Hands-on: Nintendo Labo je exkluzívnou a skvelou demonštráciou potenciálu konzoly Switch, no nezameriava sa na hráčov

Hands-on: Nintendo Labo je exkluzívnou a skvelou demonštráciou potenciálu konzoly Switch, no nezameriava sa na hráčov

 

Napriek tomu sme si s Labom užili cez víkend viac zábavy, než sme ochotní pripustiť.

Odskočili sme si do Prahy, kde Nitendo na svojom launch evente predstavilo svoju jedinečnú a odvážnu novinku, určenú primárne deťom a mladým rodinám – Nintendo Labo.

Skladanie kartónových modelov a ich následné „oživenie“ vďaka konzole Nintendo Switch znie šialene, ale svojím spôsobom aj geniálne. Ba čo viac; je to kreatívna a miestami aj náučná zábava, skrátka niečo, čo dokáže nadchnúť ako hráčov, tak aj bežnú verejnosť, deti aj dospelých, mladých aj starších.


Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo Nintendo Labo vlastne je, pozrite si tento článok a najmä VIDEO:

Na pražskej Nintendo akcii pre verejnosť sme to, aj s kolegom, videli na vlastné oči. Popri deťoch sa bavili aj ich rodičia a čokoľvek, čo dokáže zabaviť celú rodinu na niekoľko hodín, je v mojich knihách hodné odporúčania. Napriek tomu mi niečo hovorí, že to Labo nebude mať až také ľahké.

Ste skeptickí? Aj ja som pred vyskúšaním bol

Nintendo Labo je originálnou a v podstate aj unikátnou novinkou, a teda aj akýmsi „skokom viery“ ako pre vývojárov, tak aj pre samotných konzumentov, ktorými sú, v tomto prípade, rodiny s malými deťmi. Netrúfal by som si odhadnúť, aký úspech Labo bude mať, a to aj napriek tomu, že som si ho na pražskom predstavení pre verejnosť užil dosýta. Dôvod je jednoduchý: aby ste plne pochopili, o čom Labo je, musíte si ho sami vyskúšať –  v opačnom prípade môže koncept kartónových áut, robotov či klavírov za 65 eur vyznievať pritiahnuto za vlasy a namiesto nadšenia prichádza skepticizmus.

„Ako veľmi“ nie je problém, ale čo „ako dlho“?

Otázne je aj to, na ako dlho dokáže Labo reálne zabaviť. Keď pominie "wau" efekt z prvej hry, počas ktorej ovládate robota, teda, lepšie povedané, ste tým robotom, bude vás tá istá činnosť a v takom istom prostredí baviť aj naďalej? Dni, týždne, mesiace? Určite to, pokiaľ ide o dĺžku reálneho zážitku, vidím pesimistickejšie než dieťa, ktoré sa dokáže s bábikou či autíčkom zahrať dlhšie než ja dnes s počítačom či konzolou za stovky eur, no nemôžem si pomôcť – akokoľvek ma Labo ohúrilo, chýba mi tam element „ručíme ti za to, že ťa to za týždeň neprestane baviť“.

Hoci nepochybne prídu ďalšie modely skladačiek, teda toyconov, a tým pádom aj ďalšie hry, Nintendo mohlo trochu prehĺbiť (pozor, nie rozšíriť!) arzenál tých súčasných. Pokiaľ ide o toycon robota, mohli vývojári vynaložiť extra prácu a ponúknuť aspoň niekoľko rôznych máp, prípadne aspoň malú diverzitu súbojov. Byť obrovským robotickým Hulkom je síce fakt prča, ale za 70 eur by som chcel mať viac než len jedno malo mestečko. To isté platí aj pri motorkách, kde by sa zišlo viacero módov, alebo rybárčení, kde by sa aspoň mohlo obmieňať vizuálne prostredie.


Nintendo Labo sa predáva v dvoch verziách: tzv. Variety Kit – päť Toy-Conov (65 eur), a Robot Kit (70 eur)

Viac o dostupnosti, obsahu balení a hre samotnej nájdete na GameExpres.sk.


Labo je dostatočne sofistikované, jedinečné a zábavné už teraz, chýba mu len nejaký presvedčivejší náter. Každopádne, klobúk dole pred Nintendom; Labo možno nie je mainstreamovou exkluzivitou, no je to perfektná demonštrácia sily a potenciálu konzoly Switch, ktorá sa nesnaží ísť ani cestou PlayStation 4 (Pro), a ani, chvalabohu, cestou Xboxu One (X).

Nejde o bežnú hru, a treba k nej tak aj pristupovať

Pevne dúfam a verím, že chýbajúca lokalizácia, aspoň česká, dorazí k Labu už čoskoro, pretože jazyková bariéra je jedným z nemnohých, no nie práve zanedbateľných problémov. Nintendo by taktiež malo porozmýšľať, ako Labo pre rodičov zatraktívniť po ekonomickej stránke; 65 eur za balíček niekoľkých kartónových skladacích modelov a hry samotnej je celkom vysoká položka, najmä teda, ak si k tomu prirátame rovno aj cenu samotnej konzoly. Ústretovým krokom by, nepochybne, bolo uvedenie podobného balíka, aký ponúka napríklad Sony – teda hry a konzoly za akciovú cenu.

Verdikt: Majstrovský kúsok, ktorý sa ťažko predáva

Labo stojí niekde medzi hrou a virtuálnou realitou – ide o koncept nie tak ľahko pochopiteľný aj pre samotných hráčov, nieto ešte pre bežné rodiny s malými deťmi, ktoré sú pri tomto produkte nepochybne cieľovou skupinou. Zažili sme z prvej ruky, koľko zábavy dokáže kombinácia Switchu a obyčajného kartónu vyprodukovať, a aj keď ide o unikátny, originálny a skvelý projekt, Nintendo bude musieť svojich zákazníkov presviedčať viac než pri svojich bežných hrách. Predsa len, nehovoríme tu o tínedžeroch, zarytých „gejmeroch“ či fanúšikoch nejakej značky, ale o malých deťoch a najmä ich rodičoch, ktorí si dajú dobrý pozor na to, kam dávajú svoje peniaze.

Pokiaľ ide o 65-eurové Labo, platí dvojnásobne, že raz vidieť (na vlastné oči a zažiť) je lepšie než stokrát počuť (od niekoho alebo si prečítať), a preto by spoločnosť mala pouvažovať nad ďalšími možnosťami, ako túto novinku zákazníkom – presnejšie, rodičom – priblížiť. Launch event v Prahe v réžii Conquestu, lokálneho distribútora produktov Nintendo, bol perfektný a pokiaľ ide o Labo, ako pre neho stvorený. Ak však autori túto stránku propagácie zanedbajú, je vcelku pravdepodobné, že rodičia nebudú v Labe vidieť viac než len „pár kusov predraženého kartónu“. A tým Labo určite nie je.

FOTOreport z pražského Nintendo Labo eventu:

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk