RECENZIA: Oral-B iO Series 9 - Táto kefka to myslí vážne

RECENZIA: Oral-B iO Series 9 - Táto kefka to myslí vážne

 

Nie je to ešte ani rok, čo som sa vám prostredníctvom našej sekcie recenzií prihováral v akomsi imaginárnom bielom plášti, zatiaľ čo to všade okolo mňa páchlo doslova ako u zubára a cez ústa som mal natiahnuté rúško. Toho času sme rozoberali kvality prémiovej zubnej kefky od spoločnosti Philips, z ktorej som bol vo finále nadšený a nemohol som si ju, až na pár detailov, vynachváliť. Skúsenosti sú však v určitých smeroch vecou stále dôležitejšou, než zdĺhavé metodické učenie a dnes, zatiaľ čo si v hlave postupne sumarizujem poznatky z testovania ďalšej zubnej kefky, vidím isté súvislosti v oveľa jasnejšom svetle. Áno, spomínaný Philips Sonicare 9900 Prestige si moju chválu zaslúžil a na vyznení recenzie by som ani dnes, po necelom roku nechcel nič meniť, avšak po aktuálnych skúsenostiach s Oral-B iO Series 9 vám mám opäť chuť prehovoriť do duše, tentokrát s ešte väčším dôrazom na vlastnú odbornosť. Nie, medzi časom sa zo mňa nestal zubár, aj keby to z ekonomického hľadiska bolo dozaista výhodnejšie, než sa živiť ako žurnalista, no za posledné mesiace som mal možnosť navštíviť jedno fascinujúce výskumné centrum, s čím sa priamo spája aj test vyššie menovanej kefky. Ak náš magazín Generation čítate vždy od prvej stránky až po poslednú, tak vám určite neunikla reportáž z nemeckého Frankfurtu, kam sme sa ako redakcia vybrali s cieľom nahliadnuť pod povrch komplikovaného a zdĺhavého vývoja zubných kefiek spomínanej americkej značky. Bola to nesmierne cenná skúsenosť, ktorá mi pomohla pochopiť, ako vlastne unikátna technológia magnetického pohonu funguje a to aj v spojitosti s patentovanou rotujúcou hlavicou, ktorú Oral-B využíva. Nasledujúce riadky by som preto rád venoval súhrnným dojmom z používania stále najnovšieho modelu série iO, ktoré sa pokúsim doplniť aj o fakty vyplývajúce z nezávislých a verejne publikovaných výskumov.

Dnešný svet vôbec nepraje rannému rozjímaniu nad životom. Pár sekúnd po tom, ako vám zazvoní budík/zavibrujú hodinky na ruke, už sa neistým krokom trmácate do kúpeľne s cieľom čo najrýchlejšie vypustiť telesné tekutiny, to všetko ešte skôr, než sa vám definitívne rozlepia tvrdým spánkom zdecimované oči (česť šťastnejším výnimkám). Štatisticky sa väčšina z nás ponáhľa často aj na úkor svojej rannej hygieny. Zuby by sme si mali pritom čistiť pravidelne, keďže z dlhodobého hľadiska nás ich dodatočné ošetrenie odborníkom môže stáť oveľa viac peňazí, než napríklad skrátenie výplaty na základe neskorého príchodu do práce. Kefka iO od Oral-B, tak ako už v úvode spomínaná konkurencia, prináša možnosť rýchleho čistenia ústnej dutiny (nie je to totižto len o zúbkoch, ako takých) a to pod dohľadom sofistikovanej technológie. Pýtate sa, prečo si máte čistiť zuby hneď ráno po tom, čo ste si ich vlastne vydrhli predchádzajúci večer? Odpoveďou je zubný povlak. Namnožené baktérie v ústach sa usádzajú na zubnú sklovinu a okrem nepríjemného zápachu prinášajú aj potencionálne ohrozenie v podobe budúcich kazov. Metodické odstránenie takéhoto povlaku by vám bežnou kefkou zabralo pokojne desiatky minút a cez to všetko by ste sa nedokázali dostať do všetkých záhybov – nie sme z jednej šablóny a naše zuby sú unikátne tak, ako napríklad aj odtlačok prstov. Elektrické zubné kefky sa vďaka vibráciám dokážu efektívnejšie vysporiadať s likvidáciou baktérií, no ani pri nich si logicky nemôžete byť na sto percent istý. Počas nezávislých testov zubných kefiek, kde figuroval aj Oral-B, konkrétne ich kefky s otočnou hlavicou, sa podarilo dosiahnuť vôbec najlepších výsledkov v rámci dosahu štetín v okolí zubov a čiastočne aj do medzizubného priestoru – tu samozrejme lekári stále odporúčajú používať separátne pomôcky: niť a podobne. Rotujúca hlavica poháňaná kmitaním magnetu sa vie v krátkom čase prepracovať tam, kam bežná elektrická kefka, ktorá len staticky vibruje, nie. Sám mám v hornom rade zubov jeden atypicky utopený smerom dozadu a pri čistení som tomuto miestu musel vždy venovať oveľa viac pozornosti. S testovanou kefkou Oral-B iO Series 9 sa daný problém podarilo vyriešiť a v priebehu pár sekúnd si danú oblasť dokážem vypucovať ako starú špinavú topánku.

Pod dohľadom softvéru

Než sa posunieme ďalej v rámci mojich dlhodobých zistení v zmysle čistenia, vráťme sa do sekcie dizajnu, respektíve obsahu balenia. Oral-B iO Series 9 je prémiový produkt, preto vás investícia do tohto konkrétneho modelu príde na sumu cca 300 eur (v čase prípravy článku bolo možné zakúpiť produkt aj s výraznou zľavou). Takáto cenovka môže logicky odradiť mnohých z vás, avšak osobne by som vám odporúčal spočítať si všetky tie faktúry za akútne návštevy zubárov a zubnej pohotovosti, ktoré ste posledné roky museli uhradiť. Vo finále sa nakoniec tých tristo eur, ako dlhodobá prevencia, nemusí javiť úplne mimo, však? Samozrejme, že daná kefka nedokáže to, čo profesionálna ústna hygiena priamo v pohodlnom zubárskom kresle, avšak cez to všetko je schopná vám výrazne pomôcť aj s usádzaním vodného kameňa. Keď už si danú sumu pred sebou obhájite a zaplatíte ju, v prípade Oral-B iO Series 9 si tak okrem kefky zadovážite jednu magnetickú nabíjačku, cestovné puzdro s funkciou dobíjania a špeciálny plastový obal na hygienický prevoz dvoch náhradných hlavíc.

V tomto prípade by som mal jednu negatívnu poznámku na margo cestovného puzdra. Tento obal je celý vyrobený z plastu a aj keď do neho môžete zasunúť dobíjací kábel a kefku tak nabíjať priamo cez neho, nejde o žiadne USB-C pripojenie, ktoré by pôsobilo oveľa modernejším dojmom. Dizajn kefky samotnej, čo ostatne vidíte aj z našej fotodokumentácie, nijako nevybočuje zo štandardov. Telo vyrobené z tvrdeného plastu padne pekne do ruky a na spodnej strane nájdete kovovú základňu, cez ktorú je možné kefku nabíjať bezdrôtovo. V prípade, že už nejakú dobu používate akúkoľvek inú elektrickú pomôcku na čistenie zubov, u tejto konkrétnej môžete byť tak trocha zaskočený z hrúbky krku jednotlivých nástavcov. Oral-B v tomto prípade prináša robustnejší vrch s rotujúcou hlavicou, s ktorým som počas prvých čistení tak trocha zápasil – bol to jednoducho nezvyk cestovať ústnou dutinou s niečím takto proporčne veľkým. Nakoniec som sa však naučil viesť kefku tak, aby som behom troch minút dokázal dostatočne vyčistiť obe rady zubov a to zo všetkých troch strán. Najväčšou devízou oproti starším modelom iO sa stala malá OLED obrazovka umiestnená v hornej časti šasi. Mohli by sme teraz spoločne viesť debatu o tom, či zubná kefka potrebuje moderný OLED panel alebo nie, každopádne mne osobne sa jeho integrácia v tomto prevedení skutočne pozdávala. Vďaka pohybovým senzorom sa kefka automaticky prebudí vždy, keď si ju zoberiete do rúk a akonáhle ju máte spárovanú cez BT aj s aplikáciou v telefóne, dokáže vám práve cez onen krásne jasný a pôsobivý displej popriať napríklad dobré ráno alebo dobrú noc. Nabudúce už možno budú na nás kefky aj reálne rozprávať, čo by mohlo byť síce jemne desivé, ale skôr či neskôr príde aj táto forma integrácie s elektronikou tohto formátu. Tak či onak, prostredníctvom samotného panelu a dvoch fyzických tlačidiel dokážete prepínať medzi jednotlivými režimami čistenia (je tu základ, bielenie, super citlivosť, čistenie jazyka, atď.) a to nezávisle na aplikácii. V oblasti, kam sa zastrkávajú hlavice tvorcovia z Oral-B integrovali krásny LED krúžok, ktorý je počas používania alfou a omegou správneho fungovania. Pásik svieti v troch farbách (biela, zelená, červená) a pomocou neho viete identifikovať, kedy si čistíte zuby ideálnym tlakom a kedy to naopak už preháňate. Apropo, ak by vás táto farebná diskotéka rozrušovala a nechceli by ste, aby vám do zubnej hygieny prehovárala umelá inteligencia, môžete to celé prostredníctvom nastavenia deaktivovať.

Používať niečo takéto je záväzok a ak už sa rozhodnete starať sa o svoje zúbky seriózne a využívať pri tom práve Oral-B iO Series 9, samotný záväzok sa časom môže zmeniť na návyk – dôvodom je skutočnosť, že reálne vidíte a cítite účinnosť kefky samotnej. Bez používania aplikácie je užívateľ vedený aj pomocou vibrácií. Ako príklad použijem základný dvojminútový proces čistenia, kedy vás po tridsiatich sekundách upozorní, že je načase zmeniť oblasť a posunúť sa ďalej. Je zaujímavé, že aj keď prešvihnete programom vopred definovaný časový úsek, kefka čistenie sama nepreruší a nechá vás pokračovať ďalej – toto už vyššie uvádzaný Philips a vlastne ani iné kefky neumožňujú. Poďme si teraz rozobrať dôležitosť samotnej aplikácie. Prostredníctvom nej si zadefinujete aktuálny stav vašich zubov a akonáhle absolvujete niekoľko kontrolných nastavení, môžete si vybrať z konkrétnych programov s dlhodobým dopadom na váš chrup. Sám som otestoval modus bielenia s takmer mesačným časovým úsekom, kde sa ma program po každom čistení pýtal, aký odtieň skloviny aktuálne mám. Mal som tak možnosť sledovať progres postupného bielenia a môžem vám rovno povedať, že výsledok bol vo finále viac, než potešujúci. Softvér vám neustále dáva krásnu spätnú väzbu priamo počas čistenia a rovnako tak aj po ňom – pýta sa dokonca na krvácanie ďasien. Ak sa vám podarí dodržiavať postupnosť hygieny a v pravidelných intervaloch si budete ústnu dutinu čistiť podľa pokynov, odmenou pre vás budú špeciálne medaily. Motivácia je tu preto silná a čo je dôležitejšie, je podporená kompletnou štatistikou v rámci vašich výsledkov. Softvér sleduje čas do výmeny nástavca (pri pravidelnej údržbe zubov by sa mala hlavica meniť po troch mesiacoch), históriu prepojenú na akési osobné hodnotenie prostredníctvom bodovania, synchronizáciu s externými zdravotnými aplikáciami a mnoho ďalšieho. Priamo počas čistenia vám na obrazovke telefónu vizuálne indikuje pozíciu kefky a súčasne zaznamenáva tie oblasti, ktoré ste už vyčistili – táto motion funkcia však nepracuje vždy úplne presne a človek si tak musí svoje pohyby sám strážiť. Čím viacej interakcie, tým väčšia spotreba batérie. Papierový predpoklad u iO Series 9 hovorí o dvoch týždňoch používania, avšak realita bola o niečo skromnejšia.

Ak som si čistil zuby dvakrát denne, nabíjanie som musel realizovať už po ôsmich dňoch. Dôvodom je skutočnosť, že som jednotlivé časové hranice prekračoval, rovnako tak som nezabúdal na dodatočné čistenie jazyka. Kefka sa prostredníctvom pribaleného magnetického adaptéra dokáže doplna nabiť už behom necelých troch hodín a ak vám to priestor v kúpeľni dovoľuje, bezdotykový adaptér si môžete nechať kdekoľvek položený. Po vyčistení naň kefku len jednoducho položíte. Apropo, všetko je logicky plne vodotesné a môžete ju umývať priamo pod prúdom vody – len odporúčam vždy po čistení dať dole hlavicu a ústami vyfúkať samotný magnetický motor v hornej časti.

Maximálna spokojnosť

Americká spoločnosť Oral-B, a to som mal možnosť vidieť na vlastné oči, berie vývoj svojich elektrických zubných kefiek skutočne vážne. Mnou testovaný model je výsledkom šesť ročného vývoja a spolupráce s poprednými odborníkmi v rámci zubnej hygieny, k čomu si ešte musíme pripočítať seriózne štúdie. iO Series 9 je aj preto v súčasnosti to najlepšie, čo si v rámci daného segmentu môžete zakúpiť, a aj keď vám nemusí byť po chuti cenová politika (štyri náhradné hlavice stoja cca 35 eur, čo osobne nepovažujem za veľa), faktom ostáva, že vaša ústna dutina by mala byť vyčistená práve tým najlepším dostupným náradím. Oscilačná technológia v kombinácii s magnetickým pohonom ošetrí vaše zuby/ďasná a softvér sa postará o to, aby celý proces prebehol tak, ako má.

Naše hodnotenie

Najlepšia elektrická kefka súčasnosti.

Klady

  • oscilačná technológia
  • dizajn a spracovanie
  • aplikácia a jej možnosti
  • OLED displej
  • skutočné výsledky

Zápory

  • plastové puzdro bez USB

Informácie o produkte

Oral-B iO Series 9 2022

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 300 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Oral-B

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk