RECENZIA: Pokémon Scarlet and Violet - Nová generácia so starými problémami

RECENZIA: Pokémon Scarlet and Violet - Nová generácia so starými problémami

 

V novej Pokémon hre tvorcovia predstavili nový región, inšpirovaný Španielskom, priniesli množstvo nových pokémonov, spôsobili jednu PvP katastrofu a stále sa nerozhodli, ako by mali vyzerať súčasné Pokémon hry.

Aj napriek tomu, že fenomén s názvom Pokémon je prítomný s nami už viac ako 25 rokov, na jeho relevancii to neuberá, ale práve naopak, čomu sa tešia hlavne tvorcovia z Game Freak. Aj v dnešnej dobe je okolo nových hier z tohto sveta množstvo rozruchu a sporov. Len si spomeňme na Pokémon Legends: Archeus – prvé screenshoty hry zaplavili internet a stala sa takmer okamžite najškaredšou súčasnou hrou. Niektoré problematické záležitosti sa do jej vydania vyriešili, no podpriemerný vizuál zostal. Rovnakým tvrdením by som zhodnotil aj nový prírastok do sveta Pokémon, a to Pokémon Scarlet and Violet. Ale pekne postupne...

Každý, kto hral niekedy nejakú Pokémon hru, detailne pozná základnú formulu. Mladý hrdina buď žije vo svete pokémonov, alebo sa čerstvo prisťahoval do mestečka, kde má svoje laboratórium profesor, ktorý zisťuje, čo sú pokémoni zač. Okolnosti zabezpečia, že sa hrdina dostane k jednému z troch začiatočných pokémonov, a príbeh o novom šampiónovi regiónu sa môže začať. Priebeh každej Pokémon hry je s menšími odchýlkami rovnaký. Cestujete po krajine, v ktorej sa nachádza osem bojových telocviční – gymov. Každému gymu šéfuje jeden líder, ktorého musíte poraziť a zároveň získať jeho odznak. Po porazení lídrov vás čaká záver, v ktorom sa stretneme s regionálnym šampiónom a elitnou štvorkou, ktorá je hierarchicky umiestnená nad lídrami gymov. Pomedzi to všetko sa prepletá dejová línia, ktorá zvyčajne obsahuje zlomyseľný tím trénerov (asi každý si pamätá Raketový tím z prvých sérií Pokémon anime). Ten sa snaží nejakým kreatívnym spôsobom uškodiť svetu pokémonov, no, našťastie, vždy ich včas zastavíte.

Táto formula pokračuje aj v najnovšej hre. Prisťahovali ste sa do malého prímorského mestečka, kde máte nastúpiť na Akadémiu pokémonov, aby ste ich lepšie spoznali a stali sa tým najlepším trénerom. Na prvý pohľad vyzerá nový región Paldea naozaj úchvatne. Už počas promovania hry bolo prezentované, že nový región je inšpirovaný Španielskom, a keď si otvoríte reálnu mapu, nájdete tam viacero podobností. V hre sa môžete prejsť po krásnych plážach a architektúra miest pripomína Pyrenejský polostrov. Dokonca niektoré postavy vás pozdravia po španielsky.

Hneď na začiatku však prichádzajú prvé výčitky. Úvod do sveta, oboznámenie sa s ním a vlastne celkovo tutorial je pridlhý, rozvláčny. Ak by to bola pre niekoho prvá Pokémon hra, určite by uvítal, keby ho na začiatku „chytili za ruku“ a vysvetlili, o čo v hre ide. No aj v tomto nový prírastok zlyháva, ako množstvo Pokémon hier pred ním, pretože nevysvetľuje sa viacero dôležitých vecí, ktoré potrebujete pre pochopenie cieľa hry, a musíte si ich potom dodatočne googliť. Ďalšia vec, ktorá vás hneď na začiatku zarazí, je vizuál. Aby som bol objektívny, nie je to až také zlé ako v Pokemon Legends: Archeus, ale stále je to hlboký podpriemer, aj čo sa týka možností Nintendo Switch. Počas hrania som sa často pýtal, prečo nezostali pri svojom pôvodnom zobrazení hier, keďže toto je evidentne nad ich sily.

Po úvodnom sklamaní ale nasleduje veľmi príjemný zážitok z toho, čo tvorcovia pred vydaním prezentovali ako prvé – open world dobrodružstvo vo svete Pokémon. Siahodlhý tutorial, ktorý som spomínal vyššie, končí tým, že si vás riaditeľ Akadémie nechá nastúpiť na školský dvor, aby vám oznámil, že vás všetkých posiela do sveta, nájsť svoj osobný poklad. Na veľkej mape vyznačí dokopy 18 miest, ktoré sú dôležitými bodmi vášho dobrodružstva, a je len na vás, v akom poradí sa s nimi vyrovnáte. Týchto 18 bodov je rozdelených do troch dejových línií, ktorým sa budete venovať. Osem z nich sú tradičné gymy, ktoré hráči poznajú už z predchádzajúcich hier. Päť označuje titanov, ktorí sa zdržiavajú v okolí vzácnych rastlín, spätých s tajomnými prísadami do sendvičov, a zvyšných päť označuje základne tímu Star, ktorý v príbehu predstavuje zápornú stránku.

Dejová línia, ktorá sa týka gymov, je asi to najviac klasické, čo Pokémon hra poskytuje, no aj tu prišli drobné zmeny. Gym už nie je len rad trénerov určitého typu pokémonov, ktorých musíte poraziť, aby ste sa dostali k lídrovi. V každej telocvični musíte najprv splniť úlohu Gym Trial, ktorá sa už nesústredí iba na súboj. Úlohy sú síce rôznorodé, ale musím konštatovať, že si s ich vymýšľaním nedali tvorcovia príliš záležať a pokojne mohli byť kreatívnejšie a v niektorých prípadoch aj náročnejšie, dlhšie trvajúce či komplexnejšie, no obťažnosť Pokémon hier je takisto jedným z problémov, ktorému Game Freak čelí dlhodobo.

Dve nové dejové línie sa točia okolo titánov a tímu Star. Zatiaľ čo titáni sú sériou bossfightov, na konci ktorých sa zmocníte jednej z mytických rastlín, najoriginálejšou dejovou líniou (zatiaľ) je aj tak tá, ktorá sa venuje piatim základniam tímu Star. Prvý krok je dostať sa do základne a poraziť jej strážcu, potom prichádza tá najzaujímavejšia časť, a to útok na základňu. V praxi to vyzerá tak, že po nej pobehujete a ostatní členovia tímu Star na vás hádžu svojich pokémonov. Tých musíte poraziť novou mechanikou Let's go, ktorá hráčovi umožní poslať pokémona, aby sám bojoval či hľadal predmety. Počas desiatich minút ich musíte poraziť 30, čo inokedy mohlo spôsobiť problém, ale vďaka tejto novinke je to pomerne jednoduché. Po prekonaní tejto prekážky konečne vylákate vonku aj lídra základne. Každý z lídrov tímu Star má vedľa seba jedného vodcu z pokémonov a celkovo ide o najnáročnejšie súboje v hre.

Takéto rozdelenie príbehu ale uberá jeden dôležitý aspekt, ktorý som mal na predošlých hrách veľmi rád, a to je, paradoxne, objavovanie sveta. Keď ste sa v starších hrách dostali do nového mesta, bolo vašou povinnosťou ho preskúmať, zistiť, čo sa v ňom deje, či vám v ďalšom postupe niečo prekáža, alebo potrebujete pokročiť v dejovej línii, alebo získať špeciálny útok, ktorým prekonáte prekážku. Tu táto, pre mňa veľmi príjemná povinnosť, odpadá. Na mape máte vyznačené všetky dôležité body a nikoho nemusíte hľadať. Mesta sú plné obyvateľov, mnoho z nich je nositeľom svojho malého kúsku príbehu, no vy okolo nich prefrčíte bez toho, aby ste boli nútení ich spoznať.

Vašou hlavnou aktivitou je chytanie a trénovanie pokémonov. Okrem stálic z predošlých generácií pribudlo množstvo nových prírastkov. Noví pokémoni sú vždy vecou vkusu. Niekto nedá dopustiť na staré generácie, iní ocenia, že tvorcov stále baví vymýšľať nových. Myslím, že nové tváre pokémonov sa veľmi podarili a zapadajú do nového regiónu. Môj najobľúbenejší nový pokémon je určite Gimmighoul – miniatúrny pokémon, ktorý so sebou všade nosí mincu a v divočine ho môžete nájsť aj v podobe truhlice s mincami. Tento pokémon bol inšpirovaný španielskym príbehom o Patufetovi, ten je podobný, v našom kontexte, napríklad Jankovi Hraškovi, len s tým rozdielom, že keď Patufeta poslali rodičia do obchodu, tak ľudia videli len mincu, ako si vykračuje po ceste, keďže bol veľmi malý.

Novou hlavnou mechanikou je Terastallizing – v boji dočasne zmení typ pokémona a v ideálnom prípade aj zvýši poškodenie, ktoré pokémon spôsobí daným typom útoku. Pri zmene typu je potrebné myslieť aj na to, že si pokémon osvojí nové odolnosti a zraniteľnosti. Do klasického systému kameň-papier-nožnice, ktorý sa rokmi rozšíril o množstvo ďalších typov, tak prišla možnosť zmeniť typ pokémona priamo počas boja. Aj keď vizuálne je táto mechanika veľmi pekná, musím skonštatovať, že v hre nebola využitá dostatočne kreatívne, no uvidíme, ako sa s ňou vyrovnajú hráči v online zápasoch. Keď už sme pri bojovej scéne, tvorcovia posunuli hranice toho, čo dokáže pokémon, tým, že do hry zaradili útok, ktorý dokáže oživiť pokémona, aj keď už nemá žiadne životy. Ako s týmto nástrojom naloží bojová scéna, si veľmi rád pozriem v nasledujúcich mesiacoch.

Ďalšou novinkou sú Tera Raidy, ktoré stavajú na tradícii raidov z predošlej generácie Sword and Shield. Tie boli vytvorené primárne ako online mód, v ktorom štyria tréneri bojujú proti posilnenému pokémonovi, a ak ho porazia, v závere majú možnosť chytiť ho. Ak náhodou nemáte pripojenie na internet, alebo sa vám nechce čakať, kým sa k vám niekto pripojí, hra k vám pridá troch botov, ktorí sa pokémona pokúsia poraziť s vami. To funguje pri slabších pokémonoch, no na tých silnejších budete potrebovať živých hráčov, pretože boty sú zámerne slabí. Tvorcovia série sa neustále snažia o zaujímavý online zážitok a v novom prírastku umožňujú objavovať svet vo štvorici. To je síce vizuálne zaujímavé a môžete s kamarátmi „blbnúť po mape“, no dejová línia je vymyslená len pre jedného hráča, tie najdôležitejšie momenty si musíte prejsť sami. Nintendo má síce už dlhšie problém s online módmi, no musím povedať, že online multiplayer fungoval v prvých dňoch omnoho lepšie než jeho predchodca Sword and Shield.

Čo by to bola zač Pokémon hra, keby nemala minihru s prípravou jedla? Tentokrát gastronomicky trochu odbočili do Francúzska a počas piknikov môžete pripravovať sendviče z bagiet. Tieto minihry s jedlom mi vždy prišli určené prevažne pre východný trh a málokedy som pri nich strávil viac času. Ukladanie surovín na pečivo nie je úplne môj preferovaný gameplay a bonusy, ktoré jedlo poskytuje, nie sú nevyhnutné na postup v hre.

Aby som to zhrnul, nová Pokémon hra má všetky problémy, ktoré túto sériu sprevádzajú. Od problémov s vizuálom, cez nízku obtiažnosť hry až po nedostatok kreatívnych nápadov, ktoré sa od hier v dnešnej dobe očakávajú. Jediným svetlým bodom je otvorený svet, ktorý naozaj dáva možnosť zažiť príbeh Pokémon hry novým spôsobom, no uberá isté čaro, ktoré predošlé hry mali. Napriek tomu, keď sa ma niekto opýtal, aký je nový Pokémon, odpovedal som, že je skvelý a že pri ňom trávim každú voľnú chvíľu. No keď som sa mal konečne rozpísať o tom, čo je na tejto hre také skvelé, uvedomil som si, že je to prevažne nostalgia. Keď z tejto hry vezmete všetku nostalgickú hodnotu, zostane vám podpriemerne vyzerajúce JRPG s priemerným gameplayom. Na Nintendo Switch si rozhodne môžete kúpiť množstvo lepšie vyzerajúcich a hlavne gameplayovo zaujímavejších hier z tohto žánru. Ale na tom fanúšikom pokémonov nezáleží, no nie?

Naše hodnotenie

Povinná jazda pre všetkých fanúšikov Pokémon hier. Podľa toho, ako veľmi zbožnujete pokémonov, si k hodnoteniu pridajte jednu alebo dve hviezdičky. Otvorený svet je naozaj veľký, na mape je množstvo zaujímavých miest, no chýbajú spôsoby, akými by sa mohli využiť. Ak nie ste fanúšik série, hra vás, pravdepodobne, nenadchne.

Klady

  • pokémoni
  • prvé open world dobrodružstvo v sérii
  • na počudovanie fungujúce online módy

Zápory

  • vizuálne peklo, nekvalitné textúry, glitch
  • chýba iskra a vôľa inovovať zabehnuté postupy

Informácie o hre

Pokémon Scarlet and Violet

Pokémon Scarlet and Violet 2022

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: Pokémon RPG
  • Vývojár: Game Freak
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Simona Tlacháčová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk