Pokémon Crystal - Recenzia

Pokémon Crystal - Recenzia

 

Uplynulo už vyše 15 rokov, odkedy dostali hráči možnosť zahrať si Pokémon Crystal po prvýkrát. Hra, ktorá zavŕšila éru Game Boy Color Pokémonov, priniesla do série množstvo noviniek a pre mnohých fanúšikov sa stala tým najväčším Pokémon dobrodružstvom.

Pokémon Crystal pre Nintendo 3DS nie je remake ani remaster pôvodnej hry. Rovnako ako Gold, Silver a ostatné, aj táto je prostredníctvom Virtual Console vydaná v takej podobe, v akej bolo možné zahrať si ju v roku 2001. Okrem malých zmien majú teda všetci možnosť zahrať si tento ikonický titul. Na jednej strane je to skvelá príležitosť zažiť nostalgiu a vrátiť sa do minulosti o viac než desaťročie. Na druhej strane však popri Pokémon Crystal existuje niekoľko modernejších verzií, a tak siahnuť po nej môže byť pre mnohých zbytočné.

Hra, ktorá zmenila celý svet Pokémonov

Druhá generácia Pokémon hier priniesla vo svojej dobe do série revolučné novinky. Reálne plynúci čas, herné udalosti, ktoré závisia odo dňa a času, rozdielne pohlavia Pokémonov a ich kríženie, meranie ich šťastia, špeciálne predmety pre Pokémonov a vzácne shiny verzie príšer. Pokémoni mohli byť po novom zaradení naraz k viacerým typom, medzi ktoré pribudli aj Steel a Dark, čo zvýšilo taktickú stránku bojov. Crystal tieto zmeny dotiahla ešte ďalej. Hra mala stále svoju typickú pixelovú grafiku s pohľadom zhora, no dokázala priniesť niekoľko noviniek, ktoré prekvapili aj veteránov a stali sa neoddeliteľnou súčasťou všetkých hier, ktoré po Crystal prišli. Každý Pokémon v hre mal svoju unikátnu animáciu, vďaka čomu sa chytanie stalo zaujímavejším a motivovalo trénerov chytiť ich naozaj všetkých. Známa otázka na začiatku hry, či ste chlapec alebo dievča, tu tiež padla úplne prvýkrát. Dovtedy nebolo možné vybrať si svoju hernú postavu. Ďalšie novinky, ako možnosť zmeniť útoky vďaka Move Tutor alebo zarábať peniaze Battle Tower, sú už dnes samozrejmosťou, no práve tu to všetko začalo.

Nájdite každého Pokémona a odhaľte všetky záhady!

Príbeh v Pokémon hrách zvyčajne nepatrí medzi tie najsilnejšie stránky a nie je to niečo, o čom hráči premýšľajú aj dlho po dohraní. Pokémon Crystal sa drží rovnakého základu ako takmer všetky tituly v sérii. Hráči začínajú v regióne Johto s jednoduchým cieľom. Pomáhajú lokálnemu profesorovi s výskumom a popri tom súťažia v lige, aby sa stali tým najlepším trénerom v okolí. Cesta ale nie je jednoduchá a je nutné prekonať nejednu veľkú prekážku. Oproti Gold a Silver, rovnako hrám druhej generácie Pokémonov, má Crystal ale niekoľko zmien. Suicune tu zohráva dôležitú úlohu a hráč sa s ním počas svojho dobrodružstva niekoľkokrát stretne. Za logickými hádankami a nespočetnými súbojmi budú na trénerov čakať aj legendy ako Ho-Oh a Lugia a nebudú chýbať ani mačací pokémoni Entei a Raikou. A ak by to bolo málo, hráči majú šancu preskúmať ostrovy so záhadnými Pokémonmi pripomínajúcimi písmená. Podobnosť ale nie je náhodná a na šikovných hráčov čakajú zaujímavé odmeny.

Pokémon Crystal teda nie je iba priamočiarou cestou za získaním ôsmich odznakov a prvým miestom v Pokémon Lige. Popri tejto ceste hráča čaká niekoľko dejových línií a množstvo dobrovoľných úloh. Dokonca spomínanou Johto ligou dej hry ani zďaleka nekončí. Po nej má totiž hráč možnosť cestovať do regiónu Kanto, v ktorom sa odohrávali prvé Pokémon hry. V Kanto na trénerov čakajú známe postavy ako Misty, Brock a profesor Oak. Hra tak ponúka desiatky hodín zábavy. Ak patríte k hráčom, ktorí radi preskúmajú každý kút herného sveta, zalezú do každej jaskyne, doplavia sa na skryté ostrovy a budú prenasledovať vzácnych Pokémonov, aby hru prešli naozaj na 100%, počet herných hodín sa môže ľahko priblížiť k stovke.

Veľkým pozitívom tejto verzie, hlavne pre zberateľov, je možnosť chytiť legendárneho Pokémona Celebi. Ten bol dostupný iba v pôvodných japonských verziách hry, pretože na západe bola udalosť, ktorá viedla k tomuto Pokémonovi, z hry odstránená a bez cheatov sa k nemu nedalo dostať. Príjemným faktom je aj to, že Pokémonov si je možné preniesť do novších hier vďaka Pokémon Bank a podpora multiplayeru, ktorá bola na GBC iba pomocou káblov, je teraz wireless. Po technickej stránke bola hra mierne vylepšená a zopár zastaraných problémov odstránených. Mne osobne ale prekážalo nízke rozlíšenie a absencia možnosti zmeniť si ho, resp. zmeniť pomer strán. Kvôli tomu mi takmer polovicu obrazovky na mojom Nintendo 3DS zaberali čierne okraje, čo zbytočne narúšalo zážitok z hry a objavovanie sveta.

Naše hodnotenie

Pokémon Crystal je rovnaký, aký bol v roku 2001, keď prvýkrát vyšiel, ba je o čosi lepší. Hoci sa séria už posunula o hodný kus dopredu, Crystal svojím obsahom dokazuje, prečo je pre mnohých hráčov práve 2. generácia Pokémon hier, respektíve samotné Pokémon Crystal, na vrchole celej série. Pre niekoho bude táto verzia Pokémon Crystalu návratom do starých časov a poriadnou dávkou nostalgie, pre niekoho možnosťou zažiť veľký míľnik vo vývoji týchto hier a pre iných to bude iba jednoduchá možnosť, ako získať vzácnych Pokémonov. Pre minimálne zmeny oproti pôvodnému vydaniu totiž Crystal na nových hráčov nezapôsobí, a práve preto by som hru neodporučil nováčikom, ktorí Pokémonov ešte nehrali. V súčasnosti existujú oveľa modernejšie a lákavejšie verzie ako X a Y, poprípade Sun a Moon, ktoré podstatne zmenili systém postupu v hre. Dokonca aj samotná 2. generácia má remaky Heart Gould a Soul Silver, ktoré posunuli staré hry na vyššiu grafickú úroveň a technicky sú tak ďalej než Crystal. Práve takýto remake by aj Pokémon Crystalu určite prospel a priblížil by túto klasiku bližšie k viacerým hráčom.

Klady

  • jedno z najrozsiahlejších Pokémon dobrodružstiev
  • mnohé vedľajšie aktivity
  • skvelá príležitosť, ako si zahrať hru, ktorá stala základom všetkých ďalších generácií Pokémon hier

Zápory

  • popri modernejších remakoch iných starších Pokémon hier a najnovších generáciách môže pôsobiť zastaralo
  • absencia akýchkoľvek možností nastaviť si pomer strán, resp. rozlíšenie pri hraní z Virtual Console

Informácie o hre

Pokémon Crystal

Pokémon Crystal 2018

Pokémon Crystal Version, ktorá pôvodne vyšla v roku 2000 pre Game Boy Color, pridala do série hier s Pokémonmi nové prvky. Prvýkrát ste si mohli vybrať medzi mužskou a ženskou postavou. Bitky konečne obsahovali poriadne animácie. Teraz sa Pokémon Crystal vracia, aby vás vrátil do regiónu Johto, alebo vám umožnil ho prvýkrát navštíviť.

  • Platforma: 3DS
  • Žáner: RPG
  • Výrobca: Game Freak
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk