RECENZIA: Motorola edge 30 Pro - Viac vrstiev

RECENZIA: Motorola edge 30 Pro - Viac vrstiev

 

Cez to všetko s akou kadenciou je trh s mobilnými telefónmi mesiac čo mesiac zahlcovaný menšími a väčšími novinkami/oznámeniami, sa sem tam zjaví produkt hodný všeobecnej pozornosti. Presne takýto efekt nastal aj počas nedávneho čakania na edge 30 Pro, ktorý Motorola celkom úspešne promovala už dlhší čas dopredu. Aj vďaka tomu sme vedeli, že nás čaká integrácia výkonného čipsetu Qualcomm Snapdragon 8, čím vo finále pôjde o mobil s vysokým potenciálom v rámci operačných schopností. Tak isto sa očakávalo, že Motorola na svoju vlajkovú loď nalepí cenovku viac ako prijateľnú voči vašej peňaženke. Ono vrstvenie kvalít, čím je spomínaný výrobca ostatne už dostatočne známy, sa v hotovom produkte prejavilo aj pri spoznávaní ďalších predností a práve o nich si čo-to povieme v nasledujúcom texte.

Na fotografiách vidíte edge 30 a edge 30 Pro

Motorola edge 30 sa na našom trhu aktuálne predáva za necelých osemsto eur, čo je v porovnaní s konkurenciou skutočne prijateľná suma. Čo všetko po takejto investícii nájdete v balení? Motorola v tomto prípade našťastie nejde cestou úplného oholenia starých dobrých zvykov a aj keď si v krabičke nebudete môcť nahmatať slúchadlá, ani tie základné, nájdete tu aspoň poriadne výkonný nabíjací adaptér (68 W) a samozrejme aj USB-C kábel. Bonusom je potom transparentný ochranný obal, ktorý vám na prvé mesiace používania bude rozhodne dostačovať. Teraz, keď už je jasné, čo všetko si s mobilom dotiahnete domov, poďme sa pozrieť na dizajn a spracovanie jeho konštrukcie. Edge 30 Pro vyzerá ako laserom prekrojený perník, respektíve ten tradičný pardubický perník s džemom, ktoré si môžete zakúpiť ešte aj dnes.

Na rozdiel od minulých modelov je z prednej strany vybavený rovným panelom a naopak, jeho zadná časť ponúka zaoblené rohy. Vďaka tomuto prvku sa telefón slušne drží v ruke a pri váhe na hranici dvesto gramov nemá tendenciu prepadávať do strán – treba však uviesť, že zadok je kompletne zo skla a ak máte často vlhké dlane, tak vám po nich môže sem-tam nechcene skĺznuť. Chválim dizajnérov za istú formálnu jednoduchosť, no súčasne je nutné podotknúť, že zákazníkom očakávajúcim istý druh originality a odlišnosti, nebude ich práca výrazne inklinovať.

Tam čítačka odtlačkov nepatrí

Spodná hrana ponúka tradične vstup pre USB-C konektor a rovnako tak slot na dve SIM karty, avšak v čom ja osobne vidím problém, je umiestnenie čítačky odtlačkov prsta. U nej si výrobca presadil pravú hranu, čo by samo o sebe nebolo až tak zlé, keby čítačku neposunul takmer úplne hore tesne pod ovládanie hlasitosti. Počas procesu odomknutia som musel neustále posúvať prst vyššie a vyššie, aby sa mi podarilo dostať do mobilu a vôbec som si v tomto ohľade nebol istý tým, čo robím. Na zadnej strane sa nachádza jemne vyvýšený modul s troma snímačmi, ktorý je zapracovaný do oválneho tvaru bez akejkoľvek snahy o vizuálnu nápaditosť. Zarazila ma však absencia vyššej IP certifikácie voči vode a prachu, čo je u telefónu v danej cenovej relácii určite už bežná vec, každopádne tu máme v úvodzovkách potvrdenú len IP52, čo je skutočne chabé.

OLED panel s veľkosťou 6,7 palca je rozhodne tou kvalitnejšou vrstvou, ktorú som počas testu daného mobilu objavil. Konzument má k dispozícii oku lahodiaci displej s rozlíšením 2400 x 1080 pri adaptívnej obnovovacej frekvencii 144 Hz – svietivosť osciluje medzi 500 a 700 nits, kde vyššie čísla dostanete vďaka HBM. Telefón som bežne používal pod náporom priameho slnka a v rámci čitateľnosti som v danom ohľade nezaznamenal žiadny problém. OLED plní svoju funkciu viac ako dobre. Ponúka krásne podané farby doplnené o HDR10+, na ktoré je radosť pozerať, avšak ak by ste si mysleli, že vyššia úroveň obnovovacej frekvencie vám pridá niečo naviac (narážam teraz na štandard 120 Hz), tak v tomto prípade to ľudské oko sotva nejako postrehne. Apropo, telefón podporuje aj aktívny stylus, ktorý si je ale nutné dokúpiť separátne a navyše k nemu budete potrebovať aj špeciálne puzdro.

Absentuje optický zoom

Nová vlajková loď spoločnosti Motorola je vybavená čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 (Gen 1), ktorému sekunduje 12 GB operačná pamäť (dá sa virtuálne navýšiť o ďalšie 3 GB). Takáto strojovňa preto zvláda utiahnuť akékoľvek náročné procesy, nech už sa rozprávame o hraní hier alebo postprodukcii na videách/fotografiách. V tomto ohľade sa počas testu potenciálny výkon ukázal v nespochybniteľnej rovine a všetko fungovalo tak, ako má. Výrobca si nad Android 12 postavil prídavok MYUI 3.0 s cieľom sa vizuálne odlíšiť a súčasne zákazníkom ponúknuť možnosť komplexných úprav.

Tu ma najviac chytil za srdce už dávnejšie avizovaný posun v kvalite desktopového režimu Ready For, ktorý dnes už zdarne simuluje previazanosť s externými obrazovkami a to bez výrazných užívateľských prekážok. Pokiaľ ste to nestihli zaregistrovať, tak edge 30 Pro je 5G telefón ponúkajúci aj Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 a NFC. Starú školu konzumentov môže jemne sklamať absencia 3,5 mm vstupu, o to viac ak si uvedomíme, že mobil nemá vysoké IP krytie a tak si tento prvok mohol pokojne v rámci rozloženia konektivity ponechať. Keď už okrajovo spomínam audio, tak je vhodné uviesť, že testovaná vzorka bola vybavená stereo reproduktormi s výbornou výstupnou kvalitou a bez nechcenej rezonancie.

Batéria je prednosť

Je všeobecne známe, že u vlajkových lodí osadených výkonnými črevami, sa batérie tak trocha odsúvajú do úzadia. Ak vydržia aspoň jeden deň intenzívneho používania, je to obrovský úspech. U edge 30 Pro je akumulátor skutočne prednosťou, keďže s jeho kapacitou (5 000 mAh) ste schopný dosiahnuť dva dni náročného používania a v prípade priemerného využitia dokonca ešte viac. Ďalšou prednosťou je navyše schopnosť expresne rýchleho dopĺňania energie a to celé pri 68 W výkone. Už behom dvadsiatich minút tak máte batériu v edge 30 Pro nabitú z 0% na 50%, čo je skutočne krásne číslo.

Záverečná hodnotiaca zmes písmeniek bude patriť ostro sledovanej vrstve v rámci kvalít mobilných telefónov, teda fotoaparátu. Už vyššie uvádzanej trojici snímačov neasistuje žiadna forma teleobjektívu, čo Motorolu jemne vykopáva zo sekcie prémiových mobilov. Tak či onak, aj ona razom zistila, že tlačiť čísla Mpx hore len preto, aby mohli takzvane sťahovať nohavice pred konkurenciou je už dnes zbytočné. Po verzii z roku 2021, kde bol 108 Mpx snímač, tu máme naopak pokles na 50 Mpx. K tomu celému si pridajte podporu pre Quad Pixel a rovnako tak HDR. Softvér tak zvláda skombinovať štvoricu pixelov do jedného, čím vytvára fotografie v rozlíšení 12,5 Mpx. Samotná kvalita snímky je aj vďaka optickej stabilizácii nadpriemerná, ak sa budeme rozprávať o príhodne osvetlenej scéne, avšak akonáhle príde noc a podmienky sa v tomto smere skomplikujú, nastáva efekt rozostrenia a šumu. Tento neduh pomáha vyriešiť slušne pracujúci nočný režim, avšak ak by sme ho porovnali s kvalitou konkurenčných zariadení, hodnotenie by jemne kleslo. Ako je na tom video záznam? Motorola edge 30 Pro sa môže oprieť o stabilizáciu pomocou gyroskopu a pri dennej scenérii dokáže vyprodukovať pôsobivé 8K záznamy s 30 fps. Vráťme sa však ešte k fotografiám ako takým. Testovaná vzorka ponúka ultraširoký snímač s makrom a to všetko pri 50 Mpx (f/2,2) – zábery sú viac ako uspokojivé. Milovníkov portrétových fotografií ďalej určite poteší snímanie s bokeh efektom, čiže rozmazaným pozadím a vytiahnutím konkrétneho detailu do popredia. Pri voľbe selfie priestrelu z prednej strany máte k dispozícii 12 Mpx zábery, ktoré produkuje už vyššie spomínané spájanie štyroch pixelov do jedného.

Motorola si rozšírila portfólio o regulárnu vlajkovú loď, ktorá, suma sumárom, uspela aj v rámci našej hodnotiacej tabuľky. Ich edge 30 Pro dokázal potešiť nie len výkonom, ale aj výbornou batériou, displejom a v neposlednej rade softvérovou podporou. Jeho cenovka ide na ruku každému, komu sa nechce za nový mobil z prémiovej kategórie dávať tisíc eur, avšak v tomto prípade sa ochudobní o špecifický či originálny dizajn, rovnako aj komplexne fungujúci fotoaparát.

Naše hodnotenie

Podarená vlajková loď značky Motorola.

Klady

 • výkon
 • displej
 • batéria
 • Ready For
 • cena

Zápory

 • fotoaparát
 • chýba vyšší stupeň ochrany
 • chýba 3,5 mm jack
 • umiestnenie čítačky odtlačkov

Informácie o produkte

Motorola edge 30 Pro 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 163,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,8 mm
 • Hmotnosť: 196 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk