak, z tej zadnej mu je k dispozícii magnetmi prichytený kryt od HEPA filtru. Ten sa do zariadenia len jednoducho zasunie a systém sám rozpozná jeho pozíciu (ak by nebol dobre umiestnený, nemohli by ste spustiť filtrovanie vzduchu v miestnosti, kde máte čističku posadenú).

Mimo spomínaného HEPA (13) filtru je však súčasťou toho známeho celistvého valca rovnako uhlíkový filter (zameraný na absorbovanie spomínaných pachov, dymu a rôznych ďalších látok), negatívny iontový filter (jeho cieľom je priťahovať prach a alergény) a samozrejme nemôže chýbať vonkajší filter s cieľom pohltiť väčšie chumáče prachu a zvieracích chlpov. Interakcia s čističkou je mimo uvedeného panelu možná aj cez aplikáciu Mi Home, ktorá združuje všetku inteligentnú bielu techniku od Xioami a rovnako tak prostredníctvom hlasových asistentov od Amazonu a Googlu.

Ľahká manipulácia

Produkt váži necelých deväť kilogramov a jeho prenášanie z jednej miestnosti do druhej je tak maximálne pohodlné. V zmysle vizuálnej stránky sa Xioami podarilo vyrobiť moderný a súčasne neutrálny dizajn, ktorý nemá problém zapadnúť do akejkoľvek domácnosti. Turbína usadená vo vrchnej tretine „komína“ nasáva vzduch vedený všetkými štyrmi stenami okolo šasi a samotný filter tak pohlcuje rovnomerne. Výdrž filtra je logicky rozdielna na základe jednotlivých domácností, každopádne výmena by mala nastať behom šiestich až dvanástich mesiacov používania – cena za filter sa pohybuje nad úrovňou 50 eur. Softvér vás pochopiteľne informuje o čase výmeny, ako aj úrovne zanesenia. Údržba, mimo filtra, ktorý sa oplatí častejšie povysávať a predĺžiť mu tak životnosť, je úplne jednoduchá. Z vrchnej strany je nutné odklopiť detskú poistku, následne odstrániť jeden šraub a týmto spôsobom sa dostanete priamo k lopatkám turbíny, ktoré potom len jednoducho poutierate vlhčenou handričkou a vyklepete prípadné zrnká hrubšej špiny. Poďme sa teraz porozprávať o jednotlivých režimoch filtrácie a vizuálnych pomôckach zobrazujúcich sa priamo na prehľadnom displeji a obrazovke vášho telefónu lomeno tabletu. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro využíva tri prevádzkové modusy – automatický, manuálny a modus spánku. Po aktivácii automatického režimu si čistička aj na základe svojich laserových senzorov sama určuje úroveň rýchlosti filtrovania (tri stupne) a o všetkom vás informuje prostredníctvom farieb (zelená je dobrá, žltá indikuje čiastočné znečistenie a červená znamená plné znečistenie ovzdušia miestnosti). Režim spánku pochopiteľne znižuje intenzitu hluku a to na úroveň 33,7 decibelov, čo je okolo prijateľnej hranice zvukov, aké by vás počas spánku nemali rušiť. Apropo na zadnej časti šasi sa nachádza spínač, ktorý vypne LED panel bez toho, aby boli ukončené procesy čistenia.

Akonáhle čističku pripojíte na lokálnu Wi-Fi sieť, môžete ju ovládať aj diaľkovo cez už spomínanú aplikáciu Mi Home. Aplikácia vám ponúka všetko to, čo priama interakcia na displeji čističky. Môžete ňou zadefinovať časový harmonogram, sledovať aktuálne údaje o stave znečistenia, vypnúť prístroj, alebo ho naopak zapnúť. Počas viac než mesačného testovania som s predmetnou vzorkou nemal ani jeden jediný technický problém a všetko bežalo ako dobre naolejovaný stroj. Jediné, čo by som možno trocha zmenil, by bola dĺžka napájacieho káblu, ale keďže ide o bežný kábel, môžete si ho v tomto prípade vymeniť za iný. HEPA filter 13 by mal spracovať 99,97% mikročastíc väčších než 0,3 mikrometra, kam spadajú alergény, vírusy, baktérie, pleseň a podobne. Ide preto o produkt vhodný do domácnosti plnej alergikov, ale rovnako tak ho docenia aj tam, kde sa často môže zjaviť zápach od zvierat.

Osobne som jeho výkon ocenil počas grilovačiek, kedy sa nám do obývacej izby nahrnuli kúdole dymu a čistička nastavená na automatiku okamžite prepla na maximálny výkon a už behom dvadsiatich minút, po tom čo sme zatvorili dvere, bol vzduch opäť v prijateľnej pachovej úrovni. Stredne veľká miestnosť, akokoľvek znečistená, kde necháte Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro vykonávať svoju prácu, sa behom hodiny filtrácie vráti do normálneho stavu. Hodinka jej potom stačí na prefiltrovanie takmer stopercentnej hladiny vzduchu a k tomu asi nie je nutné nič ďalej dodávať.

Ionizátor je výhodou

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro je produkt právom označovaný za vlajkovú loď čističiek od uvedeného výrobcu a koncovka Pro je v danom prevedení dozaista namieste. Cenová relácia pohybujúca sa na hranici dvesto euro mi osobne nepríde nijako prehnaná, aj keď by sme sa tu samozrejme mohli rozprávať v tomto ohľade o niečo lacnejšej konkurencii. Ide však o čističku pre drsnejšie podmienky, v ktorých si ona vie krásne poradiť a zlepšiť tak nie len kvalitu ovzdušia, ale súčasne pomôcť zdravotne znevýhodneným alergikom fungovať tam, kde by sa mali cítiť najlepšie. Konštrukčné spracovanie ako aj jednoduchosť čo do obsluhy už osobne beriem ako príjemný bonus.

Naše hodnotenie

Výkonná a užívateľsky prístupná čistička určená do väčších domácností.

Klady

 • dizajn
 • užívateľská prístupnosť
 • konštrukčné spracovanie
 • výkon
 • ionizátor
 • nočný režim

Zápory

 • kratší prípojný kábel

Informácie o produkte

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 240 mm
 • Výška: 533 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 240 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk