Ako vidí budúcnosť telekomunikačných technológií Huawei?

Ako vidí budúcnosť telekomunikačných technológií Huawei?

 

Piatok, 25. septembra, sa v Bratislave konalo pokračovanie Huawei Truck Roadshow, kde nám boli predstavené novinky zo sveta telekomunikačných technológií.

Musíme uznať, že sme si celú akciu užívali a z vízie Huaweiu o "internete vecí" (Internet of things - IoT) a vysokorýchlostných bezdrôtových sieťach boli nadšení.

Originálne bolo už miesto konania. Nejednalo sa o klasickú konferenčnú miestnosť, ale o upravený príves pre kamión. V ňom sa odohrávalo všetko podstatné. Prvá časť prezentácie sa týkala Voice over Wi-Fi, čiže volania cez Wi-Fi siete. Výhodou tejto technológie je predovšetkým prenos signálu bez nadbytočného šumu. Taktiež sme mohli vidieť, že už o pár rokov budeme môcť povedať zbohom prahistorickým SIM kartám, keď sme telefonát zrealizovali len vďaka pripojeniu smartfónov k Wi-Fi sieti.

Okrem toho sme mali možnosť vidieť aj novodobý koncept komunikácie v poňatí Huaweiu – Communication and Services. V praxi sa jedná o plynulé prepínanie medzi klasickým hovorom a videohovorom, pričom dáta sa prenášajú v 4G sieti a taktiež ich je možné sledovať na rôznych IoT zariadeniach v domácnosti. V prezentačnom videu sme videli príklad použitia tejto technológie napríklad v súčinnosti so strediskom rýchlej zdravotnej pomoci.

Veľmi dobrou správou je, že Huawei je otvorený spolupráci a umožneniu prístupu k tejto technológii aj zo strany iných spoločností. Zaujímavým zariadením bol aj senzor srdcového tepu, ktorý nájde využitie v moderných nemocniciach. Tento senzor komunikuje s riadiacim zariadením (gateway), ktoré následne dáta odosiela na kontrolný panel daného pacienta.

Záverečná časť prezentácie bola venovaná evolúcii bezdrôtových sietí a IT divízii. Konkrétne prechodu zo 4G na 4,5G. Tento prechod prinesie hlavne zvýšenie prenosovej rýchlosti zo 450Mb/s na 1Gb/s, vďaka čomu nebude problém streamovať ani 4K video, zníženie odozvy na 20ms a predovšetkým zvýšenie počtu prihlásených účastníkov v bunke na 100-tisíc. IT divízia Huaweiu síce nepôsobí na trhu najdlhšie, to však neznamená že nenapreduje.

Práve naopak. Servery, ktoré Huawei ponúka, dodávajú so základnými doskami, ktoré majú implementované čipsety vyrábané samotným Huaweiom. Vďaka tomu má Huawei lepšiu kontrolu nad samotným výkonom. Mohli sme taktiež vidieť minimálizáciu serverov. Časy kedy ste pre servery museli vyhradiť celú miestnosť sú preč. V dnešnej dobe vám stačia 3 metre štvorcové v kancelárií pre umiestnenie plnohodnotného serveru, s rozmermi stredne veľkej skrinky.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk