RECENZIA: Logitech G715 - Nie je pre každého

RECENZIA: Logitech G715 - Nie je pre každého

 

Budem teraz jemne zovšeobecňovať, ale s ohľadom na tému herného hardvéru mi to vlastne príde úplne prirodzené. Periférie určené pre herný segment sa za posledných desať rokov ustálili v istej dizajnovej hladine a hoci nám raz za čas nejaká viac či menej známa spoločnosť vystrelí tzv. mimo spektra a skúsi sa odlíšiť niečím vyložene originálnym, vzápätí je zase zadupaná očakávaným stereotypom. Myš vyzerá ako myš, headset vyzerá ako headset a klávesnica vyzerá ako... veď viete, kam tým mierim. Spoločným menovateľom tejto svätej trojice, ako si to môžeme pracovne nazvať, je aspoň minimálna RGB linka a príklon k opakovaniu jedného a toho istého vizuálneho vzorca. A teraz si predstavte, že tú spleť na seba sa podobajúcich vajec musíte týždeň čo týždeň rozoberať v komplexných recenziách a skúšať v tom celom nájsť niečo atraktívne pre vás, čitateľov. Našťastie tu máme firmy ako Logitech, ktoré raz za čas prepadne tvorivá múza a výsledkom je produkt, na ktorý sa ešte pred testom priam trasiete. V sekcii recenzií sme vás tak už mali česť zoznámiť s kolekciou Aurora, ktorou Švajčiari priamo cielia na zvýšené kreatívne vnímanie svojich zákazníkov. Po testovaní dvoch zástupcov tej spomínanej svätej trojice prichádza na rad aj záverečný part, klávesnica G715/G713.

Začnime od samotného dizajnu. Áno, rýdzo biela farba s možnosťou úpravy pomocou vrchných krytov (na výber je ružová alebo zelená) zvádza myslieť si, že týmto produktom Logitech cieli hlavne na nežné pohlavie. Myslím si však, že nech už vám na brade rastie akokoľvek hrubá či tenká vrstva porastu, máte právo si vybrať to, čo sa vám páči vrátane takej veci, akou je klávesnica. Mne sa dizajn oboch TKL klávesníc, čiže G715 (bezdrôtová) a G713 (káblová) skutočne pozdáva a po mesiaci testovania si u mňa oba produkty našli pevné miesto. Môj pracovný stôl je tradične rýdzo čierny (to sú tie spomínané hardvérové stereotypy), pričom práve uvedené novinky to svojím prevedením celé krásne oživili. Spodobnenie s obláčikom, čiže filozofia celej Aurora kolekcie, tu eskaluje pribalená podložka pod dlane, ktorá vyzerá presne ako obláčik. Keď si to celé aj so spusteným základným RGB nastavením posadíte pred seba a zadívate sa na to s vyrovnanou mysľou, verím, že sa skôr či neskôr zamilujete. Láska však nie je lacný špás a Logitech toto tvrdenie povyšuje na novú úroveň. Cena za bezdrôtovú verziu G715 je výrazne vyššia, než by ste možno očakávali. Rozprávame sa tu totiž o dvesto eurách. Káblový variant stojí o dvadsať eur menej a čo sa týka cien príslušenstva, zdržím sa nejakých hlbších súdov (vrchný kryt sa momentálne predáva za dvadsať dolárov a k dispozícii je ešte možnosť vymeniť si farbu tlačidiel, to za dvojnásobok). Švajčiari si v tomto prípade jednoducho nechali zaplatiť za všetko a rozhodne nešetrili, ostatne, boli ste už niekde vo Švajčiarsku?

Decentné RGB

Poďme späť k vizuálnej stránke. Celé šasi je plné oblých hrán a tvarov zvádzajúcich myslieť si, že výrobca skutočne polapil pár mrakov. Hlavnou farbou je, samozrejme, čisto biela, ale za spomínaný príplatok si môžete zmeniť vrchný plát aj tlačidlá na odtiene Pink Dawn či Green Flash. Kryt sa vďaka maličkým magnetom vymieňa úplne bez námahy a na výmenu krytiek spínačov v balení nájdete pomocné kliešte. Vrchná časť bola vyhradená mediálnej lište a spodnej dominuje deväťdesiatpercentný RGB lem s plným manažmentom prostredníctvom Logitech G HUB softvéru. Spomínaný obláčik alias podložka pod dlane je vyrobená z umelej kože a po mesiaci testovania som z nej nemusel odstraňovať žiadne nánosy špiny (čistota – pol života). Horšie to už bolo s telom klávesnice, ktoré sa aj vďaka svojmu farebnému prevedeniu staralo o zvýšené lapanie prachu. Nie je však nič jednoduchšie ako zobrať vrchný kryt a fúknuť do neho.

Kvalita konštrukčného spracovania je podľa očakávania na vysokej úrovni. Klávesnica váži takmer jeden kilogram, čo síce trochu komplikuje nejaký dlhodobý transport „len tak v ruke“, ale na druhej strane to prináša onen dobre známy pocit luxusu – G715/G713 krásne sedia na akomkoľvek povrchu a majú dvojstupňové polohovanie zdvihu nožičiek pri zadnej hrane. V balení oboch produktov na vás čaká aj 1,8 metra dlhý USB-C/USB-A kábel, ktorý môžete využiť nielen na nabíjanie, ale súčasne aj hranie. Bezdrôtovú verziu je možné okrem spárovania prostredníctvom malého USB kľúča (2,4 GHz) prepojiť aj cez Bluetooth. A teraz to najdôležitejšie. Logitech siahol po svojich GX spínačoch, z čoho sa nám do redakcie dostali hnedé dotykové, pričom v ponuke sú ešte lineárne a klikacie. Samotné spínače sú vysokokvalitné a majú životnosť na úrovni sedemdesiat miliónov zopnutí. Pocitovo som bol z ich práce nadšený. Stabilita, reakcia, svižnosť, odpor. Všetky vymenované atribúty zvládali testované vzorky naplniť až po okraj a nech už som na nich hral, alebo tvoril text, v oboch prípadoch som sa musel jednoducho usmievať.

Je, samozrejme, na diskusiu, ako príliš vám prekáža koncept TKL, čiže odrezanie od numerickej časti. Tak či onak, táto verzia TKL nemá na svojom tele implementované žiadne špeciálne makro tlačidlá a všetko si musíte namiešať cez už uvádzaný G HUB softvér. Je fér spomenúť, že v danej cenovej relácii ste dnes schopný na trhu nájsť konštrukčne rovnako kvalitnú konkurenciu, a to dokonca v plnej veľkosti, čiže aj s numerickým blokom, len nebude vyzerať ako nadýchaná šľahačka. V tomto prípade sa jednoducho pripláca za originálny dizajn a za známu značku.

Poďme sa ešte stručne pozrieť na softvér G HUB. Čo všetko v ňom môžete regulovať a prispôsobovať? Komu by prekážalo základné Aurora podsvietenie, práve cez tento softvér si môže zadefinovať farby pre 16 separátnych zón a nechýbajú ani predinštalované animácie od výmyslu sveta. Prispôsobenie funkcií tlačidiel nezahŕňa vrchnú mediálnu lištu, čo je trocha škoda, pričom summa summarum ponúka len 24 programovateľných tlačidiel. Aby som však bol fér, tento počet podľa môjho názoru stačí. Rovnako považujem za dostačujúcu celkovú výdrž batérie na úrovni jedného celého dňa, pričom človek môže aj tak hrať/pracovať priamo počas nabíjania.

Áno alebo nie?

Logitechu sa opäť podarilo rozvíriť stojaté vody herného hardvéru, keď vytvoril vizuálne unikátnu a čiastočne modulárnu klávesnicu aj s tou povestnou švajčiarskou kvalitou. Jediné, čo ju však (a to sa týka aj káblovej verzie) zráža dolu, je prehnaná cenovka a drahé príslušenstvo.

Naše hodnotenie

Obláčiky, obláčiky, obláčiky všade, kam sa pozrieš.

Klady

 • dizajn
 • spracovanie
 • spínače
 • G HUB
 • modulárnosť
 • obláčik ako podložka

Zápory

 • cena
 • len TKL verzia

Informácie o produkte

Logitech G715 2022

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 376 mm
 • Výška: 37,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 157 mm
 • Hmotnosť: 976 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk