RECENZIA: TP-Link Tapo L900-5 - Štýlovo rozžiari

RECENZIA: TP-Link Tapo L900-5 - Štýlovo rozžiari

 

Sedieť doma v tme ako v nejakej jaskyni asi nikoho neláka. Aspoň základné žiarovky dodávajú modernému ľudskému svetu a obydliam nielen praktickosť, ale sem-tam aj nádych jedinečnosti. No obyčajné žiarovky alebo trubice sú už zastaraným a komplikovane umiestniteľným prvkom, ktorý hravo nahradia LED pásiky. A práve LED pásik od spoločnosti TP-Link je produktom, na ktorý som mal možnosť pozerať sa posledných pár týždňov. Preto si v recenzii nižšie môžete prečítať moje skúsenosti, postrehy a celkový dojem.

Nad zakomponovaním LED podsvietenia do môjho obydlia (ktoré po ročnej prítomnosti ženského osadenstva alias priateľky už nie je herným brlohom, ale útulným obydlím pripraveným na vítanie návštev) a navodením hráčskej atmosféry som premýšľal už dlhšie, preto ma možnosť otestovať tento LED pásik naozaj potešila. TP-Link je známy nielen Wi-Fi zariadeniami, ale aj produktmi zameranými na SMART domácnosti, preto ani produkt s menom TP-Link Tapo L900-5 nie je obyčajná séria LED diód nalepených v sérií za sebou, ale ponúka aj zaujímavú bonusovú funkcionalitu.

Obal a jeho obsah

TP-Link Tapo L900-5 dorazil v jednoduchej kartónovej krabičke, ktorá je ladená do modrej a bielej farby s vyobrazením produktu na prednej strane a pár informáciami na ostatných stranách balenia. Vnútri sa nachádzal 5-metrový LED pásik namotaný na plastovom držiaku a chránený antistatickou fóliou, napájací adaptér s ovládacím modulom, dvojica obojstranných samolepiek určených na uchytenie modulu a jednoduchý Quick Start manuál.

Prvé dojmy, spracovanie a inštalácia

LED pásik vyzerá kvalitne a hoci ponúka až 5-metrovú dĺžku, je možné ho skrátiť takmer kdekoľvek a celá jeho zadná strana ponúka uchytenie kvalitnou 3M páskou.

Tapo L900-5 som sa rozhodol umiestniť do môjho „pracovno-herného“ výklenku, ktorý trpí neduhom, že doň nedopadá až toľko svetla, keďže mám stropné svetlo priamo za chrbtom. Inštalácia bola naozaj jednoduchá, v praxi som sa iba rozhodol, kadiaľ chcem, aby šlo napájanie, nameral som si, koľko z pásiku budem potrebovať (nakoniec som minul celý, ale dá sa to urobiť aj krajšie), a začal som lepiť. Nalepený pásik nepôsobí zlým dojmom, no poučil som sa a do budúcnosti pred inštaláciou investujem do líšt s difúzormi, ktoré je možné kúpiť za neveľký obnos a vďaka ktorým bude celé podsvietenie vyzerať oveľa profesionálnejšie.

Hardvér a softvér

Ovládať LED pásik je síce v limitovanej rovine možné aj osamelým tlačidlom na napájacom/ovládacom module, avšak celú funkcionalitu odomkne až inštalácia aplikácie Tapo a jej spárovanie s modulom. Po jednoduchom párovacom procese je možné na LED pásiku vybrať intenzitu svietenia od 1% až po 100% (2100 mcd max), farbu, alebo aj rozličné efekty. Malým sklamaním bolo, že TP-Link Tapo L900-5 patrí medzi obyčajné RGB pásiky, kde sa menia všetky svetlá naraz a rovnako, a nie je ARGB, pri ktorých je možné naprogramovať každú jednu LED diódu inou farbou a jasom.

Toto sa však odráža na nižšej cene a atmosféru dokáže vylepšiť aj obyčajná zmena farby bez trblietavých efektov. Plus, kto by naozaj túžil po ARGB pásiku, je v ponuke spoločnosti TP-Link tiež – pod menom TP-Link Tapo L920-5 a s takmer dvojnásobnou cenou. Po stránke softvéru Tapo L900-5 ponúka naozaj bohatú funkcionalitu od ovládania hlasom cez možnosť nastaviť automatické vypínanie a zapínanie (napr. ak by ste chceli, aby vaša domácnosť vyzerala obývaná, hoci by ste boli na dovolenke, čím by ste odradili zlodejov) až po režim synchronizácie s hudbou.

Naše hodnotenie

LED pásiky nepatria len pod autá či do počítačových skriniek, ale vďaka jednoduchej inštalácii a prívetivej cene sú naozaj dobrou možnosťou na vylepšenie obydlia. TP-Link Tapo L900-5 takmer v ničom nesklamal a hoci nejde o ARGB riešenie, poteší prívetivou cenou a intuitívnym ovládaním s bohatou funkcionalitou. Len ho možno na rozdiel odo mňa nelepte priamo na stenu, ale kúpte si lišty s difúzorom.

Klady

 • vysoká svietivosť
 • intuitívne ovládanie
 • schopný softvér s bohatou funkcionalitou
 • cenovo dostupný

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

TP-Link Tapo L900-5 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Výška: 1.6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10 mm
 • Hmotnosť: 57 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 21 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk