RECENZIA: Mario Party Superstars - Nostalgická cesta za tým najlepším, čím Mario Party kedy bola

RECENZIA: Mario Party Superstars - Nostalgická cesta za tým najlepším, čím Mario Party kedy bola

 

Poctivá hra Mario Party prichádza na Nintendo Switch

Mario Party Superstars je už druhá Mario Party hra, ktorá vychádza na konzole Nintendo Switch. Hlavným dôvodom jej vydania (zatiaľ čo na pokračovanie plnohodnotnej Legend of Zelda ešte stále čakáme) je podľa tvorcov hlavne nostalgia. Tá nie úplne funguje v slovenských končinách, keďže staré Mario Party hry u nás, v dobe ich slávy, veľmi nefičali. Podľa textu od distribútora je Mario Party Superstars kolekciou všetkého najlepšieho, čo táto séria kedy priniesla. Ak by sme chceli slovičkáriť, mohli by sme na základe tohto tvrdenia usúdiť, že posledné diely série boli zlyhaniami, pretože sa hra vo svojom nedávnom prírastku vracia ku koreňom z konzol Nintendo64 a GameCube.

Aby som všetko uviedol na pravú mieru hneď na začiatku, Mario Party Superstars je výborná rodinná hra, ktorá maximálne ťaží z toho, že konzola Nintendo Switch má dva joy-cony (s dvomi pármi môžete hrať rovno štyria). To je aj ideálny spôsob, ako si ju naplno užiť. Ak náhodou nemáte poruke troch ďalších hráčov, môžete využiť možnosti internetu a zahrať si s niekým online. Ak by náhodou jeden z hráčov počas hry odišiel, či už kvôli poruche internetu alebo z vlastnej vôle, nahradí ho robot. Rovnako môžete využiť asi najnudnejší spôsob a zahrať si proti robotom hneď od začiatku. To, že nejde o človeka spoznáte najlepšie pri minihrách, kde sa riadia presne podľa svojej obťažnosti – buď sú na ľahkej úrovni úplne nemotorní alebo vás na najvyššej s digitálnou presnosťou zničia v každej disciplíne.

Klasická formula Mario Party zostáva nezmenená. Štyria hráči si vyberú postavy, za ktoré chcú hrať, mapu, niekoľko ďalších nastavení a môžu začať. Každí hodí kockou (vyzerá ako šesťstenná, no môže na nej padnúť číslo od 1 do 10) a posunie sa o príslušný počet políčok. Keď sa vystriedajú všetci hráči, kolo končí minihrou, v ktorej môžete získať mince. Tie zameníte za hviezdy a kto má na konci najväčší počet, ten je novou superstar. Také jednoduché.

Každá mapa má nejakú mechaniku, ktorá hru komplikuje, napr. pozícia miesta, kde sa dajú mince zameniť za hviezdu sa mení, na mape sa nachádza duch, ktorý ich môže inému hráčovi ukradnúť, niektoré dvere sú zatvorené, menia sa smery cestičiek a podobne. V Mario Party Superstars ponechali len túto základňu a zbavili sa všetkých vymožeností, ktoré sa rokmi v sérii nazbierali – to si získalo len niektorých fanúšikov, recenzie sú pomerne zmiešané. Ak ste z tých, ktorým sa daná mechanika zapáčila, nepoteším vás, v najnovšom prírastku do Mario Party hier ju budete hľadať zbytočne.

Ja osobne som mal rád charakter Dice. Jej hlavnou úlohou bolo priraďovať konkrétnym postavám špecifické kocky, využívané v určitých situáciách. Nevýhodou tejto mechaniky bola nevyváženosť medzi jednotlivými postavami, no na druhej strane im dodávala jedinečnosť. V najnovšej Mario Party je opäť jedno, za ktorý charakter hráte, vždy si nájdete ten svoj obľúbený. Postavy sa dali odomykať hraním, čo dodávalo hre rozmer progresu. V novom prírastku síce máte mince, ktoré môžete minúť v obchode, no nenájdete tam žiaden “hrateľný obsah” (napr. nové postavy či mapy). Môžete si tam kúpiť retro soundtrack k mapám ale nálepky, ktoré slúžia na komunikáciu medzi hráčmi počas online hier. Ak by ste predsa len túžili po náznaku postupu a výziev, hra ponúka tzv. achievement list, na ktorý natrafíte skôr náhodou, než úmyselne.

K Mario Party Superstars sa nebudete vracať kvôli tomu, aby ste odomkli nový hudobný soundtrack či emotikon. Pritiahne vás najmä päť originálnych máp, ktoré sú návratom k starým Mario Party hrám. Na úvodnej obrazovke vidíte pri každej mape obťažnosť od 1 do 5 – nemyslím si, že tento údaj je presný alebo akokoľvek dôležitý. Platí najmä pre prvú, ktorá je naozaj mechanicky najjednoduchšia a vhodná, ak ste o tejto hre v živote nepočuli, no ostatné mapy sú všetky dosť prešpekulované. Mojou najobľúbenejšou je práve posledná (podľa popisu hry najobťažnejšia), konkrétne Horror Land. Mechanika striedania dňa a noci dodáva do hry príjemný prvok taktiky, vždy som mal u všetkých hier série Mario najradšej tematiku strašidelných domov.

Ďalším z ťahúňov tohto prírastku sú minihry. Dokopy je ich presne 100 a chvíľu vám potrvá, kým si zahráte všetky. Sú to remaky zo starších dielov, takže aj tu hrá svoju rolu nostalgia. Občas sa mi však zdalo, že sú si podobné, či takmer totožné, len v inom kabáte. Samozrejme, niektoré vás budú baviť viac, niektoré menej. Väčšina z nich preverí postreh a šikovnosť, iné zas taktickú zručnosť a niektoré sú založené primárne na šťastí. Práve prvok šťastia je v celej sérii Mario Party veľmi výrazný a to dáva šancu vyhrať aj úplným začiatočníkom – to z nej robí obľúbenú zábavu pre mladších hráčov a tých, ktorí si nezakladajú na „skills“. Okrem klasických minihier, kde bojuje každý proti každému, vám hra priradí občas 2 vs 2 alebo 1 vs 3, kde postaví jedného hráča do asymetricky inej pozície a ostatní traja proti nemu bojujú. Jeden hráč je napríklad lukostrelec a zvyšní traja sú jeho terče, jeden hráč sa kotúľa v sude a zvyšní traja sa naňho snažia zhodiť kokosy a podobne. Niektoré minihry sprevádza v úvode varovanie, že na ovládač nemáte príliš tlačiť, nakoľko ho môžete zničiť a seba zraniť. Každý, kto hral Mario Party ako dieťa si pamätá pozatláčané tlačidlá na ovládači či dočervena zošúchané prsty.

Mario Party Superstars vás neočarí, ak ju budete hrať sami proti robotom, prípadne s náhodnými hráčmi na internete. Kvality hry sa ukážu až pri multiplayeri, keď všetci sedíte na gauči, uzatvárate mĺkve spoločenstvá proti hráčovi, ktorý vyhráva, robíte si drobné naprieky a na konci sa spolu tešíte (alebo aj netešíte) z poradia. Medzi mojimi známymi dostala Mario Party Superstars prezývku Super Mario Squid Game, kvôli obľúbenému kórejskému seriálu, ktorý obletel svet a faktu, že niektoré minihry sú mu veľmi podobné. Po prvých hrách som bol prehlasovaný a namiesto klasického módu sme prešli na Mt. Minigames, v ktorom je celá hracia plocha odstránená a všetko sa točí len okolo minihier. Vraj je to tak „oveľa viac zábavne“, pre mňa osobne je hracia plocha neoddeliteľnou súčasťou Mario Party.

Na záver by som len dodal, že zobrať už existujúce mapy a minihry, dať im nový grafický šat a predávať ich za cenu AAA hry nie je úplne dokonalý marketingový plán – “nanešťastie” v oblasti hier v súčasnosti funguje. Mario Party Superstar ale stojí za svoju plnú cenu, vzhľadom na to, že tieto pôvodné koncepty si už veľmi ťažko zahráte (jedine ak by sa vám na povale váľali dnes už historické kúsky, ktoré sa na e-bay predávajú za stovky eur).

Naše hodnotenie

Mario Party Superstars je skvelou nostalgickou jazdou, ktorú si najviac užijete v spoločnosti priateľov či rodiny. Hra je súhrnom všetkých osvedčených mechaník a minihier, ktoré stáli za úspechom série hier Mario Party a vydrží vám na množstvo večerov. Ak by ste v tejto hre hľadali zábavu pre jedného hráča, mali by ste asi hľadať niekde inde.

Klady

  • poctivá Mario Party hra
  • nostalgia
  • párty hra, ktorú si užije skutočne každý

Zápory

  • singleplayer rýchlo omrzí
  • starý obsah v novom šate

Informácie o hre

MARIO PARTY SUPERSTARS

MARIO PARTY SUPERSTARS 2021

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: Párty hra
  • Vývojár: Nintendo
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Comgad

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Michaela Hudecová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk