CES 2021 - Spoločnosť ROG virtuálne predstavila horúce novinky

CES 2021 - Spoločnosť ROG virtuálne predstavila horúce novinky

CES, teda Consumer Electronics Show, veľkolepá akcia, ktorá sa každoročne koná vo svetoznámom Las Vegas, sa uskutočňuje aj tento rok, avšak z dôvodov, ktoré hádam nie je potrebné vysvetľovať, sa presunula z obrovských hál a kongresových centier do virtuálneho priestoru. To však nebráni spoločnostiam predstavovať tie najnovšie a najlepšie produkty, vďaka ktorým si snáď ľudia o čosi viac užijú čas strávený doma. Práve teraz skončil livestream s novými produktami od spoločnosti ROG, avšak my sme mali možnosť dozvedieť sa o nich všetko ešte minulý týždeň. Preto si môžete ihneď prečítať, čo zaujímavé si šikovní chlapci a dievčatá v ROG prichystali pre svojich fanúšikov pod heslom „For those who dare“, teda „Pre odvážnych/Pre tých, ktorí sa odvážia“.

Čo nové sme sa teda dozvedeli o čerstvých produktoch so zvučnými menami ako Strix Scar, Zephyrus, ale aj o úplne novom kúsku Flow?

V prvom rade bolo veľmi zaujímavé počas celej prezentácie počúvať v spojení s najvyšším výkonom zmienky o procesoroch značky AMD. Áno, takmer všetky nové ROG produkty sú osadené nielen Intel procesormi, dôraz bol dávaný najmä na najnovšiu generáciu mobilných CPU od AMD. Samozrejmosťou v najnovších ROG notebookoch bude aj posledná generácia grafických kariet RTX tritisícovej rady, no vylepšenia na poli výkonu sa netýkajú iba CPU a GPU. Po novom sa už v ROG notebookoch nebude objavovať obyčajná teplovodivá pasta ako doteraz, ale všetky budú dodávané s aplikovaným tekutým kovom od spoločnosti Thermal Grizzly.

Zmenami prešli aj ventilátory s menom Arc Flow, ktorých viac ako 80 lopatiek zabezpečí lepšie chladenie pri nižšej hlučnosti. Pre tú najnižšiu hlučnosť budú tiež niektoré modely vybavené systémom 0 RPM, keď sa ventilátory roztočia iba v prípade potreby, a poteší tiež mód samočistenia. V nových kúskoch nemôže chýbať ani WiFi 6 AX či Dolby Atmos, ktorý v niektorých prípadoch rozozvučí až 6 reproduktorov. Všetkých, čo pracujú z domu, ďalej poteší vylepšený systém viacsmerového AINC (AI Noise Cancellation = systém filtrovania nežiaducich zvukov) a tých, čo sú neustále na cestách, zasa možnosť nabíjať všetky nové ROG Strix, Zephyrus a Flow notebooky cez USB-C. Nie som si síce ešte istý, či sa tieto správy týkajú úplne všetkých modelov, čo budú predávané na Slovensku, no prísľub bol, že k väčšine, ak nie k všetkým novým ROG modelom, budú automaticky pribaľované dva napájacie adaptéry – tradičný „brick“ spolu s menším 100-wattovým USB-C adaptérom. Kto však bude pri sebe potrebovať silný adaptér neustále, bude rád počuť, že nové adaptéry sa rozmerovo aj hmotnostne o čosi scvrkli.

Teraz sa už však poďme pozrieť priamo na ohlásené modely.

ROG Zephyrus G14 a G15 – Ultratenké, no stále silné

Začnem asi obľúbenými modelmi Zephyrus G14 a G15. Model ROG Zephyrus G14 prešiel menším refreshom vzhľadu. Doteraz dostupné verzie disponovali buď obyčajným krytom displeju, alebo na ňom mali efektne vyzerajúcu AniMe Matrix LED obrazovku, ktorá sa skladala zo stoviek maličkých LED diód a na ktoré mohli hráči premietať veci od výmyslu sveta. Po novom dostanú efektné veko aj kúsky bez AniMe Matrixu, keďže do krytu sú vybrúsené malé dierky, pod ktorými sa nachádza na základe uhlu pohľadu farbu meniaci podklad s názvom „Prysmatic nanofilm“. Vynovený však bol aj AniMe Matrix, ktorý dostal nové softvérové možnosti a tiež celkom zlatého virtuálneho spoločníka menom Omni, ktorý bol predstavený ako užitočné Tamagotchi.

Samozrejmosťou u Zephyrus G14 budú najnovšie AMD procesory a grafické karty Nvidia 3000 v spojení s displejmi FHD 144Hz (pôvodne 120Hz) a WQHD 120Hz (pôvodne 60Hz) s vylepšenou farebnosťou na 100% pokrytie DCI-P3 spektra. Nový Zephyrus G15 prešiel totožnými zmenami, navyše dostal nové biele prevedenie, schudol 200 gramov na 1,9 kilogramu, dostal o 20% väčší touchpad, 6 reproduktorov a pánty schopné vytočiť sa o 180°.

ROG Zephyrus Duo 15 SE GX551 – Šialený nápad, čo prekvapivo zafungoval

Ďalším z radu Zephyrus zariadení, ktoré dostalo do vienka nielen lepší hardvér, ale aj softvér, je Zephyrus Duo 15 SE GX551. Vďaka svojmu otvárateľnému dizajnu, pri ktorom sa po otvorení notebooku nadvihne druhá obrazovka do ergonomickej polohy, má stále oveľa lepšie chladenie ako tradičné kúsky. V ROG tento systém ešte vylepšili a po novom ho nazývajú AAS+. Zaujímavé bolo tiež počuť, že najnovší ScreenPad+, teda druhá obrazovka, je pripevnená k pevnému kusu kovu zo zliatiny horčíka, vďaka čomu je ešte pevnejšia a nebude na nej dochádzať k ohýbaniu.

Pri hlavnom monitore budú mať záujemcovia na výber z dvoch variantov. Prvá 4K 120Hz/3ms zaujme najmä tvorcov obsahu, zatiaľ čo 300Hz kúsok s rozlíšením FullHD určite očarí hráčov. GX551 tiež ponúkne SSD RAID 0, vylepšený ScreenPad+ softvér natívne spolupracujúci s väčším počtom aplikácií, čítačku microSD kariet, a ak som sa ešte nedostatočne opakoval, poháňať ho budú najnovšie AMD CPU a Nvidia GPU.

ROG Strix Scar 15 a Scar 17 - Zamerané na profesionálov a nadšencov

ROG Strix Scar 15 a 17 asi ani netreba predstavovať. Tieto kúsky sú snom mnohých hráčov a niet sa čomu čudovať, keď sa v nich spája vysoký výkon s funkcionalitou stvorenou priamo pre nich. Od minuloročných modelov prešli Scar 15 a 17 zmenšovacou kúrou, no stále si zachovali veľké uhlopriečky s až 85% pomerom obrazovky k telu. Dizajnovo prekvapili vymeniteľné kryty na zadnom paneli, kde si môžu budúci majitelia vybrať z trojice pribalených variantov, prípadne si na sústruhu či 3D tlačiarni vytvoriť vlastný. Samozrejmosťou pri Strix Scar notebookoch je AIR ARM pánt, ktorý mizne do tela notebooku a nenachádza sa na úplných krajoch zariadenia, vďaka čomu sú odolnejšie voči nárazom a poškodeniu. Nové Scar 15 a 17 ponúknu mierne priehľadnú časť vrchného panelu klávesnice pre ešte väčší dizajnový zážitok, väčší touchpad, WQHD/165Hz a FHD 360Hz panely, vylepšený systém Keystone II a novinku menom „OMC“ (Optical Mechanical Keyboard), teda opticky mechanické klávesy, ktoré by mali byť oveľa rýchlejšie ako tradičné membránové kúsky nachádzajúce sa na notebookoch.

ROG Strix Scar G15 a Scar G17 - Zamerané na profesionálov a nadšencov

Pre mňa bol najzaujímavejším kúskom asi ROG Strix Scar G15, keďže sa mi len pár dní po virtuálnej prednáške dostal do rúk na krátky článok o prvých dojmoch. Ten si, samozrejme, môžete prečítať na tomto odkaze. Oproti tradičným Scar 15 a 17 notebookom neponúkajú G15 a G17 vychytávky ako Keystone II, ale potešia zaujímavou farebnou kombináciou s názvom elektro-punk, kde sú kúsky notebooku prevedené v krikľavo ružovej farbe.

Pevne verím, že svoje miesto nájdu nielen u hráčok, ale aj u hráčov, ktorí sú schopní oceniť výstrednejší dizajn a neboja sa, že ich pár fliačikov ružovej pripraví o ich mužnosť. Najmä preto, že v elektro-punk prevedení bude ROG ponúkať aj rad periférií a doplnkov ako slúchadlá, myš, klávesnicu či ďalšie. Takto vybavený stôl by podľa mňa vyzeral naozaj dobre bez ohľadu na pohlavie majiteľa. Hardvérovo G15 a G17, samozrejme, ponúknu najnovšie AMD procesory a Nvidia grafické karty v spojení s FullHD/300Hz/3ms, prípadne QHD/165Hz/3ms monitormi.

ROG Flow X13 + ROG XG Mobile - Čerešnička na torte

Báli ste sa, že všetky novinky od ROG budú iba vynovené, no už odskúšané a okukané kúsky? Ja chvíľku tiež, no na záver prednášky bol zrazu predstavený pár zariadení, ktoré spolu jednoducho dávajú zmysel. Množstvo hráčov, ktorí sú stále na nohách, neobsedia na jednom mieste a hoci v terajšej dobe asi menej, no stále cestujú, dobre vie, že aj malý notebook môže byť herné delo, pokiaľ má silný procesor a pripojí sa k nemu externá grafická karta. Tento systém však stále má pár múch, z ktorých najväčšou je asi veľká strata výkonu z dôvodu nedostatočnej priepustnosti Thunderbolt rozhrania.

Nuž, ROG predstavilo maličký notebook s názvom ROG Flow X13, ktorý má ten najnovší procesor od AMD, avšak po stránke dedikovanej grafickej karty ponúka iba „slabučkú“ GTX 1650. S váhou iba 1,3 kilogramu, čítačkou odtlačkov prstov zakomponovanou do tlačidla zapnutia/vypnutia na boku, výdržou až 10 hodín pri prehrávaní videa, 13,4-palcovou FHD+ 120Hz či 4K 60Hz dotykovou obrazovkou s pomerom strán 16:10 a konvertibilným dizajnom to vyzerá ako ďalší prémiový 2v1 notebook. V ROG však vymysleli síce proprietárny, no stále funkčný konektor na pripojenie externej grafickej karty, ktorý zabezpečí rovnakú priepustnosť dát ako PCIe Gen3x8. Vďaka tomu bude stratu výkonu možné rátať v jednom či dvoch percentách namiesto desiatok. Externá grafická karta k takto maličkému notebooku ale nemôže byť veľká ako krabica od topánok, preto spolu s Flow X13 predstavili aj ROG XG Mobile.

V malej, len 29 mm hrubej a 1 kg vážiacej škatuľke sa nachádza jedna z najsilnejších dostupných mobilných grafických kariet. Spoločnosť neprezradila presný model, ale mám tušenie, že to bude asi RTX 3080, vďaka čomu by sa mal výkon Flow X13 dvihnúť zo spodnej časti zoznamu ROG produktov až veľmi blízko k jeho špičke. ROG XG Mobile však nie je iba externá grafická karta, ale ponúka zabudovaný 280W adaptér, 4 USB porty, plnohodnotné HDMI a DisplayPort, Gigabit LAN a čítačku veľkých SD kariet. Samozrejme, Flow X13 vyzerá sám o sebe ako zaujímavý kúsok na cesty pre niekoho, kto požaduje veľký výkon procesoru, no nehráva najnovšie AAA tituly. Preto je tento notebook možné kúpiť ako samostatne, tak aj ako balík s ROG XG Mobile. Dopredu viem, že cena bude naozaj úctyhodná, no kto má naozaj hlboké vrecká, nech sa pripraví aj na limitovanú Supernova edíciu so špeciálne vytriedenými AMD procesormi, ktoré garantujú dosahovanie lepších výsledkov ako pri bežnej edícii.

Celé predstavenie nových produktov si môžete pozriet vo videu nižšie.

Spoločnosť ROG opäť raz prekvapila. Už tretí rok po sebe priniesla produkt, ktorý mierne rúca tradičné predstavy o tom, kam mobilné zariadenia a notebooky napredujú. Nádielka je to teda úctyhodná a mne neostáva nič iné, ako sa tešiť na to, čo spoločnosť ohlási zase o rok. A medzitým čakať na recenzentské kúsky. Pokiaľ sa však sami chcete už teraz zblízka, hoci virtuálne pozrieť na nové ROG produkty, môžete tak urobiť vďaka "hre" ROG CITADEL XV, dostupnej cez Steam na tomto odkaze. V nej si budete môcť nielen popozerať najnovšie produkty, alebo aj odhaliť skryté prekvapenia a dozvedieť sa viac o 15 ročnej histórií ROG.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk