Európska únia možno vyrieši boj medzi Epic Games a Apple a Fortnite sa tak vráti na iOS

Európska únia možno vyrieši boj medzi Epic Games a Apple a Fortnite sa tak vráti na iOS

 

Masívny dopad.

Možno si pamätáte dobu, kedy sa Epic Games a Apple začali vláčiť po súdoch kvôli hre Fortnite. Princípom sporu je fakt, že Apple nie je ochotný sprístupniť na svojej platforme možnosť platby, ktorá by obchádzala ich platobný systém z ktorého majú samozrejme celkom veľký podiel a miliardy dolárov ročne. To by totiž otvorilo pandorinu skrinku a pocítili by to hlavne akcionári spoločnosti Apple.

Epic sa však o to pokúsil tajne a v momente ako na to Apple prišiel, tak stiahol Fortnite z App Store a hra tam do dnešného dňa nie je. A zatiaľ čo sa Apple a Epic Games handrkujú, koho je to vlastne vina tak sa zdá, že všetko vyriešil Európska Únia a to spôsobom, ktorý sa spoločnosti Apple asi páčiť nebude.

Európsky parlament totiž má v pláne prijať nový DMA (Digital Markets Act) a ten by následne mal začať platiť najskôr v októbri. Súčasťou tohto zákona je nariadenie vďaka ktorému by Apple musel umožniť third-party obchody a third-party aplikácie na svojej platforme. Čiže efektívne by Apple musel umožniť tzv. sideloading, ktorý by obchádzal všetky podiely z platieb, ktoré Apple teraz od vývojárov a distribútorov aplikácií v súčasnosti poberá.

Apple je pochopiteľne proti, no nakoľko nemôže povedať, že dôvodom je to, že by prišiel o miliardy dolárov ročne, tak sa spoločnosť radšej skrýva za ochranu a bezpečnosť spotrebiteľov: „Umožnenie sideloadingu by znížilo bezpečnosť iOS platformy a vystavilo užívateľov bezpečnostným rizikám nie len zo strany obchodov tretích strán ale aj rizikám na App Store,“ vyhlásila spoločnosť Apple ešte minulý rok.

„Veríme, že užívateľ smartfónu by mal mať možnosť slobody v tom, ako svoje zariadenie používa. Táto sloboda zahŕňa aj možnosť získavať aplikácie z alternatívneho zdroja pre svoj smartfón. S DMA budú mať užívatelia smartfónov možnosť užívať si bezpečné služby základného obchodu na smartfónoch. Navyše však budú môcť využívať služby iných bezpečných obchodov,“ povedal hovorca Európskej komisie Johannes Bahrke.

Pre Epic by to efektívne znamenalo, že vyhral. Mohol by sa totiž vrátiť na iOS zariadenia cez vlastný distribučný kanál a navyše by mohol svoje V-Bucks predávať bez toho, aby sa o túto sumu musel deliť s platobným systémom spoločnosti Apple.

Nepochybujeme však o tom, že lobovacia sila spoločnosti Apple sa ešte pokúsi zakročiť a uvidíme, aký bude výsledok.

Zdroj: Eurogamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk