Absolútna katastrofa: Unity predstavil nové podmienky používania enginu a naštval vývojárov hier

Absolútna katastrofa: Unity predstavil nové podmienky používania enginu a naštval vývojárov hier

 

Toto nevyšlo.

Unity patrí medzi najpopulárnejšie herné enginy na svete a to hlavne v komunite indie vývojárov. A práve tým sa spoločnosť Unity pokúša zabodnúť dýku do chrbta. Spoločnosť totiž predstavila nový model financovania enginu, ktorý sa nedá označiť inak ako absolútna katastrofa.

Od 1. januára 2024 bude zavedená nová Unity Runtime Fee, ktorá sa bude týkať všetkých hier vydaných na Unity engine, ktoré prekonajú stanovenú výšku tržieb a počet inštalácií. Princípom tohto programu je, že vývojári budú nútení platiť za každú jednu inštaláciu hry v počítači zákazníka a to v sumách od 0,20$ za inštaláciu až do 0,005$ za inštaláciu podľa tabuľky, ktorá je nižšie.

„Runtime Unity je kód, ktorý sa spúšťa na zariadeniach hráčov a umožňuje, aby hry Made with Unity fungovali v rozsahu miliárd stiahnutí mesačne," uviedla spoločnosť Unity vo svojom utorkovom oznámení. „Zavádzame poplatok za spustenie Unity Runtime, ktorý je založený na každom stiahnutí kvalifikovanej hry koncovým používateľom. Rozhodli sme sa tak preto, lebo pri každom stiahnutí hry sa nainštaluje aj Runtime Unity. Tiež veríme, že poplatok založený na počiatočnej inštalácii umožňuje tvorcom ponechať si priebežné finančné zisky zo zapojenia hráčov, na rozdiel od podielu na príjmoch."

Prečo je táto zmena absolútnou katastrofou, to asi nemusíme vysvetľovať. Totižto, ak vývojári, ktorí pripravujú hru na Unity engine pridávajú svoju hru do predplatených služieb ako Xbox Game Pass či PlayStation Plus, tak ju vystavujú masívnemu publiku, ktoré si však tieto hry môže stiahnuť do svojich PC a konzol, no nemusí ich spustiť. Efektívne by tak vývojári museli platiť Unity poplatky za takýchto hráčov. Ešte horšie je to v prípade free-to-play hier, kde môže efektívne nastať situácia, kedy budú poplatky za inštalácie vyššie ako tržby z monetizácie hry.

Indie vývojári označili Unity Engine po týchto zmenách za „finančné riziko“ a napríklad vývojári hry Among Us už oznámili, že v prípade, že Unity tieto zmeny implementuje, tak hru presunú na iný engine. Problém majú aj vývojári malých indie hier, ktoré sú predávané za relatívne nízku sumu.

Navyše, tento systém môže vyústiť v absolútne bizarné situácie, kedy Unity bude rátať pirátsku kópiu hry ako inštaláciu, čiže vývojár efektívne nebude mať z predaja hry nič a ešte bude musieť platiť Unity za užívateľskú inštaláciu.

„Damage control“ sa však už začal. Člen vedenia Unity Marc Whitten totiž už upravil jednu z podmienok. Pôvodne mal totiž systém fungovať tak, že každé preinštalovanie hry sa bude rátať ako samostatná inštalácia. Po novom sa však bude rátať iba úvodná inštalácia a inštalácia na inom zariadení od toho istého používateľa. Taktiež sa nebudú rátať inštalácie demo verzií hier a balíčkov pre charitu. Problém predplatených služieb ako Game Pass však naďalej zostáva nevyriešený a rovnako zostáva nevyriešený ani problém free-to-play hier.

„Naším hlavným cieľom je jednoducho zabezpečiť správnu výmenu hodnôt, aby sme mohli naďalej investovať do nášho základného poslania, ktorým je poskytovať ľuďom tie najlepšie nástroje na tvorbu skvelých hier,“ povedal Whitten.

Zdroj: VGC/Axios

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk