RECENZIA: Kirby's Return to Dream Land Deluxe - Ružová guľa s nevídanými schopnosťami sa vracia na Switch

RECENZIA: Kirby's Return to Dream Land Deluxe - Ružová guľa s nevídanými schopnosťami sa vracia na Switch

 

Zjedz nepriateľa, získaj schopnosti a oprav vesmírnu loď.

Musím sa priznať, že séria hier s Kirbym bola pre mňa veľmi dlho obrovskou neznámou. Vedel som, že existuje, chápal som, o čom to je, ale medzi plošinovkami u mňa od čias Gameboyov vyhrával Super Mario a jeho obrovským fanúšikom som dodnes. Kirby mi vždy prišiel príliš infantilný a celá jeho roztomilosť akoby bola smerovaná na vekovú kategóriu 3 až 5 rokov. S nástupom meme kultúry som začal vnímať Kirbyho v novom svetle. Vtipy o tom, čo všetko do seba vcucol a aké schopnosti z toho dostal, ma vždy vedeli zabaviť.

Vyzbrojený množstvom vtipov a vedomosťami zo starších titulov zo série, ktoré sú dostupné v softvéri Nintendo Entertainment System na Switchi, som sa vybral hrať Kirby's Return to Dream Land Deluxe. Bol som pripravený na základný gameplay 2D plošinovky s občasnými hádankami, čo som aj dostal. No stále som mal pocit, že je to akosi príliš infantilné a celkovo mierené na ešte mladšieho (prípadne viac japonsky „kawaii“ orientovaného) hráča než Super Mario. A možno sa tu dá uplatniť ten vtip, ktorý koluje o hrách zo série Pokémon. Vraj je to ako so značkami cigariet a za najlepšiu bude každý vyhlasovať tú, s ktorou začínal. Poznámka redakcie: táto recenzia žiadnym spôsobom nenavádza na fajčenie. Sám autor je bývalý fajčiar, najlepšia značka cigariet neexistuje a celkovo radím, nefajčite, radšej si za tie peniaze kúpte hry.

Predsudky-nepredsudky, musím priznať, že som sa pri kampani bavil. Level dizajn je prepracovaný, noví nepriatelia pribúdajú postupne a hráč sa pomaly učí, ako na nich. Ako aj pri Mariovi, aj tu každé kolo ukrýva niekoľko tajomstiev, ktoré chcete odhaliť. Často sa vám tak stane, že blúdite po leveli a kynožíte nepriateľov, len aby ste mali správnu schopnosť v správnom úseku úrovne a dostali sa k ďalšiemu ozubenému koliesku – mene, ktorá vám odomyká herný obsah. Hlavnou príbehovou náplňou hry je pomoc s opravou vesmírnej lode Magolora, preto tie ozubené kolieska. V závere každého sveta mu totiž pomôžete zachrániť ďalší z piatich dielov lode Lor Starcutter, ktoré pri jej poruche stratil.

V leveloch nájdete ukryté aj superschopnosti, ktoré majú na obrazovke megalomanský efekt. Napríklad obrovským mečom trafíte všetkých nepriateľov a oni sa rozplesknú na vašej obrazovke, alebo sa zmeníte na gigantickú snehovú guľu a drvíte nepriateľov pod sebou. Prípadne viete šľahať oheň. No a tieto schopnosti majú aj ďalší význam. Ak nimi rozbijete určitú prekážku, otvoríte si vstup do tajnej úrovne, na konci ktorej vás čaká boss. Prvé levely hry mi pripadali príjemne jednoduché a vhodné pre nováčikov v sérii či v žánri. To sa ale výrazne zmení v druhej polovici kampane. Zrazu máte pocit, že prekážky a ich kombinácie dizajnoval sám Satan. Na hľadanie tajomstiev radšej zabudnete, hlavné je dostať sa do cieľa živý. Je dôležité, s akou schopnosťou sa dostanete do ktorej fázy levelu, keďže často na prejdenie pasáže potrebujete jednu konkrétnu. Jediné, čo sa až tak nemení, sú bossovia, ktorých sa v úvode naučíte zvládať a neskôr už nie sú výrazne ťažší, iba jemne repetitívni.

Kampaň je ale relatívne krátka a má len 5 svetov, pričom každý vám zaberie asi iba hodinu. To by bolo pomerne málo, ak by to bolo všetko, čo hra prináša. Dôležitou pripomienkou je, že kampaň viete prechádzať aj v multiplayeri a noví hráči môžu do hry priskočiť kedykoľvek, aj uprostred levelu. Dokopy sa takto môžete zabávať štyria, pričom jeden ovláda Kirbyho a traja sa zhostia kontroly nad jeho priateľmi. Tak ako pri Super Mariovi, aj tu hra štyroch hráčov vyvolá na obrazovke chaos, ktorý neukočíruje nikto a namiesto načasovania prechodu cez prekážky všetci zbesilo bežia a skáču. Veď hádam to niekto prežije.

Čo je teda na tejto novinke výnimočné? V prvom rade je to grafika. Je známe, že nie je silnou stránkou Nintendo Switch, no postavičky v Kirby's Return to Dream Land Deluxe vyzerajú naozaj roztomilo a plyšovo. Keď som si pozrel, ako vyzeral pôvodný titul v roku 2011 na Wii, musel som oceniť, kam sa vizuál dostal. Po chvíli pozerania naň si budete mať chuť kúpiť plyšového Kirbyho. Okrem toho tú nájdeme tri nové schopnosti, ktoré môže hlavný hrdina používať – pieskovú, mechanickú a hodovaciu, v ktorej Kirby mení nepriateľov na hviezdičky a jedlo. No keďže som predchádzajúci titul nehral, nemôžem súdiť, či celkovému dojmu až tak pomohli, ale ak by platilo, že „čím viac, tým lepšie“, tak uškodiť to určite nemohlo.

Deluxe edícia pridáva aj nižšiu obťažnosť s názvom Helper Magolor, v ktorom vám pomocník v leveloch hádže schopnosti a predmety na doplnenie životov. Tento mód nebude väčšina ľudí potrebovať a je určený skôr deťom, ktoré s hraním len začínajú. Postava Magolora tu má ešte jedno významné miesto. Po odohratí kampane je k dispozícii Magolor Epilogue, v ktorom hráte za tohto mimozemšťana a postupne získavate rôzne schopnosti. Môžete si tak vyskúšať niekoľko úrovní Kirbyho bez jeho ikonickej schopnosti vysať z nepriateľov silu. Po prejdení kampane si otvoríte aj Extra Mode, ktorý je náročnejšou verziou kampane s viac nepriateľmi, silnejšími bossmi a menším množstvom oživovacích predmetov.

Počas hlavnej kampane si môžete vydýchnuť aj v Merry Magolande, čo je zábavný park s množstvom minihier, ktoré viete hrať s botmi či s kamarátmi. Občas mi pripomínali tie zo Super Mario Party a ak ste s priateľmi fanúšikmi takéhoto typu minihier, môže sa ľahko stať, že tu strávite viac času než v hlavnej kampani. V minihrách získavate masky, ktoré sa dajú použiť v hlavnej hre, no majú iba kozmetický efekt.

Na záver by som už iba dodal, že rozumiem rozhodnutiu priniesť hru v remasterovanej podobe na Switch, hoci zvyčajne som proti tomu, aby sa remasterovali tituly, ktoré sú ešte stále hrateľné v pôvodnej podobe. Kirby's Return to Dream Land Deluxe by sa však z Wii medzi súčasných hráčov nedostal a bez poriadneho grafického vylepšenia by ani nevynikol. Takto je súčasťou konca cyklu jednej z najúspešnejších konzol od Nintenda a pripomienkou, že s Kirbym máme počítať aj v budúcnosti.

Naše hodnotenie

Kirby's Return to Dream Land Deluxe je poctivým remasterom so všetkým, čo k tomu patrí. Okrem samotnej hry prináša nové výzvy, je prístupnejší mladším hráčom a prichádza na konzolu, ktorú má už každý, kto o ňu mal záujem. Na druhej strane, problémy pôvodného titulu zostávajú a súboje s bossmi nie sú tým najzaujímavejším, čo v plošinovkách zažijete. Ako prvá Kirby hra alebo intro do žánru je to však ideálne, a to aj v prípadne nižšieho veku hráča.

Klady

  • vizuál a prvotný dojem z hry
  • poctivý remaster
  • pestré kooperatívne a multiplayerové možnosti

Zápory

  • krátka kampaň
  • repetitívne súboje s bossmi

Informácie o hre

Kirby's Return to Dream Land Deluxe

Kirby's Return to Dream Land Deluxe 2023

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: Plošinovka
  • Vývojár: Nintendo
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk