RECENZIA: ASUS Zenfone 10 - Na správnej ceste

RECENZIA: ASUS Zenfone 10 - Na správnej ceste

 

Mobilné telefóny, tak ako ich vnímame posledné roky, to už dávno nie je svet, kde sa opakujú dookola stále tie isté značky. Rozšírenie a pokrok v rámci moderných technológií, aj s poklesom výrobných nákladov (v určitých sférach), motivuje rôzne nové vízie rodiace sa v hlavách skúsených, ale rovnako tak sotva od mlieka odstavených vizionárov.

O nejasnom vývoji filozofie svojho modelového radu Zenfone by v tomto smere vedel čo-to povedať aj u nás čoraz viac populárny výrobca ASUS, ktorého telefóny začali ako konkurencia lacným značkám, aby sa neskôr pretransformovali do plnohodnotného prémiového hardvéru.

Minuloročný Zenfone 9 som ja sám v recenzii označil za jasné prekvapenie a jedným z dôvodov bola proporčná výnimočnosť dizajnom očarujúceho šasi. ASUS jednoducho pochopil, že na trhu je obrovský dopyt po kompaktných mobiloch v zmysle opozície voči všetkým tým lopatám, čo často nevieme udržať ani v jednej ruke, a podľa môjho názoru si týmto založil dostatočne silnú fanúšikovskú základňu, ktorá sa k Zenfone značke bude opakovane vracať.

Potvrdením mojich slov z úvodu je skutočnosť, že ASUS sa aj pri Zenfone 10 drží už nastúpeného konceptu a ponúka takmer identické telo - či už materiálmi alebo rozmerovo. Máme tu tak, v úvodzovkách, len 5,92 palcovú obrazovku pri veľkosti 146,5 x 68 x 9,4 mm. Váha je v porovnaní s deviatkou vyššia o tri gramy a šasi je rovnako tak hrubšie o 0,3 mm než minulý model. Toto sú tak minimálne korekcie, že si ich nedokážete vlastne uvedomiť ani v prípade, že obe verzie zoberiete súčasne do oboch rúk.

A keď už spomínam ruky, tak hlavnou prednosťou takto kompaktného mobilu má byť, a samozrejme aj je, perfektný užívateľský komfort. S novým Zenfone 10 sa preto krásne manipuluje len pomocou jednej ruky a dokážete na ňom v tomto scenári robiť takmer úplne všetky úkony bez toho, aby ste si museli pomáhať druhou hornou končatinou. Veľkosťou sa ASUS snaží konkurovať spoločnosti Apple, ktorých malé nahryznuté jabĺčka sú stále väčšie než práve Zenfone 10.

Odolný rám

V ekologicky prívetivom balení sa, okrem adaptéru a kabeláže pre nabíjanie, nachádza aj plastový kryt. Trocha ma zarazila skutočnosť, že ASUS neimplementoval na displej ochrannú fóliu už v továrni, čo dnes robia telefóny aj v čisto budgetových sférach, každopádne, sklo je samo osebe schopné odolať prípadným mechanickým poškodeniam, keďže ide o Gorilla Glass Victus.

Rám je z hliníku a zadné telo, opäť, z na dotyk príjemného, poly-karbonátu - vďaka drsnej textúre sa zariadenie super drží aj v situáciách, keď má človek spotené až mokré ruky. Celková odolnosť je na úrovni IP68, čo je potvrdenie už mnou spomínaných prémiových ambícií, a preto sa konzument nemusí automaticky chytať za hlavu v prípade, ak mu mobil spadne do záchoda.

Je zaujímavé, že na hornej hrane sa stále nachádza aj fyzický audio vstup pre 3,5 mm jack, čo už dnes môžeme pokojne označiť za raritu. Menej príjemná je však absencia možnosti vloženia microSD karty, ktorou ale trpel už minuloročný model. Na pravej hrane, hneď pod spínačmi pre ovládanie hlasitosti (mobil má slušne zvládnutý stereo zvuk) nájdeme multifunkčné tlačidlo, ktoré je vybavené snímačom odtlačkov prstov. Rýchlosť a spoľahlivosť je nadpriemerná a sám som s odomykaním mobilu nemal žiadne problémy.

Mimo proporčnej výhody sa nový Zenfone môže spoľahlivo oprieť aj o perfektný bočný spínač s funkciou poťahovania do dvoch smerov. Vďaka nemu si užívateľ môže nastaviť prechody do rôznych interaktívnych rozhraní a zlepšiť si tak užívateľský komfort. Mimo potiahnutia prstom je možné nastaviť aj skratku pre dvojité stlačenie, kam som si ja osobne pripol svoj bankový profil.

Poďme sa teraz pozrieť na kvalitu snímania hlasu počas telefonovania. Zenfone 10 neponúka podporu pre eSIM, čo môžeme v dnešnej dobe brať dozaista ako menšie negatívum, hlavne preto, že v zmysle čipsetu na to nemá dôvod. Čo sa týka samotného prenosu hovoreného slova, tak ASUS evidentne cielene a nijako zásadne nezlepšuje odbúravanie okolitých ruchov, čo sa môže ukázať byť problémom v momente, keď sa nachádzate v hlučnejšom prostredí. Celková výška hlasitosti v reproduktore je súčasne trocha pod priemerom, takže mobil by som rozhodne neodporúčal pre starších ľudí, čo majú problémy so sluchom.

Pri pohľade na AMOLED displej som však už našiel oveľa viac pozitív. Začnime samotným rozlíšením. Pri takto malej obrazovke sa rozlíšenie 2400 x 1080 pxl ukazuje ako nadštandard, a to si k tomu celému ešte pridajme obnovovaciu frekvenciu 144 Hz (mimo hier sú sekvenčné skoky od 60 cez 90 až po 120 Hz) a výbornú svietivosť na úrovni 1 100 nits.

Bez eSIM

V predaji, aj u nás, je aktuálne pätica farebne odlíšených verzií v troch výkonnostných konfiguráciách. Mne sa do rúk dostala vôbec najdrahšia "desiatka" a to s 16 GB RAM pri 512 GB úložisku - cena tohto modelu je takmer 1 000 eur. Kto by nepotreboval tak vysokú operačnú pamäť môže s cenovkou ísť dole o dvesto euro a dostane 8 GB RAM a 128 GB úložisko. Pod kapotou všetkých verzií Zenfone 10 sa nachádza Snapdragon 8 Gen 2, čo je vlastne ďalším potvrdením prémiovej filozofie, a dnes by ste si v mobile za udávané sumy nemohli želať nič viac než práve tento čipset.

Nebudem si tu teraz drať brušká prstov na to, aby som dopodrobna pitval to, čo je zrejmé každému, a tak len poviem nasledovné. Pracovať s týmto mobilom bolo ako pracovať s výkonným herným PC bez toho, aby vás čokoľvek vyrušovalo a obmedzovalo - jednoducho absolútny multitasking. Hranie hier, tých najnáročnejších hier, prebiehalo rovnako hladko, a jediné, čo sa tu trocha dá označiť za negatívum, je 4K rozlíšenie so snímkovaním klesajúcim pod 30 fps. Počas testovania maximálneho výkonu som si tiež všimol, že teplota šasi išla výrazne hore a v istom bode som už vlastne mobil nedokázal pohodlne držať v dlani - jednalo sa ale o cielené vytočenie motora na maximum, kde však mimo zvýšeného tepla všetko bežalo bez latencie a sekania.

Výrobca v rámci batérie siahol po kapacite 4 300 mAh, čo je opäť totožná cifra ako u minuloročného modelu. Tak či onak, práve pri prepojení s vyššie opisovaným čipsetom, sa ASUSu podarilo predĺžiť celkovú výdrž o zhruba desať percent a Zenfone 10 zvláda pokojne jeden celý deň intenzívnej záťaže a pri strednej náročnosti dvojnásobok. Osobne ma potešila novinka v podobe bezdrôtového nabíjania pri výkone 15 W, a naopak trocha sklamalo zaškrtenie káblového nabíjania na 30 W. Nutné však dodať, že tu si ASUS dal skutočne záležať na celkovej optimalizácii a vďaka čistému Androidu 13, ktorý doplnil o niekoľko užitočných funkcií, zvládol poskytnúť relevantné odlíšenie nastavení s rôznorodým dopadom na výdrž batérie.

Na samotné finále recenzie som si nechal pár slov na margo fotomodulov. Ich proporčná extravagancia sa nijako neodlišuje od Zenfone 9, čo nie je náhoda, keďže aj desiatka prichádza s identickým senzorom - 50 Mpx (f/1.9). ASUS evidentne výraznejšie siahol hlavne na gimbálovú stabilizáciu obrazu, čom som mal možnosť overiť aj priamo počas testovania. Pravdou však je, že pri danej cenovej relácii by som očakával predsa len, hlavne od takto progresívneho telefónu, vyššiu úroveň kvality fotiek, čím nechcem povedať, že nový Zenfone je snáď v tomto smere sklamaním. Lezú z neho krásne ostré zábery a pri bežnom svetle sa môžeme rozprávať o vysokej kvalite. Obrázkom však s príchodom šera chýba potrebná dynamika a zmysel pre detail.

Len digitálny zoom

Hlavný snímač je doplnený o ultraširokouhlý s 13 Mpx pri uhle 120 stupňov, ktorý fotí v rámci svojich možností obstojne. Selfie kamera má síce až 32 Mpx, avšak pre zachovanie čo najlepšej priepustnosti svetla vám z toho nakoniec vypadnú len 8 Mpx zábery a pri video nahrávkach len Full HD s 30 fps. Čo sa týka nakrúcania videí zadnými snímačmi, tak dostupné je 8K pri 24 Fps a samozrejme aj 4K pri 60 Fps - kvalita pri bežnom svetle je priemerná.

Asi som od novinky v rámci modelového radu Zenfone očakával predsa len trocha viac nového, ale napriek všetkému je jasné, že sa jedná o adekvátny variant voči súčasným vlajkovým lodiam iných značiek. Jeho prednosťou je kompaktnosť, vysoký výkon, spoľahlivý snímač odtlačkov, dostatočná kapacita batérie... Už menej nadšenia vidím v absencii eSIM, slabšom zvuku počas telefonovania a v rovnako tak nie úplne prémiovo sa tváriacom fotomodule.

Naše hodnotenie

Kompaktný a výkonný mobil, pri ktorom tých zmien však mohlo byť predsa len trocha viacej.

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť
 • displej
 • výkon
 • odolnosť
 • batéria
 • 3,5 mm jack

Zápory

 • bez eSIM
 • bez fólie na displeji
 • takmer nulové zlepšenie fotomodulu

Informácie o produkte

ASUS Zenfone 10 2023

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 68,1 mm
 • Výška: 146,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,4 mm
 • Hmotnosť: 172 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 950 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Miriam Guľkášová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk