Tvorcovia PUBG žalujú Google a Apple kvôli klonom svojej hry

Tvorcovia PUBG žalujú Google a Apple kvôli klonom svojej hry

 

Oprávnený hnev?

Spoločnosť Krafton, ktorá je známa vďaka extrémne úspešnej Battle Royale hre PUBG: Battlegrounds už roky neúspešne bojuje proti klonom svojej hry, primárne však voči hrám Free Fire a Free Fire: Max, ktoré „odkopírovalo“ štúdio Garena. Krafton už dlhodobo viní Garenu, že „rozsiahlo kopírovala početné aspekty“ ich prelomovej Battle Royale hry.

Free Fire bol pôvodne vydaný v roku 2017 tesne po vydaní PUBG, na čo Krafton reagoval rozsiahlym zoznamom pripomienok a obe spoločnosti dospeli k dohode, ktorá však neobsahovala žiadnu dohodu o distribúcii hry. Napriek tomu sa o rok neskôr na Google Play a App Store objavila hra Free Fire Max.

Podľa Kraftonu zarobila Garena na hre „stovky miliónov dolárov“ cez predaj aplikácií a mikrotransakcií a nakoľko sa Kraftonu nedarí donúť spoločnosť Garena, aby hru stiahli z distribúcie, tak do žaloby zahrnuli aj spoločnosti Google a Apple za to, že tento klon distribuujú vo svojich obchodoch. Samozrejme, tieto spoločnosti nesú na celom probléme svoju časť viny jednak tým, že umožnili existenciu hry a zároveň tým, že z každej jednej transakcie v Free Fire Max mali priamy monetárny zisk vďaka podielu z predaja.

Krafton do celého sporu zatiahol aj Youtube a to za to, že na svojej platforme zverejňuje videá z hry Free Fire Max a odmieta ich odstrániť aj napriek sťažnostiam. A aby toho nebolo málo, tak žaloba sa ušla aj autorom čínskeho filmu Biubiubiu, ktorý je podľa Kraftonu „neautorizovanou adaptáciou Battlegrounds, ktorá obsahuje hranú dramatizovanú verziu hrateľnosti Battlegrounds.“

Vydavateľ PUBG: Battleground vo svojom odôvodnení cituje žalobu na Google, Apple a vývojárske štúdio Ejoy z mája 2020, kedy tieto tri spoločnosti zažaloval Ubisoft kvôli klonu hry Rainbow Six: Siege: „Apple a Google odmietli spolupracovať s vývojármi hier, ktorí žiadali odstránenie obsahu, ktorý porušuje autorské práva zo svojich obchodov. Až po tom, čo Ubisoft zažaloval vývojárske štúdio, Apple a Google došlo k odstráneniu aplikácie, po čom Ubisoft žalobu stiahol.“ V rovnaký výsledkom asi bude dúfať aj Krafton.

Zdroj: PCGamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk