Pokémon Moon/Sun - Recenzia

Pokémon Moon/Sun - Recenzia

 

Jeden z najväčších fenoménov našej mladosti nielen stále žije, ale sa teší aj obrovskej popularite. Veď len nedávno vydaná mobilná hra Pokémon GO sa postarala o obrovský rozruch v hernom svete. Pokračovanie hlavnej série, ktorá je s nami, ak rátame dátum vydania v Japonsku, neuveriteľných dvadsať rokov, sa opäť rozrástla o duo nových bračekov. Je na čase zhodnotiť, či vlastne novinka má čo ponúknuť, či to nie je stále to isté a akých zmien sme sa dočkali.

Alola!

Úvod do hry sa drží tradície. S mamou sa hlavný hrdina alebo hrdinka presťahuje do nového mestečka, kde zhodou náhod žije aj profesor venujúci sa štúdiu pokémonov. Vášmu ja v hre ukáže, kde sa pokémoni schovávajú, ako ich chytať a dá na výber jedného z troch štartovacích pokémonov. A aby sa situácia skomplikovala, svet pokémonov terorizuje určitá skupina zloduchov. Moon/Sun verzia tento koncept zaobalila do novej lokality, ostrova Alola, silne inšpirovaného Havajskými ostrovmi. Profesor je tentoraz váš bratranec, zlá skupinka je mimoriadne vtipný tím Skull a vaším najvyšším cieľom je splniť všetky výzvy na štyroch ostrovoch regiónu Alola. Na prvý pohľad zmeny badateľné nie sú, no verte mi, pod kapotou sa toho skrýva celá kopa.

Od začiatku hry som mal pocit, že diverzita pokémonov je výraznejšia než v predchádzajúcich dieloch série. Hneď v prvom meste som plnil prvý box s pokémonmi rôznych typov a generácií. A to niektorí pokémoni zo starších generácií žijú v Alola regióne v iných formách. Tradičný Rattata je napríklad šedej farby s výstupkami na tele, alebo Vulpix nie je ohnivý typ, ale ľadový. Najbizarnejšou zmenou je určite Exeggutor, ktorý vyzerá ako kríženec palmy a žirafy. Chválim aj možnosť kontroly v novom Pokédexe, koľko percent zo všetkých pokémonov ste na ktorom ostrove chytili. Mimochodom, do Pokédexu sa nasťahoval pokémon Rotom, ktorý sa vám s radosťou prihovára a komentuje dianie v hre. Výzvy na jednotlivých ostrovoch sú rovnako odlišné a nejde len o opakujúce sa porazenie kapitána, ktorý proti vám vytiahne pokémonov iného typu. Pri výzvach budete musieť riešiť aj rôzne hádanky a trošku zapojiť mozgové bunky. Po úspešnom dokončení každej výzvy sa proti vám postaví vylepšená a adekvátne nahnevaná verzia určitého pokémona, ktorých v regióne Alola nazývajú prívlastkom Totem.

Jednou z najväčších a zároveň veľmi vítaných zmien je odstránenie HM útokov. Tie boli v predchádzajúcich dieloch nutné na pokročenie hrou ďalej a museli ste ich učiť pokémonov, ktorých ste pri sebe mali. Zavadzia vám v ceste vysoký krík? Potrebujete útok HM01 Cut. Nepustí vás ďalej vodopád? Naučte pokémona útok HM07. Aj keď boli tieto útoky použiteľné v súbojoch, často znepríjemňovali smerovanie pokémona a v podstate ste pri učení nových útokov mali vždy voľné len tri alebo dve pozície, pretože odnaučiť pokémona HM útok dokázala len špeciálna postava v hre. V Moon/Sun verzii celý tento proces odpadol a namiesto toho využívate špeciálne zariadenie Ride Pager. Po jeho použití máte na výber zo siedmych pokémonov v takzvanom Poké Ride, ktorých osedláte a získate ich špeciálnu schopnosť. Vďaka tejto perfektnej zmene máte vo formovaní útokov kompletnú voľnosť a zároveň sa kedykoľvek môžete dostať do akejkoľvek lokality, nehľadiac na to, či máte pri sebe konkrétneho pokémona, aby vám umožnil prejsť ďalej. S odstránením HM útokov súvisí aj odobratie odznakov za porazených trénerov. Namiesto nich získavate Z-kryštály. Tie vám umožňujú po použití posilniť útoky pokémona, ktorý spĺňa podmienky konkrétneho Z-kryštálu. Ich účinok je vo väčšine prípadov naozaj devastačný a hru robí oproti predchodcom jednoduchšiu, aj keď celá séria sa nikdy nepýšila vysokou náročnosťou.

Ďalších drobností, ktoré v hre nájdete a môžete sa im venovať, je neúrekom. Každý deň (reálne náš ľudský deň) môžete spustiť QR Scanner umožňujúci cez kameru 3DS skenovať QR kódy s informáciami o pokémonoch. V tom vám pomôže napríklad Google. Denne takto môžete zoskenovať desať QR kódov. A aká je za to odmena? Po desiatich úspešných skenovaniach sa sprístupní možnosť Island Scan, ktorou hra zoskenuje ostrov, na ktorom sa momentálne nachádzate, a po dobu jednej hodiny vám umožní chytiť pokémona, ktorý bežne v regióne Alola nežije. Aký pokémon to bude, nezáleží len na tom, na ktorom zo štyroch ostrovov sa práve zdržiavate, ale aj aký je práve deň (áno, opäť náš ľudský). Ďalšou zábavkou je Festival Plaza. Toto unikátne miesto vám umožní komunikovať s inými hráčmi, teda bojovať a meniť pokémonov. Okrem toho sa tu nachádzajú špeciálne obchody, výzvy, za ktoré získate vylepšenia pre vašich pokémonov a rôzne hry, ktoré môžete dokonca hrať aj s inými hráčmi. V žiadnej Pokémon hre nebolo také jednoduché sa spojiť s inými hráčmi než v Moon/Sun. A nezabudnite raz za deň navštíviť lotériu hneď pri vchode do vášho paláca! Prvá cena je master ball. Poké Pelago je lokalita, kde sa staráte o pokémonov, ktorí sú momentálne uložení v jednotlivých boxoch v počítači. Práve tu môžete zbierať pochúťku z ostrovov Alola, Poké fazuľky. Nimi následne kŕmite chytených pokémonov a lákate nových, túlajúcich sa v okolí. Celé Poké Pelago sa skladá z ostrovčekov, ktoré môžete zväčšovať a vylepšovať. Práve táto minihra sa konečne zamerala aj na pokémonov, ktorých aktuálne nevyužívate, a tým pádom neupadnú do zabudnutia.

Jediné, čo trošku zamrzí, je linearita hry. Aj keď sa zdá, že po príchode do novej lokality máte na výber niekoľko ciest, vždy narazíte na zablokovanú cestu, pretože ste nesplnili určitú úlohu. Samozrejme, po dokončení všetkých úloh sa po ostrove môžete voľne pohybovať a po získaní nových pokémonov do Poké Ride sa budete vracať na miesta, kde ste predtým cestu nevideli, no po príchode na nový ostrov sa situácia opakuje. Ďalšia vec, ktorá nie je síce mínusom, ale mojím osobným očakávaním, je prepojenie s Pokémon GO. Predsa len, do mobilnej hry sa prihlasujeme tým istým Pokémon Global Link účtom ako do hry na 3DS, tak som potichu dúfal, že vývojári si pre nás pripravia nejaký maličký bonus. Možno časom...

Pika pí!

Grafické spracovanie je jednoducho perfektné. Obrazovka neustále hrá farbami, detaily pokémonov a prostredia sú kvalitné a pohyb konečne pôsobí, že vám dáva voľnosť a nejde len o deväť smerov pohybu. Príjemnou zmenou je aj odstránenie veľkého množstva funkcionalít z dotykovej obrazovky, ktorá bola najmä v Alpha Sapphire/Omega Ruby preplnená. Dizajn je vo verzii Moon/Sun jednotný a intuitívny. Čo však zostalo a stále hru trápi, sú výrazne poklesy snímok obrazovky pri súbojoch s viac než dvomi pokémonmi. Hneď ako sa akčná kamera rozhodne spraviť záber celého bojiska, fps ide smerom nadol. Pekným spestrením je zakomponovanie postáv vás – trénera a oponenta do bojiska. Po hudobnej stránke nie je čo vyčítať. Tradičné melódie sú prerobené do rytmu života v regióne Alola, no stále sa vám zavŕtajú do mozgu. Zvuky pokémonov zostali rovnaké, čoho nie som síce fanúšik, ale chápem a rešpektujem nostalgické momenty. Ale napríklad oproti zvukom príšeriek z Yo-kai Watch je to však výrazný rozdiel.

Naše hodnotenie

Priznám sa, že Pokémon Moon/Sun sa u mňa zaradí medzi najlepšie Pokémon hry, aké som kedy hral. Očakávať, že je to opäť to isté len v inom prostredí, by bola obrovská chyba! Noviniek je neúrekom a hra vás zabaví na desiatky hodín, pričom sa žiadny stereotyp nedostaví. Grafické spracovanie je veľmi pekné a hravé, pričom málokedy cítiť nedostatky hardvéru 3DS. Jednoducho povedané, negatívna sa mi hľadajú veľmi ťažko a s Pokémon Moon/Sun naozaj nemôžete spraviť zlú voľbu.

Klady

  • novinky a zásadné zmeny
  • audiovizuálne spracovanie
  • množstvo obsahu
  • zábava na dlhú dobu

Zápory

  • niekedy až príliš lineárne

Informácie o hre

Pokémon Moon/Sun

Pokémon Moon/Sun 2016

V hrách Pokémon Sun a Pokémon Moon/Sun sa stanete trénerom pokémonov, budete chytať nových pokémonov a tiež s nimi bojovať a obchodovať na tropických ostrovoch regiónu Alola. Zúčastníte sa napínavých súbojov, v ktorých budete používať nové silné útoky. Budete komunikovať s pokémonmi v rámci tréningu, spriatelíte sa s nimi a možno sa stanete pokémoním šampiónom!

  • Platforma: 3DS
  • Žáner: RPG
  • Výrobca: Game Freak
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk