Huawei nám pri západe slnka predstavil Mate 50 Pro

Huawei nám pri západe slnka predstavil Mate 50 Pro

 

Sila okamihu

Často sa hovorí, a ja osobne s týmto tvrdením plne súhlasím, že dnešný prototyp človeka nie je schopný skutočne sa zastaviť a vychutnať si ten moment úplného a ničím nerušeného pokoja. To sociálne vákuum dneška dopĺňané o nekončiaci tlak na komfortný život plný možností nás kope do zadku s takou intenzitou, až mám pocit, že ani ten prostý spánok si ľudský organizmus nevie naplno užiť. Našťastie sú výdobytky modernej doby typickým príkladom dvojsečnej zbrane a to, čo nám súčasne bráni sa takzvane „vypnúť“ nám ponúka aj čiastočnú kompenzáciu v podobe zachytenia neopakovateľných momentiek. Fotografia, to je sila okamihu, ktorú sotva dokážete zreplikovať do posledného detailu a mobilný telefón zas nástrojom modernej doby na čo najvernejšie zachytenie a súčasne aj uchovanie týchto spomienok na večné digitálne časy. V duchu tohto môjho predslovu vás mostíkom s kódovým označením D2 prevediem zo Slovenska do hlavného mesta Českej republiky, kde som mal nedávno možnosť zúčastniť sa lokálnej premiéry novej vlajkovej lode v rámci telefónov od spoločnosti Huawei. Tento u nás stále populárny čínsky výrobca totižto aktuálne prináša na trh model Mate 50 Pro a súčasne aj novinku z radu nova.

Huawei Mate 50 Pro a Huawei nova 10/ nova 10 Pro nebudeme v tomto texte riešiť vyložene dopodrobna, na to bude dostatok času v jednotlivých recenziách. V období, kedy popredné osobnosti vedenia slávnostne strhli tie pomyselné hodvábne plachty z vymenovaných telefónov, som mal ja osobne už spomínaný nova 10 Pro po mesiac trvajúcom teste dávno zrecenzovaný. Preto ma oveľa viac zaujímala práve ona vlajková loď atakujúca cenovú reláciu, za ktorú si v dnešnej dobe viete kúpiť slušný elektro bicykel (na základe dobre známeho green dealu som bol požiadaný, aby som v texte používal ekologickejšie prirovnania). Huawei Mate 50 Pro dostal cenovku 1 300 eur s tým, že ak si ho stihnete zakúpiť do trinásteho novembra, tak k nemu získate kvalitné hodinky Huawei Watch GT3 46mm ako darček. Teraz, keď ste už pekne preglgli a pozvoľna spracovávate uvedenú cifru, poďme si stručne vymenovať papierové prednosti zariadenia ako takého. Zámerne píšem papierové, keďže realita práve prebiehaného testu, ktorého výsledok vám pochopiteľne vypracujem do obsiahlej recenzie, môže ten papier odobriť alebo výrazne pokrčiť. Mobil som dostal do rúk už krátko po jeho oficiálnom predstavení a po pár hodinách som skonštatoval, že status vlajkovej lode si dozaista zaslúži. Poďme však na tie prednosti a rozoberme si všetky tie desaťročné inovácie, ktorými sa uvedený výrobca tak rád oháňa.

Prvenstvo v odolnosti

Okrem plnej certifikovanej ochrany IP68 s možnosťou potopenia mobilu do úrovne šiestich metrov (pád do záchodu mobil znesie ako nič), čo pri vlajkovej lodi tak nejako očakávate, tu máme malé veľké prvenstvo v oblasti odolnosti čelného skla. S názvom Kunlun Glass citujem tlačovku: „pozostáva z miliónov kryštálov na úrovni nanometrov, ktoré sú výsledkom vstrekovania kompozitných iónov.“ Predpokladám, že pre väčšinu z vás je takýto popis viac či menej španielskou dedinou, takže to zhrniem po svojom. Huawei Mate 50 Pro je prvý telefón na svete, ktorý získal špeciálny päťhviezdičkový certifikát odolnosti v rámci pádov, čím je v prípade nechceného pustenia mobilu na zem oveľa menšia pravdepodobnosť fatálneho alebo čiastočného poškodenia. Drop testy nám však výrobca neumožnil, takže toto všetko berte skôr ako psychickú podporu, než čokoľvek iné. Po boku silnejšieho skla tu máme pre mňa oveľa zaujímavejšiu prednosť: unikátny dizajn zameraný na tradičné kruhové linky, kde zadnej strane dominuje vizuálne originálny maticový fotomodul s mechanickou uzávierkou vo verzii s vegánskou kožou (jedna z dvoch predávaných foriem Mate 50 Pro) aj nádherným zadným krytom. Luxusne pôsobiaca koža je v rámci súčasných trendov skutočne ojedinelá vec a navyše, vďaka nej sa predmetný mobil oveľa lepšie drží v rukách a súčasne nemá tendenciu zbierať odtlačky a nechcenú špinu – to som si overil už krátko po fotení na streche Pražského hotela Hilton, kde k celému odhaleniu spomínaných telefónov vlastne došlo.

Huawei okrem unikátneho skla a jedinečného dizajnu pochopiteľne stavil na vysokú kvalitu fotoaparátov, čo nás vracia do úvodu tohto článku a ku mnou spomínanej sile okamihu. Zadnému modulu dominuje Ultra Aperture Camera s 50 mpx pri clone f/1,4, ktorú dopĺňa obrazový motor XD Fusion Pro, čo vám vo výsledku vyhodí snímok plný detailov, krásne vykreslených tieňov a farieb. Máme tu periskopový teleobjektív s dvesto násobným priblížením a samozrejme aj portrétový režim s dnes už bežným efektom rozmazania pozadia – čerešničkou na torte je už spomínaná mechanická uzávierka.

Po krátkom pokropení Prahy zo strechy hotela a to aj s patričným západom slnka, sa papierové predpoklady viac či menej potvrdili, rovnako tak aj pri prechádzke nočnou Prahou s klasickou zastávkou pri najznámejších hodinách v Európe – zvyšok si pochopiteľne povieme v už avizovanej recenzii. Dostatočný výkon, čo je samozrejme úzko prepojené aj s kvalitnou softvérovou podporou, v tomto prípade poháňa procesor Snapdragon 8+ Gen 1 4G pri 8 GB RAM a Adrenom. Operačný systém EMU13 vás pochopiteľne tradične odreže od Google služieb, ale tak, ako nám vedenie spoločnosti Huawei opäť pripomenulo, ich galéria aplikácií sa naďalej rozpína a dnes už nemusíte pre sťahovanie softvéru tretích strán vykonávať tak zložito otravné procesy.

Pravá vlajková loď

Akokoľvek som už za tie roky jemne alergický na všetky tie zámerne zveličované vyhlásenia ohľadom jedinečnosti toho a onoho hardvéru, v prípade toho, čo som mal nateraz možnosť vidieť pri premiére Mate 50 Pro, a k tomu si pridajte aj moje prvotné dojmy, sa tento kus prenosného telefónu dá rozhodne označiť za luxusnú vlajkovú loď plne reprezentujúcu filozofiu modernej a pokrokovej spoločnosti. Teším sa preto až prelistujete o pár riadkov ďalej a tam vám poviem viac k mobilu samotnému.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk