Kirby Battle Royale - Recenzia

Kirby Battle Royale - Recenzia

 

Kirby bol podľa môjho názoru vždy akousi čiernou ovcou Nintenda. Hráči ho síce majú radi a je všeobecne obľúbený, no taký úspech ako Mario či Zelda nikdy nedosiahol. A pritom sa nedá povedať, že niektoré z jeho hier dnes už nie sú klasikami žánru, ako napríklad taký Kirby: Canvas Curve alebo Kirby Super Star. Aj napriek tomu však, paradoxne, nemôžeme o tomto ružovom pampúchovi hovoriť ako o nejakom ťahúňovi predaja konzol Nintenda, kvôli ktorému by hráči strácali dych.

Hlavnou príčinou je najmä to, že s Kirbym je to ako na hojdačke. Raz je hore a raz jednoducho dole. Občas zabáva podarenými plošinovkami, inokedy nudí zbytočnými hrami. Najnovší prírastok Kirby Battle Royale pre Nintendo 3DS je, bohužiaľ, práve takou „vatovou“ hrou, bez ktorej by svet rozhodne pokračoval bez problémov ďalej. Je rovnako nepotrebný ako napríklad slabučký Metroid: Force Federation.

Na prvý pohľad sa zdá, že Kirby Battle Royale toho ponúka veľa a časom sa vám to, prekvapujúco, naozaj potvrdí. Nepotrvá však dlho a uzemní vás, že to, čoho je v tejto hre naozaj veľa, je predovšetkým fádnosť. Vyberať si môžete z príbehového módu či módu Battle, v ktorom sa zúčastníte série rôznych bojových stretov a nechýbajú ani Ranked zápasy.

Príbehový mód sa síce nazýva príbehový, no príbehu je tu asi tak veľa ako alkoholu v malinovke. Hra síce v náznakoch prináša akúsi základnú dejovú premisu, no tá je len chabým lákadlom na pokračovanie v turnajoch a posúvanie sa stále o ligu vyššie. Jedinými svetlými stránkami tejto časti hry je poradie súbojov, ktoré si môžete určovať sami a náplň jednotlivých levelov sa tiež sympaticky mení, čím vlastne na začiatku celkom zdarne odháňa nastupujúci stereotyp.

Sú to hlavne herné módy, ktoré zachraňujú hru pred definitívnym verdiktom s ešte o niečo nižšou známkou. V oblasti hrateľnosti si môžete celkovo vyberať z desiatich herných štýlov odlišujúcich sa od seba hlavnou myšlienkou, z ktorých pri jednej budete musieť dokonca oprášiť malú násobilku. Tvorcom musím udeliť kredit za to, že nepoňali hru len ako bezduchú sekačku, ale skutočne sa posnažili a to sekanie aj niečím ozvláštnili.

Zatiaľ čo mód Battle Arena slúži len na to, aby ste vyzabíjali všetkých v ringu, Apple Scramble vás núti zbierať jablká a hádzať ich do jamy. Samozrejme, kto ich vyzbiera viac, vyhrá. Levely sa časom menia a naberajú stále ďalšie vychytávky, ktoré zdarne narúšajú (samozrejme, v dobrom) už naučený systém a nútia hráča prispôsobovať sa novým podmienkam. Ako príklad môžeme uviesť kanóny v jablkovom móde, ktoré použijete na dopravenie jabĺk do podzemia.

Coin Clash, v ktorom ide o zozbieranie čo najväčšieho počtu mincí za určitý čas, obsahuje zaujímavý twist v podobe ducha, ktorého si prehadzujete medzi sebou ako horúci zemiak. Crazy Theater ponúka rýchly sled minihier trvajúcich niekoľko sekúnd, ktoré preveria vaše reflexy, v móde Attack Riders zase môžete používať na zneškodnenie svojich protivníkov aj vozidlo.

Úrovniam a módom síce nechýba nápad, no ich najväčší problém je, že sa rýchlo ohrajú, nakoľko to celé nemá príliš veľkú hĺbku. Každú z úrovní vyskúšate raz, dvakrát, možno v niektorých prípadoch aj trikrát, no potom sa začnete obzerať po niečom hlbšom, čo by vás zabavilo na dlhšiu dobu. Áno, Kirby Battle Royale je predovšetkým pre deti, no to neznamená, že by sme mali deti automaticky kŕmiť práve takýmito hrami.

Vzhľadom na to, že Kirby Battle Royale je v prvom rade sekačkou, nechýbajú rôzne odomykateľné zbrane a, dokonca, aj jednoduché kombá, ktoré si môžete počas bojov pozerať, ak by ste si ich chceli pripomenúť. Je nutné mať ale na pamäti, že kombá sú skutočne jednoduché a ich plynulé používanie nevyžaduje extrémne náročnú prípravu. Zbraní je mnoho, od mečov, cez kopije, až po bomby, no nechýba tu ani čierna mágia, ako napríklad schopnosť premeniť sa na snehovú guľu či tornádo.

Hru si môžete zahrať aj s kamošmi v multiplayeri. Každá hra, ktorá ktorú môžete hrať s viacerými hráčmi, o niečo zvyšuje potenciál zábavy a trvácnosti, no ak je jadro hry fádne, nepomôže ani práve takáto vymoženosť. Kirby Battle Royale sa môže stať zábavnejším na krátku chvíľu, keď ho hráte s kamošmi, no nuda vás skôr či neskôr dobehne.

Ak máte radi zhromažďovanie zberateľských predmetov, odomykanie zbraní, vybavenia či podobné aktivity, Kirby by vás snáď aj mohol uspokojiť. Zbrane, čiapky pre Kirbyho či herné módy, to všetko si tu môžete odomykať vďaka minciam, ktoré získavate počas hrania.

Graficky hra neurazí a vlastne sa dá povedať, že svojím spôsobom vyzerá pekne. Nechápem ale vynechanie 3D efektu, ktorý by sa na handhelde pýšiacim sa označením 3D už v samotnom názve, aj nejako tak hodil. Predsa len si ľudia nekupovali toto zariadenie s revolučnou možnosťou vidieť 3D efekt bez okuliarov, aby na ňom hrali hry bez podpory tohto efektu. Hudba je veselá, hravá a milá − ako to býva v každej hre s Kirbym. Obzvlášť sa do vašej hlavy zavŕta hlavný motív, ktorý je náležite chytľavý.

Naše hodnotenie

Kirby Battle Royale je sterilná a nie príliš zaujímavá hra „do počtu“, na ktorú zabudnete ešte skôr, než vám ju stihne načítať vaše 3DS-ko. Roztomilému ružovému pampúšikovi rozhodne sadne viac zábavná plošinovka s prepracovanými svetmi ako táto úplne priemerná sekačka B-kategórie odsúdená predovšetkým na lapanie prachu na pultoch obchodov.

Klady

  • rozmanité herné módy
  • množstvo zberateľských predmetov
  • vizuál a hudba

Zápory

  • hre chýba hĺbka
  • rýchlo sa obohrá
  • chýba 3D efekt

Informácie o hre

Kirby Battle Royale

Kirby Battle Royale 2017

Nová hra s Kirbym je netradične bojovka, v ktorej môžu až 4 hráči zápasiť do posledného Kirbyho v lokálnom či online multiplayery. Hra ponúkne aj ďalšie herné módy, vrátane príbehového.

  • Platforma: 3DS
  • Žáner: beat’em up
  • Výrobca: HAL Labs
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk