Terraria - Recenzia

Terraria - Recenzia

 

V máji roku 2011, keď Terraria dorazila na Steam, by málokto očakával takýto úspech. Minecraft klonov vychádzalo čoraz viac a Terraria bola navyše 2D, práve kvôli tomu pôsobila graficky ešte horšie než vyššie spomenutý Minecraft. Z Terrarie sa však vykľul titul s vlastným prístupom k sandboxu a craftovaniu, čo mu na indie scéne prinieslo obrovský úspech.

Hráči sa dočkali niekoľkých masívnych updatov, ktoré do hry priniesli veľké množstvo nového obsahu. Posledný update bol navzdory veku hry vydaný len nedávno, v júni 2015. Hra Terraria sa vďaka svojej narastajúcej popularite dostala aj na ďalšie platformy, ako napríklad Xbox 360 a PlayStation 3, Android, iOS či Windows Phone. Firma Nintendo dala Terrarii opäť raz zelenú, a tak tu teraz máme 3DS verziu (WiiU verzia je vo vývoji).

Sandbox ako sa patrí

Pokiaľ ste Terrariu náhodou prehliadli, a naozaj o nej nič neviete (čo je veľká chyba), ide o komplexnú sandboxovú hru s nekonečnými možnosťami. Terraria disponuje naozaj veľkým obsahom a v jednom svete môžete stráviť desiatky, ba až stovky hodín. Herný svet je náhodne generovaný, rovnako ako aj celý obsah v ňom. Vďaka surovinám dostupným po svete sa od počiatočného vybavenia (drevený krompáč a meč) prepracujete k prvému domu, lepším nástrojom a nakoniec aj k zbraniam či brneniu. Majte sa však na pozore, čím hlbšie do podzemia či okolia sa zatúlate, tým horšie nástrahy budú na vás čakať. Terraria nemá žiadny konkrétny cieľ alebo úlohy. Všetko je len na vás. V podstate máte maximálnu voľnosť, a to už od úplného začiatku.

Aktuálna verzia, dostupná na recenzovanie, bola vytvorená z obsahu verzie 1.2 a 1.3 pre PC. Hardvér 3DS údajne nezvláda niektoré funkcionality aktuálnej PC verzie a z tohto dôvodu bolo potrebné hru upraviť. Hoci sa vývojári snažili ovládanie prispôsobiť samotnému handheldu, čo sa im aj podarilo, stále sa to nedalo porovnať s počítačom. Terraria je hra, ktorá si veľakrát vyžaduje rýchle, svižné reakcie a tie na 3DSku nehrozia. Áno, počiatočnú fázu si užijete bez problémov, hlavne keď sa trošku zžijete s ovládaním, no len čo dôjde na súboje so silnejšími nepriateľmi a ich bossmi, tak nastanú problémy. UI je prispôsobené dvom obrazovkám 3DS. Vývojári do hry zahrnuli aj možnosť detailného módu, keď sa herná obrazovka presunie na spodný displej, a vy tak môžete jednoduchým dotykom detailne manipulovať s prostredím. Pri tejto funkcionalite sa však opäť stretnete so zdĺhavosťou.

Zamrzí aj neschopnosť zahrať si s niekým na inej platforme, povedzme aj na WiiU (keď na ňom bude Terraria už dostupná). Pôvodný 3DS port jednoducho nemá dostatok výkonu, aby dokázal spustiť rovnako veľké svety ako iné konzoly alebo počítač, čiže si zahráte len s kamarátmi, ktorí hru vlastnia tiež na 3DS, a aj to len cez local play. Taktiež si nezahráte ani online (na WiiU áno). Bohužiaľ, na papieri znie 3DS port Terrarie veľmi biedne a oproti ostatným verziám i podstatne obmedzene. Predsa len, Terraria je najzábavnejšia, keď ju môžete hrať s kamarátmi a spoločne si budovať či ničiť váš svet, a práve to vám 3DS verzia nedovolí. Teda dovolí, ale len v obmedzenej forme.

Nízke rozlíšenie a obmedzený framerate

Terraria nikdy nepatrila medzi hry, ktoré by ste si zamilovali na prvý pohľad. Jej čaro skôr pozostáva z farebného až rozprávkového spracovania herného sveta, ktorý vás vtiahne do hry. Grafické spracovanie si jednoducho zamilujete, rovnako ako aj zvuky a hlavne soundtrack, ktorý vám v pamäti uviazne na veľmi dlhú dobu. Nevýhodou je, že 3D efekt nie je na 3DS podporovaný, čo je veľká škoda, lebo z toho mohol byť celkom zaujímavý bonus. Musím tiež zmieniť, že Nintendo 3DS disponuje rozlíšením 800×240bodov. V porovnaní s ostatnými platformami, na ktorých je Terraria dostupná, to je veľmi málo. Veď aj na tabletoch je dnes už full HD rozlíšenie samozrejmosťou. Predstavte si teda, ako málo toho na hernej obrazovke pri takomto rozlíšení vlastne uvidíte.

Aktuálne nie je žiadny rozdiel v kvalite grafického spracovania medzi verziou pre originálne 3DS a New 3DS, aj keď do budúcnosti vývojári na svojom blogu špekulovali o exkluzívnych funkcionalitách pre New 3DS. Rozdiel však určite pocítite pri framerate. Hráči na New 3DS si Terrariu užívajú v 60fps, zatiaľ čo hru na pôvodnom 3DS spojazdníte iba v 30fps. Tento, na prvý pohľad malý detail považujem za veľké mínus a na internete sa objavujú i sťažnosti na lagy pri hraní na originálnom 3DS.

Naše hodnotenie

Terraria je perfektná sandboxová hra s neuveriteľným množstvom obsahu. Bohužiaľ, nemôžem sa ubrániť pocitu, že na 3DS je Terraria zbytočným portom. Keď sa prenesiem cez spomalené ovládanie, dostanem sa k rozlíšeniu, ktoré je na 3DS v porovnaní s mobilnými zariadeniami, tabletmi či PC doslova archaické. Ďalším faktom je, že na PC si Terrariu zahráte naozaj na akomkoľvek zariadení a cena je len pár eur. Na 3DS si budete musieť priplatiť, a to približne dve desiatky eur. V skratke, nevidím dôvod, prečo by ste mali pred všetkými ostatnými verziami uprednostniť práve 3DS verziu. Samozrejme, pokiaľ je 3DS jediné zariadenie, na ktorom hrávate, tak nejde o zlú voľbu. Určite však zvážte všetky mínusy.

Klady

  • Kvantum obsahu a herných možností
  • Zábava na veľa hodín

Zápory

  • Chýbajúci online multiplayer
  • Cena
  • Technické nedostatky 3DS

Informácie o hre

Teraria

Teraria 2016

Kopte, bojujte, objavujte, stavajte! Nič nie je nemožné v tejto akčno nabitej dobrodružnej hre. Svet je vašim plátnom a samotný terén je vašou farbou. Zoberte vaše nástroje a bežte! Vyrobte zbrane k prekonaniu rôznych nepriateľov z mnohých biomov. Vykopte hlboké podzemia k nájdeniu doplnkov, peňazí a iných užitočných vecí. Zhromaždite zdroje na vytvorenie všetkého, čo je potrebné, aby sa stal svet vašim vlastným. Postavte dom, pevnosť alebo dokonca zámok. Ľudia sa tam nasťahujú, možno vám dokonca predajú aj rôzny tovar, aby vám vypomohli na vašej ceste. Majte sa však na pozore, sú tu oveľa väčšie výzvy, ktoré vás ešte čakajú ... Ste na ne pripravení?

  • Platforma: Nintendo 3DS
  • Žáner: Sandbox
  • Výrobca: Re-Logic
  • Distribútor v SR: Conquest
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk Gamescenter

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk