RECENZIA: Motorola Edge 40 Pro - Výkon a pôvab

RECENZIA: Motorola Edge 40 Pro - Výkon a pôvab

 

Spoločnosť Motorola sa snaží kultivovať svoje portfólio mobilných telefónov bez jasne daných preferencií v zmysle delenia jednotlivých tried, a preto si dnes pod ich logom dokážete kúpiť rozumne postavené zariadenia nižšej, strednej a aj prémiovej triedy. Nedávno sa im podarilo dostať na trh svoju novú vlajkovú loď Edge 40 Pro, ktorá okrem spomínaného osvedčeného pomeru medzi prijateľnou cenou a perfektným výkonom, dokáže zaujať aj v mnohých ďalších aspektoch. Ja osobne som s predmetnou novinkou koexistoval viac ako mesiac a všetky skúsenosti a poznatky vám teraz predostriem v nasledujúcom texte.

Začnem trochu viac vecne, napokon, akákoľvek jedinečnosť oveľa lepšie priťahuje vašu pozornosť. Motorola Edge 40 Pro je aktuálne jedinečným mobilom v tom ohľade, že je poháňaná procesorom Snapdragon 8 Gen 2 a cez to všetko sa finálna cena pohybuje pod hranicou deväťsto eur. Než však prejdeme k opisu výkonu samotného telefónu, začnime bohatým obsahom balenia. U predmetného výrobcu sme na neštandardne navýšený obsah balenia už roky zvyknutí, no keďže sa dnes konkurencia čoraz viac drží zoštíhľovania, na pripomínanie uvedenej prednosti by sa nemalo aj naďalej zabúdať. Edge 40 Pro sa aj cez svoju, v rámci prémiovej triedy nízku cenu, nesnaží šetriť, a v balení mu preto asistuje adaptér s obrovským výkonom 125 W, USB-C kabeláž a dokonca aj puzdro. Keď už spomínam onen adaptér, tak jeho význam docenia aj tí z vás, čo pravidelne cestujú s notebookom kade-tade po svete a nechcú so sebou neustále ťahať obrovské nabíjacie škatule – s týmto kompaktným adaptérom si totižto vďaka jeho výkonu viete bez problémov dotankovať nielen kancelársky, ale aj herný notebook, čo som sám overil počas niekoľkých reportáží mimo domoviny.

Pôvabné šasi

Ako už určite tušíte, po zhodnotení obsahu prichádza pár slov na margo dizajnu. Ak som v minulosti už veľakrát mobilné telefóny značky Motorola sám označoval za sterilnú nudu, tak v prípade ich aktuálnej vlajkovej lodi je to úplne iná pesnička. Minimálne rámiky v zaoblených kovových hranách nesú nádherný displej, avšak zadný sklený povrch s matnou textúrou je luxus hodný zdvihnutého obočia. Akonáhle som testovaciu vzorku zobral do ruky a ohmatal si ju, cítil som na koncoch prstov niečo ako hodvábnu perinku – značka Gorilla Glass Victus sa v tomto prípade prekonala. Forma celého tela krásne padne do ruky a s váhou zrazenou pod dvesto gramov (pripomínam, že uhlopriečka panelu je 6,67 palca) sa s mobilom perfektne manipuluje. Apropo, čo by to bolo za vlajkovú loď, ak by nemala aj patričnú ochranu voči vonkajším vplyvom a v tomto prípade je to vôbec tá najvyššia, a to IP68.

Už v úvode som celkom relevantne vytiahol, čoby prednosť Edge 40 Pro, integráciu čipu Snapdragon 8 druhej generácie. Dôvodom nebola len s ním prepojená cena, ale predovšetkým hromada benefitov naviazaných na samotný výkon procesoru. V spojení s operačnou pamäťou (12 GB) sa môžete v prípade danej novinky pripraviť nielen na schopnosť prehrať akékoľvek náročné hry, ale súčasne si vďaka celému motoru dopriať patričnú postprodukciu, ďalej minimálne prehrievanie a výbornú výdrž batérie. Skutočne, počas mesiac trvajúceho testovania som aj vďaka priamemu prepojeniu s PC alebo externým monitorom mohol pomocou Edge 40 Pro postrihať videá, ako aj upravovať fotografie, a to bez nechceného sekania a preťaženia akumulátora. Batéria s kapacitou 4 600 mAh vo vás asi papierovo nevzbudí žiadne emócie, v praxi však bola schopná vydržať pri plnom zábere viac než jeden deň, a keď som náhodou potreboval ešte nejaký ten čas navyše, stačilo siahnuť po už mnou glorifikovanom adaptéri a behom dvadsiatich minút som sa z nuly dostal takmer na maximum. Ako bonus je tu samozrejme aj bezdrôtové nabíjanie pod výkonom 15 W, či dokonca možnosť priamo pomocou telefónu dobiť hodinky alebo slúchadlá.

Ideálny na hry

Enormný výkon ide ruka v ruke s videohrami, ale tie by vám na bežnom displeji sotva vyčarovali nejakú radosť, čo nás oblúkom privádza ku hodnoteniu P-OLED panelu. Nová Motorola má 6,67 palcový displej s rozlíšením 2 400 x 1 080 pxl, ale čo je vôbec v tomto prípade oveľa dôležitejšie, je obnovovacia frekvencia 165 Hz (nejedná sa o LTPO technológiu). Užívateľ si pochopiteľne môže uvedený údaj, aký skôr bežne vídame u herných monitorov, potlačiť, ale s jeho aktiváciou sa spája priam krémová plynulosť pri prezeraní obsahu na telefóne, čo je jedným z ďalších benefitov. Ním je rovnako aj maximálna svietivosť dosahujúca úrovne 1 300 nits, vďaka čomu som s telefónom vedel fungovať aj pod náporom ostrých slnečných lúčov. Full HD+ panel podporuje aj Dolby Vision a HDR10+, čo sa však od vlajkových lodí všeobecne očakáva. Pod spodnou hranou panelu sa nachádza aj spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov, ktorej pozícia je však prehnane nízko a neraz sa mi počas snahy mobil odomknúť stalo, že som na moment stratil istotu v ruke, a radšej si preto telefón pridržal druhou.

Nastal čas hodiť slovíčkom aj smerom ku fotoaparátom a začneme rovno priestrelom v hornej časti obrazovky. Selfie kamera má obrovské rozlíšenie 60 Mpx, a ak by ste preto Edge 40 Pro chceli nazvať ideálnym priateľom na fotografovanie samého seba, určite by ste boli v práve. Kvalita takýchto snímok, špeciálne v prostredí s dobrým svetlom, je excelentná a ešte viac som docenil ďalšiu raritu, a tou je možnosť nakrúcania 4K videí pri 60 Fps – v tomto prípade sa konkurencia červená niekde v rohu. Keď mobil otočíme na druhú stranu a prestaneme híkať nad už mnou obdivovaným matným sklom, padne nám do oka hlavný senzor s rozlíšením menším než u selfie kamery – ide o 50 Mpx snímač s optickou stabilizáciou. Hlavný snímač zo seba dokáže vytlačiť príjemne pôsobiace snímky plné detailov a bez prehnanej saturácie – systém spája konkrétne štyri pixely do jedného. Hlavnému snímaču sekunduje ultraširokouhlý s identickými parametrami ako má hlavný, a aj vďaka tomu z neho lezú na detaily a farby bohaté momentky. Toto duo dopĺňa teleobjektív s 12 Mpx od SONY, ktorý z celého toho ansámblu, kam spadá aj selfie snímač, vychádza ako suverénne najslabší. Nejde o vyloženú katastrofu, avšak oproti zvyšku je to jednoducho slabota. Keď už sa selfie kamera odhodlala na záznam 4K pri 60 Fps, hlavný snímač sa nemohol v tomto nechať zahanbiť, a preto vám umožní zber 8K pri 24 Fps alebo práve 4K pri 60 Fps. Optická stabilizácia funguje perfektne, a aj keď nemáte práve po ruke gimbal, dokážete vytvoriť pôsobivé záznamy bez výrazného rušenia.

USB-C 3.2

Na záver musím povedať, že spoločnosti Motorola sa tentokrát podarilo namiešať skutočne zaujímavú vlajkovú loď hodnú pozornosti, ktorá mimo vyššie spomenutých predností prichádza aj s USB-C 3.2 konektorom, výborne znejúcim ozvučením s podporou Dolby Atmos a rovnako kvalitnou haptickou odozvou.

Naše hodnotenie

Edge 40 Pro je mobil plný moderných funkcií a kvalitného spracovania, ktorý vás dostane nie len svojím krásnym dizajnom, ale aj v rámci svojej triedy výrazne nízkou cenou.

Klady

 • dizajn
 • Ready For
 • fotoaparát
 • výkon
 • zvuk
 • obsah balenia
 • batéria
 • selfie kamera

Zápory

 • pozícia čítačky odtlačkov

Informácie o produkte

Motorola Edge 40 Pro 2023

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 74 mm
 • Výška: 161,16 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,59 mm
 • Hmotnosť: 199 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 899 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Táňa Klačanská

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk