Pokémon Super Mystery Dungeon - Recenzia

Pokémon Super Mystery Dungeon - Recenzia

 

Pri započutí slova Pokémon sa vám určite ako prvé vybaví anime, ktoré ste v detstve (a možno ešte stále) pozerali. Pri hrách je to rovnako jednoznačné. RPG, ktoré nás sprevádzalo už od čias GameBoy, si dodnes drží neuveriteľnú popularitu.

Popri obľúbenej hlavnej sérii však The Pokémon Company vydalo množstvo ďalších hier, pričom Pokémon Mystery Dungeon je tou druhou najpočetnejšou sériou. Pokémon Super Mystery Dungeon je už piatym dielom, ktorým sa nás vývojári snažia presvedčiť, že nielen X a Y alebo Omega Ruby a Alpha Sapphire sú to pravé „pokémonové“.

Stereotyp ako základ hrateľnosti

Musím sa priznať, že séria Mystery Dungeon ma v porovnaní s hlavnými Pokémon titulmi nikdy neoslovila. Popri svojich dospelejších bračekoch pôsobia ako slabý odvar a značku Pokémon nevyužívajú naplno. A aj keď Super Mystery Dungeon je v mnohých ohľadoch zaujímavejšou hrou, než jej predchodcovia, stále len chabo stojí v tieni konkurencie. V Super Mystery Dungeon sa tak ako aj v predchodcoch stanete pokémonom. A to doslova. Vaše ľudské telo zmizne a akousi mágiou sa presuniete do kože jedného z dvadsiatky začiatočných pokémonov. Ktorého konkrétne, to určí test, obsahujúci niekoľko otázok z reálneho života, ktoré určia, akým pokémonom by ste asi mohli byť. Pokiaľ sa vám výber nepáči, samozrejme ho môžete zmeniť. Hneď ako sa prebudíte a zistíte, čo sa vlastne stalo, budete musieť vypátrať, ako k takejto zmene vlastne mohlo dôjsť.

Avšak vo svete pokémonov je väčšia hrozba. Na rôznych miestach sa našli pokémoni, ktorých telá boli skamenené. A ako inak, je na vás, aby ste aj túto záhadu vyriešili a pohrome zabránili. Na takto nebezpečnej ceste vám bude pomáhať celá plejáda ďalších pokémonov, ktorých môžete pridať do svojich radov. V hre ich dokopy nájdete aktuálne všetkých, teda 720. Hra má síce pomalý rozjazd, čo síce môže niekoho odradiť, no pre nováčikov je tutorial veľmi prívetivý a rad za radom vás oboznamuje s každou funkcionalitou.

Jadrom hrateľnosti je prechádzanie jednotlivých, náhodne generovaných dungeonov, v ktorých stretávate rôznych nepriateľských pokémonov. Podobne ako v iných hrách tohto žánru pohyb, ako aj útoky prebiehajú v ťahovom režime, čiže sa s akciou striedate s oponentom. Kvôli rozloženiu celej hernej plochy na štvorcové polia je dôležité, akú pozíciu budete pri súboji mať. Pokiaľ sa nepriateľovi postavíte v uzavretej chodbe, ťažko vám vaši spolubojovníci budú môcť pomáhať. Rovnako treba dávať pozor aj na „typ“ každého pokémona. Takisto ako v známom Pokémon RPG, aj v Mystery Dungeon je rozdiel, keď pokémon vodného typu zaútočí na ohnivého a elektrický na kamenného. Zlý výber vám v tomto smere môže poriadne zavariť. Cieľom každého poschodia, je nájsť schody do nižšej úrovne (krásna spomienka na Diablo 1), až kým sa nedopracujete ku koncu, kde väčšinou na vás čaká silnejší protivník. Už zo začiatku mi pri tejto opakujúcej sa činnosti niečo chýbalo. Áno, z času na čas nájdete aj užitočné predmety alebo rôzne pasce, no kým sa hra poriadne rozbehne, hrateľnosť vás výrazne omrzí.

Podobne ako v iných Pokémon hrách, aj v Super Mystery Dungeon nájdete rôzne predmety, umožňujúce liečiť životy alebo postihy vašich pokémonov. Drobným paradoxom je, že pohybom sa vlastne liečite, čiže väčšinou a ak vôbec niečo použijete, bude to až v kritickej situácii. Na druhú stranu, čím dlhšie sa na jednom poschodí zdržíte, tým viac ďalších pokémonov pôjde proti vám. Oveľa zbytočnejšie vidím „hlad“, na ktorý musíte rovnako dávať pozor. Postupne, ako idete ďalej a ďalej, bude váš pokémon čoraz hladnejší. Hneď ako jeho hlad narazí na nulu, začne strácať životy. Aby hlad zahnal, stačí zjesť akúkoľvek potravu, ktorej je po dungeonoch dostatok. Jedinou výhodou hladu je špeciálny útok, ktorým skombinujete útoky troch pokémonov, čo zníži jeho hladinu. Hlad však stratíte napríklad aj vtedy, keď odsuniete spriateleného pokémona, ktorý cestuje s vami. Viac než výhoda alebo obohatenie hrateľnosti mi hlad jednoducho príde ako zdržiavanie.

Nevýrazné, ale aspoň stabilné vizuálne spracovanie

Grafické spracovanie je, jednoducho povedané, nemastné-neslané. Aj keď sú jednotlivé dungeony a samotní pokémoni farební a hraví, zvyšok prostredia a najmä herné rozhranie je veľmi strohé a až primitívne. V porovnaní s hlavnou Pokémon sériou, kde je každé menu tradične ozvučené a naanimované, je to škoda. Našťastie, na rozdiel od niektorých hier, ktoré som v poslednej dobe na 3DS hral, sa Super Mystery Dungeon hýbe bez akýchkoľvek trhaní či prepadov FPS. Po stránke zvukov a hudby je to o niečo lepšie, aj keď nejde o soundtrack, ktorý by ste si založili do zbierky.

Naše hodnotenie

Myslím, že o kvalite Pokémon Super Mystery Dungeon niečo hovorí už len fakt, že ma zabavil menej než free to play titul Pokémon Rumble World. Fanúšikov série Super Mystery Dungeon určite pohltí, no bežným hráčom nemá veľa čo ponúknuť. Tak ako som dokázal pár rokov dozadu stráviť desiatky hodín hraním verzie Pokémon Y, som Super Mystery Dungeon venoval denne maximálne pár hodín. Hrateľnosť je veľmi stereotypná a málokedy vám hra poskytne niečo iné než prechádzanie poschodia za poschodím a bojovania. Verím však, že mladším hráčom, na ktorých je aj Super Mystery Dungeon orientovaný, by sa určite páčil.

Klady

  • Dĺžka
  • Počet rôznych pokémonov
  • Množstvo obsahu

Zápory

  • Stereotyp
  • Dlhodobo nezabaví
  • Príliš jednoduché po stránke hrateľnosti

Informácie o hre

Pokémon Super Mystery Dungeon

Pokémon Super Mystery Dungeon 2016

V pokračovaní Pokémon Super Mystery Dungeon pre handheld Nintendo 3DS budete v roli pokémonov skúmať náhodne generované dungeony plné tajomstiev a nepriateľov. Hrať môžete za jedného z dvadsiatky pokémonov, pričom vás v hre čaká ďalších známych 700.

  • Platforma: Nintendo 3DS
  • Žáner: RPG
  • Výrobca: Spike
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gameexpres.sk

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk