Yo-Kai Watch - Recenzia

Yo-Kai Watch - Recenzia

 

Yo-Kai Watch nie je v krajine vychádzajúceho slnka žiadnou neznámou značkou. Manga, anime, a dokonca už niekoľko hier. Na západ však Yo-Kai Watch prichádza až teraz, a to priamo s hlavným titulom na handheld Nintendo 3DS. A verte mi, spravili by ste chybu, keby ste ho prehliadli.

Jibanyan, vyberám si teba!

Predstavte si, čo by ste robili, keby ste zistili, že v našom svete žijú neviditeľní duchovia, ktorých je možné zbadať iba vďaka špeciálnym hodinkám. V realite by ste asi utekali kade ľahšie, ale ako hlavný hrdina Yo-Kai Watch, Nathan, s nimi budete komunikovať, priateliť sa a bojovať. A s tým mu bude pomáhať verný Yo-Kai Whisper, ktorého Nathan oslobodil. Ako sprievodca ho bude učiť o svete Yo-Kai, čo v hre slúži ako tutoriál. Už z opisu je jasné, že Yo-Kai Watch je hra určená najmä pre mladšie publikum. Dokazuje to aj náročnosť hry, všadeprítomný humor a veľmi príjemný a rozprávkový dizajn.

Hernou náplňou je hra v mnohom podobná milovanej Pokémon sérii. Rovnako zbierate rôzne silné potvory, ktorých pri sebe môžete mať maximálne šesť, bojujete s nimi, aby získavali skúsenostné body a boli silnejší, a taktiež dôjde aj na evolúciu na určitej úrovni. Túto, povedzme, inšpiráciu sa vývojári v Yo-Kai Watch snažia veľmi šikovne zakryť za niekoľko prvkov, ktoré z hry robia unikátny zážitok. Tým hlavným je, že súboje prebiehajú v reálnom čase a bojujete naraz až s tromi Yo-Kai. Okrem toho, útoky prebiehajú automaticky, príkazy Yo-Kai nezadávate vy. Avšak, máte možnosť použiť špeciálny útok každého Yo-Kai, pokiaľ je ich sila, samozrejme, nabitá. Tie spustíte niekoľko sekundovou minihrou, respektíve pohybom pera na dotykovej obrazovke, napríklad krúžením do špirály.

Nových Yo-Kai stretnete počas plnení rôznych úloh, či už v hlavnej príbehovej línii alebo v množstve bočných questov. Niektorí z nich sa k vám pridajú hneď, iní až po tom, ako ich porazíte. Možností, ako natrafiť na ďalších Yo-Kai, je však viac. Na tento účel má Nathan špeciálne hodinky, ktoré majú aj funkciu akéhosi radaru a indikujú, keď je nejaký Yo-Kai nablízku. Následne môžete upravenou lupou bližšie preskúmať časť prostredia, napríklad zákutie pod automatom na colu alebo vrchol stromu. Pokiaľ Yo-Kai nájdete, spustí sa súboj a je určitá šanca, že sa s vami spriatelí. Pravdepodobnosť môžete zvýšiť tým, že duchovi dáte počas súboja niečo dobré pod zub. Avšak, každý Yo-Kai má iné chute, na ktoré treba prísť.

Samotní Yo-Kai disponujú výrazným „japonským“ vzhľadom, no zároveň pôsobia veľmi milo alebo vtipne. To odrážajú aj ich mená, ktoré reflektujú ich schopnosti a vzhľad. Pre dieťa zo „západu“, a nehovoriac o Slovensku, môžu byť ale niektoré časti hry až príliš japonské. Ide napríklad o úlohu, kde v hlavnej príbehovej línii musíte v určitom momente hľadať trenky starého chlapa. Ako inak, tie mu zobral Yo-Kai fakt nechutného vzhľadu, ktorý ich používa ako prívesok. Väčšina z týchto momentov sú vtipné, dokonca aj ja som sa párkrát nahlas zasmial. Na tento druh humoru a zábavy je len potrebné si zvyknúť, respektíve sa cezeň preniesť.

Hra nie je orientovaná na deti len príbehom, či hravým a farebným spracovaním, ale veľmi trefne malého hráča učí aj bežné činnosti z reálneho sveta. Napríklad semafor na priechode cez cestu hráča upozorní, pokiaľ cez priechod prejde na červenú. Pokiaľ sa tento priestupok bude opakovať, za trest ho napadne poriadne silný Yo-Kai, takže nabudúce si určite radšej počká na zelenú. Podobných maličkostí je v hre viac. Veľmi sa mi páčilo aj zobrazenie ľudských nálad, napríklad u rodičov hlavného hrdinu. Keď sa hádali, mohol za to, samozrejme, nešťastný Yo-Kai. Stačilo ho poraziť, zameniť za veselého a rodičia boli hneď plní optimizmu a lásky. Pre hráčov, ktorí očakávajú pri hraní aj nejakú výzvu, to však znamená, že budú sklamaní. Málokedy sa mi stalo, že sa mi nejaký súboj nepodaril alebo som musel určitú pasáž opakovať.

Farební a hraví Yo-Kai bavia aj v pesničkách

Za Yo-Kai Watch stoja skúsení vývojári zo štúdia Level-5, stojaci napríklad za vynikajúcou a mnou vychvaľovanou sériou s profesorom Laytonom. Už v predchádzajúcich hrách toto štúdio ukázalo talent tvoriť veľmi živé a farebné hry plné zaujímavých postáv a lokalít. Presne tieto prvky oživujú aj svet Yo-Kai Watch a napriek tomu, že hráte na handhelde s dnes už archaickým výkonom, vyzerá hra veľmi pekne. Aj keď textúry nie sú nijak extra detailné, hra vôbec nepôsobí „kockato“. Práve naopak, postavy perfektne zapadajú do herného sveta.

Hudba je jednoducho perfektná a pokiaľ ste videli anime, určite vám bude známa. Všetky melódie odzrkadľujú aktuálne dianie v hernom svete a väčšinou ide o veselé tóny. Výborné sú aj zvuky jednotlivých Yo-Kai, ktoré sa spájajú aj s ich povahou, respektíve schopnosťami. Napríklad večne nešťastný Buhu vás v boji nielen oslabí, ale aj privedie k depresii svojím neustálym nariekaním. Jibanyan zase mačacím škrekotom pri útoku jačí „paws of fury“.

Naše hodnotenie

Napriek výraznému zameraniu na mladšie obecenstvo je Yo-kai Watch neskutočne zábavnou a vtipnou hrou. Aj keď je porovnanie s hrami z Pokémon série na mieste, snaží sa Yo-kai Watch ísť svojou cestou, čo sa aj veľmi dobre darí. Zbieraním Yo-kai, bojovaním a plnením rôznych úloh bez problémov strávite desiatky hodín a ani nebudete vedieť ako. Pokiaľ však očakávate nejakú výzvu a vyššiu náročnosť, tú tu nenájdete. Pre mladšieho súrodenca alebo potomka ide jednoznačne o perfektnú záležitosť, ktorú môžem len odporučiť.

Klady

 • množstvo herného obsahu
 • zabaví na dlhú dobu
 • audiovizuálne spracovanie
 • humor

Zápory

 • príliš jednoduché
 • nie je vhodné pre hardcore hráčov

Informácie o hre

Yo-Kai Watch

Yo-Kai Watch 2016

Kultová japonská séria Yo-Kai Watch konečne dorazila aj k nám na západ. Yo-Kai sú stvorenia tajne obývajúce náš svet. Niektoré sú roztomilé, iné strašidelné. A sú všade! Hneď ako ich nájdete, tak sa z nich stanú členovia vášho tímu, s ktorým šliapete na päty diabolským Yo-Kai.

 • Platforma: 3DS
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: Level-5
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk