Apple zas „hviezdi:“ Výrazne obmedzuje možnosti používania streamovacích herných služieb

Apple zas „hviezdi:“ Výrazne obmedzuje možnosti používania streamovacích herných služieb

 

Apple je proste Apple.

Spoločnosť Apple patrí k najpoprednejších technologickým firmám na trhu, no okrem toho má aj povesť, ktorá veľmi nesúladí s férovými podmienkami otvoreného trhu. Tentokrát Apple „vyviedol“ novú hlúposť a doplatiť na to môžu hráči, ktorí chceli používať svoj iPhone na streaming svojich obľúbených hier.

Teraz, keď sa v roku 2020 konečne dostávame do momentu, kedy technológia umožňuje postupný nárast popularity herného streamovania, tak sa do súboja pustili spoločnosti ako Sony (PS Now), Microsoft (xCloud), Google (Stadia) a Nvidia (GeForce Now). Na Android platforme funguje všetko ako má – a to aj napriek tomu, že platformu ako takú vlastní Google. A aj keď ani ten nepatrí medzi najférovejších bojovníkov na trhu, tak aspoň do tohto súboja nezasahuje nečestne.

Apple na druhej strane však vo svojich podmienkach zakázal distribúciu third-party softvéru cez streamovanie a tým spravil zo všetkých streamovacích platforiem kripľov. A samozrejme na to doplatia hráči.

Neprišlo vám divné, prečo je v testovacej fáze Project xCloud na Androide dostupných 50+ hier, no na iOS je dostupná iba Halo: The Master Chief Collection? Môže za to Apple a jeho „skvelé“ obmedzenia. Apple totiž zakazuje streamovanie akýchkoľvek hier, ktoré nie sú vydávané spoločnosťou, ktorá prevádzkuje aplikáciu. To znamená, že Microsoft tam môže streamovať iba hry od Xbox Game Studios (žiadne hry od 2K Games, Rockstaru, Activisionu, Blizzardu atď.) a Google tam môže streamovať iba svoje first-party hry (preto Google Stadia iOS aplikácia na streamovanie momentálne ani neexistuje). Povolené je iba streamovanie z vlastného zariadenia, čiže Xbox Console Streaming, PS Remote Play atď. je dovolené.

Toto hlúpe nariadenie sa samozrejme nevzťahuje na hry v službe Apple Arcade, pretože tie sú sťahované lokálne. Paradoxné na tom napríklad je, že službe Spotify umožňuje Apple bezproblémové fungovanie aj napriek tomu, že táto služba tiež streamuje obsah z vlastných serverov.

Asi netreba pripomínať, že koniec-koncov na toto správanie spoločnosti Apple doplatia práve hráči. Namiesto toho, aby si mohli na platforme užiť služby podľa vlastných preferencií budú mať k dispozícii oklieštené služby. Ako povedal zástupca GeForce Now, keď sa ho spýtali, či bude GeForce Now aj na iOS: „Spýtajte sa spoločnosti Apple.“

Dá sa predpokladať, že celá situácia skončí na protimonopolnom úrade alebo ako žaloba za správanie, ktoré poškodzuje súťaž.

Zdroj: Bloomberg

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk