RECENZIA: Huawei P50 Pro - Vlajková loď presne taká, ako sa patrí

RECENZIA: Huawei P50 Pro - Vlajková loď presne taká, ako sa patrí

 

Po polročnej pauze medzi vydaním na domácej pôde a v našich končinách, sa čínsky Huawei konečne dostal k lokálnemu spusteniu predaja svojej súčasnej vlajkovej lodi. Na scénu totižto prichádza, podľa ich vlastných slov: najlepší fotomobil dnešnej doby – toto odvážne tvrdenie sme pochopiteľne museli overiť aj v našom magazíne. P50 Pro by mal byť viac než len predĺženou rukou nadšenca do archivovania spomienok, veď už len tá cena jasne odkazuje na komplexné a hlavne výkonné zariadenie. Preto ani v prípade nasledujúceho textu nevybočíme zo zavedených postupov a pri opise kvalít testovanej vzorky si prejdeme všetko pekne po poradí.

Huawei P50 Pro sa na slovenskom trhu ocitol s cenovkou cca 1200 eur, čo je jasnou deklaráciou už vyššie naznačovaných skutočností. Ide o hrdú pýchu súčasného stropu danej značky a možno vás rovno v úvode trocha sklamem informáciou, že telefón do lokálnej distribúcie prichádza v úvodzovkách len v 4G verzii – dôvody nie je nutné teraz rozpitvávať. Za predpokladu, že už využívate výhradne len 5G (o čom osobne dosť pochybujem), tak vás tento fakt môže odradiť od kúpy. Ak vám však stačí 4G a nasledujúce dva či tri roky na tom nebudete nič meniť, P50 Pro by malo aj naďalej ostať vo vašom hľadáčiku. Okrem absencie 5G tu nenájdete ani podporu eSIM kariet a samozrejme ani oveľa žiadanejších Google služieb. Presuňme sa teraz k celkovému baleniu, aké je, aj voči súčasným trendom, prekvapivo bohaté. Huawei naďalej nechce svojich zákazníkov tlačiť ku skromnosti a preto prichádza s obsahom v podobe: mobil, nabíjací adaptér, kabeláž. Veľkou výhodou sa stáva práve onen adaptér, ktorý má výkon úctyhodných 66 W, čo je obrovské plus v zmysle rýchlosti dopĺňania energie. Kábel s koncovkami USB-C a USB-A by sme mohli definovať ako menšie sklamanie, predsa len máme nový rok a s ním by sme mohli dostávať praktickejšie príslušenstvo, každopádne buďme radi aspoň za to, čo sme dostali. V balení sa však okrem kovovej spinky na SIM kartu a manuálu nachádza ešte menší bonus v podobe transparentného silikónového obalu, ktorý ako základná ochrana telefónu rozhodne postačuje.

Podaj mi, prosím, tú utierku

Aspekt dizajnu ma u P50 Pro zaujal viac než som počas študovania PR materiálov očakával – zapáčil sa mi na prvý pohľad. Telefón je s veľkosťou 158,8 x 72,8 x 8,5 mm ideálnym kamarátom do stredne veľkej dlane a vďaka váhe 195 gramov tam dokáže pristáť s istotou, ktorá u takmer sedem palcových displejov nebýva bežnou praxou. Výborne sa drží a rovnako dobre sa s ním manipuluje v akomkoľvek hektickom tempe, ktoré mnohí z nás zažívajú deň čo deň. Aj cez skutočnosť, že zadná strana je zo skla, sa prístroj nijako výrazne nešmýka. Oveľa horšie to je s jeho chuťou zbierať vaše odtlačky ako akýsi amatérsky daktyloskopický fanatik. Farebná verzia s názvom Cocoa Gold priam priťahovala moje hmatové stopy, spotreba leštiacich utierok a rôznych antistatických handričiek razom narástla do astronomických výšin – nemám rád, keď je mobil zalepený ako keby mi spadol do guláša, preto čistím, čistím a zase čistím. Dominanciu zadnej strany, ak dáme bokom vaše odtlačky a šmuhy pri používaní mobilu bez obalu, preberá jemne vystupujúci modul s fotoaparátmi pripomínajúci obrovskú pilulku či dve vyvalené oči, voľbu nechám už plne na vás. Rám je kovový a telefón sám o sebe podľa očakávania ponúka vysokú odolnosť voči vode a prachu (IP68). Keď si zariadenie otočíme na prednú stranu a zapneme, či už dotykom alebo fyzickým spínačom umiestneným tradične na pravej hrane hneď pod ovládaním hlasitosti, oslní nás takmer bez rámikový displej s výrezom pre selfie kameru. Spodná hrana bola vyčlenená pre USB-C konektor, jeden z dvoch reproduktorov a zásuvku na dve SIM karty alebo kombináciu SIM + pamäťová karta.

P50 Pro je v zmysle panelu vybavený 6.6 palcovým OLEDom s rozlíšením 2700 x 1228 px pri obnovovacej frekvencii 120 Hz. Kto si nie je presne istý, čo všetko potrebuje sledovať, tak to môže nechať na automatike a telefón sám rozhodne, ako na prezeraný obsah reagovať a šetriť tak akumulátor – nejde priamo o LTPO, keďže systém prepína medzi schodkami 60 – 90 až necelých 120 Hz. Panel podporuje HDR10+, čo sa však týka nami vždy ostro sledovanej kompatibility s Netflixom, ten si tu môžete užívať nanešťastie len v SD kvalite – šikovníci by mohli nájsť cestu, ako to napraviť (ostatne tak, ako čiastočne opraviť aj absenciu Google služieb). Displej je po svojich bokoch zahnutý, čo by som osobne už dnes nebral ako pozitívum, každopádne funkčnosti telefónu to vôbec nevadí a človek si na to skôr či neskôr zvykne. Zobrazovacia kvalita ostáva na vysokej úrovni, aj keď sa teda nebavíme o 4K paneli. Máte možnosť užívať si živé podanie farieb, výbornú čitateľnosť na priamom slnku (automatické nastavovanie jasu reaguje excelentne) a celkovo krásnu jemnosť (450 PPI). Keď už sme pri opise panelu samotného, určite je vhodné presunúť sa ku kvalite optického snímaču prstov. Ten dokážete nastavením prinútiť zobraziť sa pre lepšiu orientáciu najprv vizuálne a následne naň položiť prst, čo je oveľa praktickejšie než tápať, s prepáčením, paprčami kade-tade po spodnej hrane. Huawei tu ponúka všetky očakávané funkcie vlajkovej lode, preto sa pripravte napríklad na Always On displej, snímanie tváre...

Reproduktory hrajú výborne

Stereo zvuk obstaráva duo reproduktorov s výborným základným nastavením, vďaka čomu si môžete užívať akúkoľvek audiovizuálnu prezentáciu bez nutnosti automaticky párovať slúchadlá. Novinka z dielne spoločnosti Huawei sa po stránke výkonu rozhodla spoľahnúť na nie zrovna aktuálny Snapdragon 888 (5 nm), ktorý cez to všetko zvláda prinášať extrémny výkon a podporiť tak vaše náročné aplikácie, nech už si ich na pozadí pustíte koľko len chcete – na našom trhu je možné zakúpiť len verziu s 8 GB operačnej pamäte a 256 GB úložiskom. Celá strojovňa je aj cez starší procesor vyladená výborne a všetko funguje tak, ako má. Čo sa týka operačného systému, máme tu po ruke Android 11 s EMUI 12.0.1 nadstavbou. To užívateľom, na rozdiel od iných Huawei telefónov, prináša celkové zlepšenie optimalizácie.

Ak ste prípadne čakali na operačný systém HarmonyOS, tak ten ostáva aj naďalej vecou čínskych vydaní daného mobilu. Systém vám nepovolí inštaláciu väčšiny zásadných Google aplikácií a preto je nutné siahnuť po priamom Huawei obchode (AppGallery), ktorého obsah sa stále navyšuje, prípadne to celé doplniť o rovnako dobrý, no užívateľsky trocha náročnejší Aurora Store. Osobne si myslím, že ten, kto sa do značky Huawei zamiloval a ich zariadenia sú mu blízke, si kúpou takéhoto telefónu odrezaného od Google softvéru nijako zásadne neskomplikuje život. Je to všetko o tom, ako mobil v praxi využívate a či je pre vás dôležité mať/nemať konkrétne appky.

Nastal čas presunúť sa k fotoaparátom. Veď už v úvode recenzie sám píšem niečo o najlepšom fotomobile na scéne. P50 Pro svojou výbavou cieli na milovníkov fotiek, čo je poznať už pri prvom stlačení virtuálnej spúšte. Huawei ponúka celkovo štyri fotoaparáty (50 Mpx – hlavný, 13 Mpx – ultraširokouhlý, 64 Mpx – teleobjektív, 40 Mpx monochromatický) nabité komplexnou funkčnosťou. Veľký návrat tu zažíva práve posledný menovaný monochromatický set. Mne osobne padol rovno do vkusu, milujem tvorbu čiernobielych fotografií a takto ich môžem produkovať bez komplikovanej postprodukcie. Ak sa budeme rozprávať o nejakej komplexnosti, tak výsledná kvalita snímok korešponduje s očakávaniami od zariadenia v hodnote 1200 eur, v istých bodoch ich dokáže dokonca prevyšovať. Všetky snímače zvládajú prinášať nadpriemer, aj keď je niekedy nutné pohrať sa s nastavením a pre využitie možností obetovať akési hranie sa na fotografa. Telefón zvláda rýchlo zaostrovať, rovnako tak rýchlo zachytiť moment, na ktorý s ním mierite. Nočné scenérie si zoberie na paškál umelá inteligencia a voči konkurencii sa nemá za čo hanbiť. Ak by som mal v danej sekcii nájsť nejaké negatívum, asi by išlo o automatické spúšťanie super makro režimu bez manuálneho zapnutia tak, ako to majú posledné iPhony. Pri možnostiach videa sa dostávame ku 4K záznamom pri 60 FPS a rovnako vysokej kvalite – detaily a celkovo slušná stabilizácia.

Tak málo?

Na samotné finále našej už dosť natiahnutej recenzie som si nechal krátky komentár na margo batérie. Jej výkon 4360 mAh by vás mohol právom šokovať (tak málo?). Keďže celkové odladenie systému voči akumulátoru je na dobrej úrovni, môžeme prístroj s pokojným svedomím kategorizovať ako mobil na jeden deň a nejaké tie drobné. Jednoducho si ho večer hodíte na nabíjačku a ďalší deň máte zase dostatok priestoru na fungovanie, navyše schopnosť tankovať pomocou 66 W adaptéra vám doplnenie energie z úplného dna po maximum nenatiahne ani na celých päťdesiat minút. Stačí vám nechať mobil napojený len pól hodinku a ste ďaleko za polovičnou kapacitou batérie.

Naše hodnotenie

Huawei P50 Pro môžeme právom označovať za vlakovú loď. Telefón ponúka v mnohých aspektoch vysoký štandard a ako bonus pridáva nadštandardný fotoaparát a sympatický dizajn. Nevýhodou sa však môžu pre vás stať chýbajúce Google služby, náchylnosť na odtlačky na zadnom kryte či SD kvalita pri sledovaní Netflixu.

Klady

 • dizajn a spracovanie
 • obsah balenia
 • fotoaparáty
 • výkon
 • snímač odtlačkov

Zápory

 • náchylnosť na odtlačky prstov
 • bez 5G a eSIM
 • Netflix v SD

Informácie o produkte

Huawei P50 Pro

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 158,8 mm
 • Výška: 72,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6,5 mm
 • Hmotnosť: 195 g
 • Farba: zlatá
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk