iPad aplikácie na viacero spôsobov

 

V našej recenzii tabletu iPad 2 sme v závere naznačili, že túto tému sme na Gamesite.sk ešte úplne neuzavreli. Obrovská knižnica aplikácii predstavuje jednu z hlavných výhod oproti konkurencii a tento článok predstaví zopár z nich, pomocou ktorých sa možnosti využitia iPadu značne rozšíria.

 

iPad ako zdroj informácii

Prvé kroky na novom iPade pravdepodobne vždy vedú k nastaveniu e-mailového konta a otestovaniu možností internetového prehliadača Safari. Tieto dve funkcie na základné vyhľadávanie informácii úplne stačia, medzi aplikáciami však nájdete ďalšie užitočné pomôcky.

Aplikácia All in One Weather HD zmení váš iPad na interaktívnu informačnú tabuľu – k dispozícii je aktuálny čas a počasie pre dané mesto vrátane dlhodobej predpovede na ďalšie 4 dni. Aplikácia taktiež zaujme svojim dizajnom, možnosťou prehrávania hudby a nastavenia budíka, vďaka čomu môžete premeniť iPad na súčasť príslušenstva nábytku. Nezabudnite však sledovať aj stav batérie!

 

 


Na webe sa síce dajú nájsť prakticky všetky informácie. Človek je však tvor lenivý a pokiaľ mu ich niekto vyfiltruje a ponúkne v peknom balení, obvykle túto ponuku prijme. V AppStore sa nachádza množstvo informačných aplikácii, ktoré stavajú na tejto myšlienke, medzi nimi aj Guinness World Record: At Your Fingertips, ktorá okrem informácii obsahuje aj viacero zaujímavých bonusov ako sú minihry alebo videá a rôzne fotografie. Aplikácia zaujme svojim dizajnom, nejde iba o sumár faktov, ale o štýlovú elektronickú encyklopédiu.

V ponuke AppStore samozrejme nájdete aj množstvo iných a užitočnejších encyklopédii. Samostatnou podkapitolou zdroja informácii sú turistické aplikácie. Takmer pre každé veľké mesto nájdete viacero rôznych programov, ktoré sú dostupné zadarmo alebo sú platené a obsahujú všetky potrebné informácie – mapu mesta, hlavné pamiatky a v niektorých prípadoch aj vymedzenú odporúčanú turistickú trasu. Z vlastných skúseností môžeme potvrdiť, že iPad bol výborným virtuálnym sprievodcom po Ženeve.  


iPad ako čítačka elektronických kníh

Rozmery iPadu sú ideálne na čítanie elektronických kníh, čo si uvedomujú aj Apple, ktoré pripravilo aplikáciu iBooks. Program podporuje knihy zakúpené cez iTunes, ale aj klasické PDF súbory. Organizácia virtuálnej knižnice je jednoduchá a to isté možno tvrdiť aj o používaní aplikácie ako takej. iBooks je pohodlná aplikácia s podporou základných funkcií ako vyhľadávanie, vkladanie záložiek alebo rýchly skok na žiadanú stranu.

 

 


Okrem iBooks nájdete na AppStore aj množstvo iných aplikácii, ktoré umožňujú využiť iPad vo forme čítačky elektronických kníh. Medzi najlepšie patrí Stanza, ktorá podporuje aj ePub, DjVu a CBR/CBZ súbory.

V elektronickej forme nájdete aj noviny, magazíny a komiksy. Spomeňme Nový Čas, Marvel Comics alebo virtuálny novinový stánok Zinio.

 

 


iPad ako multimediálny nástroj

iPad má v základnej výbave výborný hudobný prehrávač, ktorý ponúka prakticky všetky potrebné  možnosti – vie prehrávať pesničky v iPade všetky, prípadne podľa konkrétnych playlistov, autorov alebo albumov a to postupne, ale aj náhodne a samozrejmosťou je možnosť nastavenia opakovania. V prípade integrovaného videoprehrávača sa stretávame s jedným základným problémom a to je nutnosť konverzie súborov do formátu mp4. 

Tento problém vedia vyriešiť niektoré prehrávače, ktoré sú v ponuke AppStore. GoodPlayer nás pozitívne prekvapil širokou podporou videoformátov a súborov s titulkami a jednoduchým ovládaním. Videá nie je potrebné konvertovať, ale stačí ich pomocou iTunes (v časti venovanej aplikáciam) zosynchronizovať s iPadom, prípadne „poslať“ do zariadenia v rámci WiFi siete. GoodPlayer zvláda aj h.264 kodek a mkv súbory, avšak plynulé prehrávanie zvláda iba v rozlíšení 720p. To však vzhľadom k veľkosti displeju nepovažujeme za zápor.

 

 


Špecifickou aplikáciou v rámci multimediálneho využitia je program Shazam, ktorý dokáže rozpoznať pesničky. Stačí zariadenie priložiť ku zdroju zvuku, pár sekúnd nechať analyzovať a už sa nemusíte trápiť nad tým, že máte obľúbenú melódiu, ale neviete, aká to je pesnička. Shazam je taktiež výborná aplikácia na zapôsobenie na ostatných v štýle „pozrite, čo môj iPad dokáže“.

 

 


iPad ako herná platforma

Keďže Gamesite.sk je herný portál, možnosti iPadu ako hernej platformy sú veľmi dôležité. V tomto smere momentálne iPad nemá konkurenciu a to najmä vďaka obrovskej knižnici hier. Je ťažké odporučiť iba niekoľko hier, preto spomenutú trojicu berte ako náhodne vybrané (ale kvalitné) vzorky.

Séria arkádových závodov Asphalt je veľmi známa naprieč viacerými platformami a jej 6ty diel ponúka výbornú jednoduchú zábavu aj na iPade. Hrateľnosť je veľmi jednoduchá, stačí sa držať na ceste, zbierať power-upy a vyhrávať. Postupne si tak odomknete nové závody, trate a autá.

 

 


Na zariadeniach s iOS sa postupne objavujú už aj zástupcovia MMORPG a so svojim klonom WoW prišiel aj Gameloft. Order & Chaos Online ponúka 2 frakcie, 4 rasy a množstvo questov, ktoré hráča prevedú virtuálnym svetom. Užívateľské rozhranie je na pomery mobilného zariadenia veľmi dobre prispôsobené a samotné hranie je veľmi jednoduché... a po čase aj mierne stereotypné.

 

 


Angry Birds sú všade a je iba logické, že aj na iPade, keďže ich úspech začal práve na iOS. HD verzia nového dobrodružstva v Rio de Janeiro ponúka nové levely a klasickú zábavu. K tomu niet čo viac dodať, Angry Birds už pozná skutočne každý.

 

 


iPad ako pracovný nástroj

Už spomínaný internetový prehliadač a e-mailového klienta možno považovať za základné aplikácie na využitie iPadu ako pracovného nástroja. Samozrejme sú tu aj poznámky a kalendár, dôležité to pomôcky k manažmentu času a práce.

Na práce s klasickými Office dokumentmi výborne poslúži aplikácia Documents To Go, pomocou ktorej môžete vytvárať, prehliadať a upravovať Word, Excel a PowerPoint (v Premium verzii) dokumenty. Premium verzia taktiež podporuje aj Google Docs, Dropbox, Box.net a ďalšie cloudové služby, vďaka čomu viete spravovať svoje dokumenty prakticky z hocakého miesta – samozrejme, musíte mať prístup na internet. 

 

 


Kvalitné prezentácie viete jednoducho vytvárať aj v aplikácii Keynote, ktorá podporuje aj prehliadanie a úpravu PowerPoint prezentácii. Z ďalších užitočných pracovných aplikácii môžeme spomenúť Numbers na tvorbu informačných hárkov s grafmi, tabuľkami atd.

Využite iPadu je samozrejme ešte bohatšie a neobmedzuje sa iba na príklady spomenuté v tomto článku. Jeho účelom bolo poukázať na potenciál aplikácii ako takých a na veľkú rôznorodosť v AppStore. 

{gallery}/recenzie/2011/ipad2.aplikacie.jc/1/{/gallery}

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk