RECENZIA: Nokia 4.2, najnovší smartfón od Nokie viac zaujme svojím vzhľadom ako hardvérom

RECENZIA: Nokia 4.2, najnovší smartfón od Nokie viac zaujme svojím vzhľadom ako hardvérom

 

V septembri to bude už šesť rokov, čo Microsoft odkúpil mobilnú divíziu Nokie za 7,6 miliardy dolárov. Slávna značka kedysi dominovala trhu so smartfónmi, keď v najlepších časoch mala trhový podiel až 41 percent. Microsoftu však stačili dva roky na to, aby zničil dlhé roky budovanú slávu Nokie nesprávnym biznis modelom.

Dvojica systémov iOS a Android jednoducho nemá konkurenciu a tento stav nezmenil nielen Microsoft, podobné ambície nakoniec nemá ani Huawei. Nokia našťastie stále existuje, aj keď už nemá nič spoločné s Microsoftom a nie je ani tou klasickou Nokiou, akú si ju mnohí ešte stále pamätajú.

Značku Nokia smie aktuálne používať spoločnosť HMD Global, ktorá vznikla pred necelými troma rokmi. Sídli vo Fínsku a ako sa dá očakávať, vedú ju ľudia z bývalej mobilnej divízie Nokie. K niekdajšej sláve sa zatiaľ nedopracovali, no ich prístup je jedinečný a zatiaľ sa im darí. Namiesto množstva prémiových modelov ponúkajú skvelé lacné modely, veľmi dobrú strednú triedu a občas skúšajú vyrobiť aj špičkový smartfón.

Čo ponúka smartfón za menej ako dve stovky

Nokia je stále niekde medzi bežnými a klasickými čínskymi značkami. To znamená, že v porovnaní s klasickými výrobcami ponúka lepšiu cenu a v porovnaní s Čínou vyvažuje mierne vyššiu cenu ukážkovými aktualizáciami systému. Cieľovou skupinou sú teda používatelia, ktorí hľadajú cenovo dostupný smartfón, ale zároveň majú obavy zo značiek, ktoré ešte nepoznajú.

Pri Nokii 4.2 si tak môžete byť istí tým, že systém nebude plný podivných aplikácií a bezpečnostné aktualizácie vám budú chodiť pravidelne. Firma navyše sľubuje aktualizáciu pre systém Android 10 v prvom štvrťroku 2020. A takýto prístup k aktualizáciám vám pri 200-eurovom smartfóne neponúkne Sony, Samsung, Huawei a určite sa ho nedočkáte pri žiadnej z neznámych čínskych modelov.

Nadpriemerný je aj dizajn a kvalita spracovania, vďaka ktorej bez problémov zapadne aj do drahšej konkurencie. Teda zapadne svojím výzorom tam, kde sa darí modelom ako je Huawei P30 Lite alebo Samsung A50. Kombinácia plastového rámu a sklenenej zadnej časti je pôsobivá hneď na prvý pohľad, aj keď prvý fyzický kontakt prezradí len priemernú odolnosť. Plastový rám je našťastie pri konštrukcii jediným ústupkom, na ktorý by ste mali pred kúpou myslieť. Určite pouvažujte nielen nad ochranným sklíčkom, ale hlavne nad obalom. Pád na tvrdý a drsný povrch by totiž nemusel dopadnúť najlepšie.

Na zadnej strane smartfónu dokonca nájdete aj snímač odtlačkov prstov. Jeho umiestnenie je dobré a keďže je dostatočne ďaleko od objektívu, nebudete si ho nechtiac špiniť pri každom odomknutí. Presnosť senzora je priemerná, rýchlosť porovnateľnú k prémiovým modelom tu nečaká hádam nikto. Na zabezpečenie smartfónu môžete využiť aj rozpoznanie tváre, pri ktorom ale potrebujete skutočne dobré osvetlenie a ani to nie je zárukou, že bude spoľahlivo fungovať.

Výhrady ešte máme k použitému Micro USB konektoru, s ktorým sme sa mali rozlúčiť už pred pár rokmi. Stále je tu však s nami, čo ocenia jedine majitelia množstva starých káblov. Zvyšok používateľov si bude musieť jednoducho zvyknúť. Nečakajte ani rýchle nabíjanie či nebodaj bezdrôtové nabíjanie.

Výkon nikoho neohúri

K použitému hardvéru musíme byť úprimní, veľa výkonu neponúkne. Čip Snapdragon 439 je na trhu už vyše roka, pričom je určený pre lacnejšie smartfóny. Má osem jadier, z čoho dva sú výkonnejšie – s frekvenciou 2 GHz a šesť je stredne výkonných – s frekvenciou 1,45 GHz. Hrubý výkon je v porovnaní so súčasnou špičkou veľmi slabý, nič iné sme ale ani nečakali. Telefón treba porovnávať s modelmi v rovnakej cenovej relácii, kde je to už o dosť lepšie (teda s výnimkou čistokrvných „Číňanov“).

Grafická časť Adreno 505 v hrách smartfón nezachráni, je ale adekvátna k samotnému procesoru. Pri hrách teda nemajte veľké očakávania, celkový výkon hardvéru je dostatočný len pre graficky jednoduché alebo staršie. Pri tých moderných sa budete musieť zmieriť buď so znížením detailov, alebo skutočnosťou, že vôbec nebudú hrateľné.

Pri operačnej pamäti a dátovom úložisku ponúka Nokia bežnú kombináciu 3 GB RAM a 32 GB pre dáta. Ak budete chcieť smartfón využiť aj na multimédiá a zábavu, kúpe pamäťovej karty sa pravdepodobne nevyhnete. Priemerný je aj displej, pri uhlopriečke 5,71 palcov ponúka len dostatočné rozlíšenie 720 x 1520 bodov. Na vrchu displeja nechýba štandardný výrez pre šošovku predného fotoaparátu. Pri displeji máme výhradu k fungovaniu automatickej úpravy jasu. Správne funguje len občas a neraz nečakane stiahne jas na nepoužiteľnú hodnotu.

No kým pri syntetických testoch výsledok neohúri, v reálnom svete je používanie smartfónu úplne bezproblémové. Nokia má totiž veľkú výhodu v čistom systéme Android a pravidelných aktualizáciách. Život s lacnou Nokiou vďaka tomu nie je vôbec zlý, reakcie sú lepšie ako sme čakali a pri drvivej väčšine aplikácií ani nezistíte, že v ruke držíte taký lacný smartfón. Na limity hardvéru a optimalizácie softvéru samozrejme narazíte. Stačí sa začať hrať náročnejšie hry alebo sa len jednoducho prepínať medzi viacerými náročnejšími aplikáciami.

Trochu sme sa obávali šetrenia pri fotoaparáte, ktorý je síce duálny, no druhý snímač je tu len pre zisťovanie vzdialenosti objektov v scéne. Hlavný snímač má rozlíšenie 13 megapixelov a na dnešné pomery len veľmi priemernú svetelnosť f/2,2. Optickú stabilizáciu by ste tu hľadali len veľmi ťažko. Pri dobrých svetelných podmienkach je kvalita fotografií veľmi slušná. So západom slnka sa znižuje aj využiteľnosť fotoaparátu a nočným fotografiám podľa očakávania chýba detail a majú zbytočne veľa šumu. To isté môžeme povedať o videu, kde, mimochodom, nečakajte rýchlu snímkovú frekvenciu a maximálne rozlíšenie je obmedzené na Full HD.

Ďakujeme za čistý Android

Nokia si vybrala dobrú cestu. Žijeme v zlatej dobe smartfónov, kde sú dobré a výkonné modely dostupné skutočne pre každého a nie je úplne jednoduché vystúpiť zo zástupu veľkej konkurencie. Firma stavila na niečo, čo väčšina konkurencie zanedbáva – systém bez zbytočností a s pravidelnými aktualizáciami. V cene modelu Nokie 4.2 nájdeme viacero zaujímavých modelov či už Moto G7 Power, alebo viacero kúskov od čínskeho Honoru. Ani jeden z nich vám však neprinesie pravidelné aktualizácie každý mesiac a prechod na Android 10 pri nich nie je vždy úplne istý.

Máte teda úplne voľné ruky v úpravách systému na svoj obraz. No nepreháňajte to, keďže výkonnostná rezerva smartfónu je veľmi malá a veľmi rýchlo môžete objaviť limity použitého hardvéru. S nárastom výkonu navyše prichádza aj vyššia spotreba energie. Pri bežnom používaní a vyhýbaní sa náročným aplikáciám budete smartfón nabíjať raz za dva dni, no ak si radi pozriete video a zahráte nejakú hru, budete nabíjačku hľadať každý večer.

Pre koho je teda Nokia 4.2 určená? Typický zákazník bude mať obmedzený rozpočet, no chuť kúpiť si nový pekný smartfón, ktorý dobre vyzerá a dá sa aj normálne používať. Nokia je pekná, dobre sa drží v ruke, pohodlne sa ovláda a zvládne väčšinu aplikácií. Pri multimediálnej zábave vás nenechá v štichu, ale zároveň si zoberie z batérie viac ako by sa nám páčilo. Kúpite si ju približne už za 179 eur, čo je adekvátna cena s ohľadom na to, čo ponúka.

Naše hodnotenie

Súčasná Nokia nie je len bezduchou kópiou niekdajšej legendy, ale aj solídnym pokračovaním známej značky. Model s označením 4.2 je určený pre cenovo orientovaného používateľa s obmedzeným rozpočtom, ktorý hľadá pekný smartfón so slušným výkonom. Ak dokáže akceptovať určité obmedzenia, mal by byť viac ako len spokojný.

Klady

 • pekný dizajn
 • čistý systém
 • pravidelné aktualizácie
 • samostatné tlačidlo pre Asistenta Google

Zápory

 • rozlíšenie displeja
 • výkon v hrách

Informácie o produkte

Nokia 4.2

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 71,3 mm
 • Výška: 149 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,4 mm
 • Hmotnosť: 161 g
 • Orientačná cena: 179 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HMD Global

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk