• Hlavná stránka
  • Ostatné
  • Novinky
  • Automatické obnovenie predplatného PlayStation Plus a Xbox Live môže byť nespravodlivé a nezákonné, tvrdí britská vláda
Automatické obnovenie predplatného PlayStation Plus a Xbox Live môže byť nespravodlivé a nezákonné, tvrdí britská vláda

Automatické obnovenie predplatného PlayStation Plus a Xbox Live môže byť nespravodlivé a nezákonné, tvrdí britská vláda

 

Právna neistota sa týka aj ďalších online hier a služieb spoločností Microsoft, Sony a Nintendo.

Sú zmluvné podmienky o online hraní férové? Ako ľahké je zrušiť predplatné PlayStation Plus a získať späť peniaze? Je automatické obnovovanie predplatného v súlade so zákonom?

Na tieto a iné otázky bude hľadať odpovede nezávislý orgán britskej vlády známy pod iniciálami CMS, ktorý dohliada na spravodlivú súťaž a konkurenciu na podnikateľskom trhu. Briti si do hľadáčiku zobral vývojárskych gigantov Sony, Microsoft a Nintendo. Úradníci sa totiž obávajú, že podmienky automatického obnovovania predplatného služieb ako PSN, Xbox Live či Switch Online môžu byť neférové a nezákonné.

Strašiak opakovaných platieb

„Domnievame sa, že niektoré obchodné praktiky a podmienky spoločností Microsoft, Sony a Nintendo, ako napríklad automatické obnovovanie zmlúv o online hraní, odstúpenie od nich a vrátenie peňazí, môžu byť nezákonné,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení CMS citovanom portálom vg247.

Britská vláda sa vo svojom vyšetrovaní zameria na nárast cien, počet hier akciovo ponúkaných v rámci mesačného predplatného a podmienky zrušenia predplatného a vrátenia peňazí. V neposlednom rade bude skúmať pravidelné automatické platby za rozličné online služby. Nie je totiž jasné, či sú hráči dostatočne upovedomení o podmienkach a detailoch ich opakujúcich sa platieb.

V prípade nájdenia nezrovnalostí či porušenia zákona budú musieť spoločnosti čeliť dôsledkom. „Ak zistíme, že skúmané obchodné praktiky a zmluvné podmienky sú zavádzajúce či nespravodlivé, alebo iným spôsob porušujú zákony na ochranu spotrebiteľov, budeme dôrazne vyžadovať nápravu,“ tvrdí Andrea Coscelli, výkonný riaditeľ CMS.

Hráčska komunita sa môže podieľať na vyšetrovaní podaním oficiálnej sťažnosti priamo cez vládny portál.

Veľká sťažnosť

Skúmanie online hier a služieb je súčasťou veľkého právneho vyšetrovania CMS vyvolaného masovou sťažnosťou spotrebiteľov služieb, ktorých platby či odber sa automaticky obnovujú. Sem patria napríklad zmluvy s mobilnými operátormi či poskytovateľmi internetu, antivírusového softvéru a rôzne bankové služby. Ich zákazníci tvrdia, že možnosti zrušenia opakovaných platieb sú neprimerane obmedzené.   

Ako upozorňuje portál PlayStationLifestyle, akcia CMS sa netýka iných, nezávislých vyšetrovaní loot boxov. Zároveň pripomína, že hoci spoločnosť Sony nedávno predstavila sadu zmien týkajúcich sa podmienok zrušenia zmlúv a vrátenia peňazí, neexistuje priame prepojenie medzi týmto krokom a vyšetrovaním britskej vlády.

Zdroj: vg247

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk