RECENZIA: Xiaomi 12X - Schrödingerov mobil

RECENZIA: Xiaomi 12X - Schrödingerov mobil

 

Mesiac za mesiacom plávam cez hrubé vlny čínskych telefónov a nechávam sa osviežovať novinkami, ktoré sprevádzajú pekne napísané PR materiály, avšak tie nakoniec len sotva dostoja reálnemu výsledku. Trh je presýtený ako ten opuchnutý strýko zo svadby, ktorého poznáš len od videnia a cez to všetko sa nafukuje ďalej. Pritom na mobil, ako predĺženú ruku nášho každodenného života, sú kladené čoraz väčšie nároky, a to čo nám ako tak dostačovalo pred pár rokmi, je dnes nemysliteľné. Jedným zo silných žralokov v tom vyššie spomínanom mori plnom konkurencie je dozaista spoločnosť Xiaomi. Jej portfólio telefónov sa naťahuje viac než u konkurencie a bežný konzument pochopiteľne ani nestíha sledovať, čo všetko sa s logom danej spoločnosti mesiac čo mesiac valí von. Aktuálne tu z ich produkcie máme koncepčne zaujímavý mobil s kódovým označením 12X tváriaci sa ako vlajková loď, avšak svojou cenou a čiastočne aj spracovaním cúva späť do strednej triedy. Pre mňa osobne je práve tento mobil stelesnením akejsi pokrútenej metafory na slávnu (ne)žijúcu mačku rakúskeho fyzika Erwina Schrödingera. Poďme však na vec pekne metodicky.

Dvanásty rad je u Xiaomi rozdelený do troch modelov. Máme tu klasickú dvanástku v cene necelých osemsto eur nasledovanú verziou PRO s cenovkou presahujúcou magickú hranicu tisíc euro a celé nám to uzatvára práve 12X v hodnote nejakých šesť stoviek. Proti takémuto papierovému členeniu samozrejme nemôže nikto nič namietať a ak je v segmente strednej triedy mobilov jednoznačne bordel, tak v prémiových vlnách máme šancu sa zorientovať oveľa lepšie. Menší problém s 12X však nastáva v momente, keď ho začnete reálne porovnávať s vyššie spomínanými kolegami sediacimi v jednom rade. Jeho prevedenie totižto prináša niekoľko kompromisov, ktoré pointu relevancie samotného telefónu dosť výrazne podrývajú. Začnime však príjemnejšími vecami, a to samotným dizajnom. Xiaomi sa v tomto prípade podarilo odliať ergonomicky sympatické šasi so zaoblenými hranami a kovovým rámom. Svojou veľkosťou sa dokáže usadiť v akejkoľvek dlani, či už máte lopaty alebo škrabadlá na chrbát. Dvanástka ozdobená písmenom X ponúka rozmery 152,7 x 69,9 x 8,2 mm a jej váha je 176 gramov. Mobil sa preto perfektne drží v ruke a aj cez razantne vystúpený fotomodul nemá chuť prepadávať do strán. Zadná strana je matná a nezbiera odtlačky ani iné nežiadúce šmuhy. Pri frontálnom pohľade si ako prvé všimnete selfie priestrel, ale keďže displej sa zaobľuje až ku okrajom, nepôsobí to zásadne rušivo. Telefón ďalej ponúka duo stereo reproduktorov s certifikátom Harman Kardon a je mi záhadou, prečo neponúka žiadny 3,5 mm Jack vstup, ak mobil samotný absentuje v akomkoľvek statuse IP ochrany voči vode a prachu (dosť zásadný problém u zariadenia v danej hodnote).

Nádherný AMOLED panel

Dizajn a celkové spracovanie Xioami 12X je hodné prirovnania k prémiovej triede, to bez diskusie, a rovnako tak by sme mohli titulovať aj 6,28 palcový AMOLED displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400). Jeho veľkou prednosťou je adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz, ako aj maximálny jas atakujúci papierovú hranicu 1100 nits (skutočnosť je ale samozrejme trocha iná a reálne sa tu rozprávame o 900 až 1000 nits), vďaka čomu si obsah telefónu môžete prezerať aj pod prúdom najostrejších slnečných lúčov, aké kedy spaľovali našu matičku zem. Displej mnou testovanej vzorky bol jednoducho očarujúci po všetkých stránkach. Ponúkal nie len všetky HDR štandardy ale aj Dolby Vision, čím sa sledovanie bohatého obsahu na stanici Netflix stalo o to väčším zážitkom. Tieto prednosti má 12X spoločné aj s výkonnejšími modelmi v rámci svojho radu. V zmysle konektivity je vo výbave samozrejme Wi-Fi 6, NFC a Bluetooth. Čo sa týka snímača odtlačkov prstov umiestneného priamo v displeji, tak s ním som počas mesačného skúšania nemal nejaké výraznejšie konflikty, aj keď zopárkrát sa štandardne stalo, že som musel proces opakovať. Po všeobecne pozitívne ladených vetách sa poďme pozrieť na to, čo mi u opisovaného modelu trocha prekážalo. Xiaomi 12X beží na operačnom systéme MIUI 13, za ktorým je Android dvanástka (to sa týka nášho trhu, keďže na domácej pôde tento mobil štartoval ešte s Android jedenástkou). Všetko, aj vďaka 8 GB operačnej pamäti, beží solídne. S procesorom Snapdragon 870 ste si schopní zahrať aj novšie hry a súčasne realizovať náročnejší multitasking. Nejde však o vyložene čistý Android a rozhranie je s prepáčením zašpinené sériou absolútne nepotrebných aplikácií. Ďalším problémom je budúcnosť softvérovej podpory, ktorú výrobca u daného modelu v čase testovania nijako bližšie nešpecifikoval.

Recenzovaný hardvér v sebe, aj napriek svojmu tenkému profilu, skrýva dostatočne silnú batériu (4 500 mAh). Vďaka tomu ste schopní aj pri náročnejších procesoch vydržať bez nabíjania jeden celý deň. V balení na vás navyše čaká, okrem priesvitného puzdra, aj adaptér s 67 W výkonom, vďaka čomu dokážete prístroj z nuly na sto percent nabiť už za tridsať minút (za 15 minút vám batériu dobije na 50 %). Oceňujem možnosť aktivácie šetrného nabíjania, čím automaticky predĺžite životnosť akumulátora. Čo však v tomto ohľade výrazne absentuje a súčasne model 12X vykopáva von z prémiovej škatule, je nemožnosť bezdrôtového dobíjania – ďalší výraznejší nedostatok. Nastal čas pozrieť sa na posledný pilier našej hodnotiacej tabuľky. Čínsky výrobca sa v prípade fotoaparátov rozhodol do verzie 12X integrovať rovnakú zostavu ako do základnej dvanástky. Máme tu preto hlavný senzor 50 Mpx (f/1,9) aj s optickou stabilizáciou, 13 Mpx (f/2,4) širokouhlý a 5 Mpx (f/2,4) makro. Osobne by som preferoval teleobjektív namiesto makra, každopádne, ako sa vraví, kocky sú už dávno hodené. Výsledné fotografie musím ohodnotiť viac ako kladne a pri ideálnych či mierne zhoršených svetelných podmienkach dokáže hlavný senzor ponúknuť výbornú kvalitu plnú živých farieb. V nočných scenériách je ale nutné hľadať aspoň jeden výraznejší umelý zdroj svetla, inak vás čaká len tradičný šum šedočiernych pixelov. Predná selfie kamera s 32 Mpx tlačí von snímky plné detailov. Keď si ich navyše ešte okoreníte nejakým tým filtrom, môžete svoj každodenný výraz zdieľať naprieč celou sociálnou bublinou. Ak by sme mali hovoriť o zázname videí, Xiaomi 12X ponúka možnosť 8K pri 24 FPS, 4K 60/30 FPS alebo HD 60 FPS.

Áno alebo nie

V úvode som nastolil jedno zásadné tvrdenie. Testovaný model Xiaomi 12X som definoval ako niečo, čo súčasne je ale aj nie je hodné prémiového titulu. Daný mobil totižto ponúka očarujúci dizajn sprevádzaný na dotyk odolnou konštrukciou, súčasne však napríklad nemá žiadnu formu IP ochrany. Máme tu solídny hardvér, ktorý však spravuje MIUI plná nepotrebného balastu. Batéria má dostatočnú výdrž na jednodňový chod, minimálne voči proporciám mobilu, ale nemôžete ju doplniť bezdrôtovou formou. Fotoaparáty vám dokážu zachytiť krásne momentky zo života, ale absentuje u nich teleobjektív. Jednoducho na môj vkus až veľa protichodných skutočností.

Je samozrejme otázkou, či vám vyššie vymenované nedostatky musia automaticky trhať žili, alebo sú pre vás skôr menej podstatné a ten zvyšok pozitív vlastne nad všetkým prevažuje. V takomto prípade môžeme Xiaomi 12X označiť za príjemný doplnok do portfólia známeho čínskeho výrobcu a ak sa vám podarí vychytať nejakú zľavu, môžete si domov dotiahnuť zástupcu toľko opakovanej frázy „cena – výkon.“ Kto však očakáva, že nákupom tohto mobilu výrazne ušetrí a súčasne ostane v prémiových vodách, bude dozaista sklamaný.

Naše hodnotenie

Prémiovo sa tváriaci telefón, ktorému však chýba niekoľko dôležitejších predností.

Klady

 • prémiový dizajn
 • batéria
 • obsah balenia
 • slušný výkon
 • displej
 • hlavný fotoaparát

Zápory

 • MIUI plná balastu
 • žiadna IP ochrana
 • absentuje bezdrôtové nabíjanie
 • chýba teleobjektív

Informácie o produkte

Xiaomi 12X 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 69,9 mm
 • Výška: 152,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,16 mm
 • Hmotnosť: 176 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 620 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk