Bývalý šéf PlayStation sa bojí toho, že do herného priemyslu vstúpia spoločnosti ako Apple a Netflix

Bývalý šéf PlayStation sa bojí toho, že do herného priemyslu vstúpia spoločnosti ako Apple a Netflix

 

Nepriatelia pred bránami?

Shawn Layden je známy vďaka svojmu pôsobeniu v PlayStation divízii, no v súčasnosti je poradcom čínskeho giganta Tencent. V novom rozhovore počas GamesIndustry.bit Investment Summit však adresoval veľmi tvrdé slová „neherným technologickým spoločnostiam,“ ktoré označil ako „Barbarov pred bránami.“ Jeho obava spočíva v tom, že by sa tieto spoločnosti pustili vo veľkom do videoherného priemyslu.

Layden mal v svojom rozhovore na mysli hlavne spoločnosti ako Google, Netflix, Apple či Amazon: „Práve teraz vidíme, že všetci veľkí hráči hovoria: "Ach, hry? Prináša miliardy dolárov ročne? Chcem z toho mať podiel. A tak tu máme Google, Netflix, Apple a Amazon, ktoré chcú získať časť a snažia sa narušiť naše odvetvie.“

„Dúfam, že hry budú prvým odvetvím, v ktorom narušíme sami seba," pokračoval. "Kde nie je potrebný Google alebo Amazon, aby úplne prevrátili stôl. Mali by sme byť dostatočne inteligentní na to, aby sme tieto zmeny videli a pripravili sa na túto možnosť.“

Layden to priroval k situácii, kedy do priemyslu vstupovalo Sony s konzolou PlayStation: „PlayStation vedel, že nemôžeme robiť to, čo Sega a Nintendo, a poskytovať väčšinu softvéru, nevedeli sme, ako ho vytvoriť. Museli sme byť platformou tretích strán, takže sme museli získať Namco, Square, EA, Activision. Títo chlapci zo Sony Music sú tí, ktorí prinútili Square presunúť Final Fantasy 7 z Nintenda na PlayStation, čo bol pravdepodobne najväčší krok, ktorý zmenil situáciu." Takže áno, neboli sme endemickí, ale myslím si, že sme priniesli zábavnú časť, ktorá skutočne pomohla urýchliť úspech PlayStation."

Google má na konte jedno masívne zlyhanie v hernom priemysle a to vďaka streamovacej službe Google Stadia. Po jej zrušení nie je zrejmé, či dôjde k ďalšiemu pokusu o vstup do „tradičného“ hrania. Amazon už do herného priemyslu technicky vstúpil, no v súčasnosti má na konte niekoľko zrušených hier a neúspechov a taktiež aj MMORPG hru New World. Taktiež prevádzkuje zatiaľ malú streamovaciu službu Luna. Netflix už taktiež robí prvé kroky v hernom priemysle a aj keď tie boli zatiaľ obmedzené iba na hranie pre smartfóny, tak spoločnosť už vytvorila prvé veľké štúdio a spúšťa testovanie streamovacej služby. Otáznik zostáva pri spoločnosti Apple. Tá má určite kapitál na to, aby sa nasilu vryla do herného priemyslu, no zatiaľ nevieme o žiadnych konkrétnych krokoch. V súvislosti s Apple sa však občas spomína akvizícia herného vydavateľstva.

Zdroj: GI.biz

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk