RECENZIA: Xiaomi Redmi Note 12 - 4G?

RECENZIA: Xiaomi Redmi Note 12 - 4G?

 

Čínsky výrobca prevažne cenovo dostupných mobilných telefónov ‒ Xiaomi, sa aj tento rok rozhodol osviežiť svoj stále populárny modelový rad Redmi Note o nové verzie. Výsledkom je niekoľko navonok podobných, avšak vnútorne rozdielnych zariadení, ktoré si môžete v súčasnosti zaobstarať. Do redakcie sa nám dostal vôbec ten najlacnejší Note 12 s označením 4G, o ktorého kvalitách si teraz trocha poreferujeme. Mal som možnosť s ním kooperovať takmer mesiac v kuse a musím povedať, že na telefón v hodnote necelých dvesto eur by som ho, nepoznajúc danú cenovku, rozhodne netipoval.

Už samotné obmedzenie telefónu v rámci fungovania v 4G sieťach je prvým zásadným dôvodom na vyššie spomenutú cenovku. Ak sa vyložene nehrniete do 5G siete alebo ju váš súčasný operátor stále tak trocha fláka, práve Note 12 v 4G prevedení by pre vás mohol mať potenciálny význam. Ak si dáme vedľa seba Redmi Note dvanástku v 4G a súčasne 5G verzii (5G vás bude stáť o celých sto eur viac), okrem jasne viditeľného rozdielu v podpore sietí, tu nenájdete žiadne iné prekážky. Oba modely sa môžu pochváliť výborným čipsetom, dostatočnou ponukou operačnej pamäte, nadpriemerným fotoaparátom (v tomto bode je 4G verzia vlastne ešte lepšia než 5G, o čom vám poviem o pár riadkov nižšie), slušnou batériou a oku prívetivým dizajnom.

Bohaté balenie

Xiaomi už štandardne nezoštíhľuje obsah balenia, a preto vám po odklopení veka od krabičky Redmi Note 12 skončí v rukách nielen samotné zariadenie, ale aj transparentný plastový obal, už z továrne nalepená fólia na displeji, USB-A / USB-C kabeláž, adaptér s výkonom 33W, spinka na slot pre dve Sim karty a jednu microSD kartu a manuál. Tam, kde iní výrobcovia do balenia svojho prémiového telefónu v hodnote ojazdeného auta dnes už nedávajú ani chlp navyše, tak Xiaomi sa stará o všetko to, čo ich verná sorta zákazníkov očakáva – dúfajme, že im to vydrží čo najdlhšie. V predaji je okrem 4GB verzie v rámci RAM aj 8GB operačnej pamäte, čo bol presne prípad mnou testovanej vzorky. Poďme si teraz stručne zhodnotiť dizajn najlacnejšieho Redmi Note 12. Dominantou prednej časti je dozaista 6,67 palcov veľký AMOLED displej s tradičným priestrelom pre selfie kameru s rozlíšením 13 Mpx – produkuje priemerné snímky, a to aj za jasného dňa. Po rozžiarení panelu si dozaista všimnete výraznejších čiernych okrajov, avšak nejde o nejaký zásadný nedostatok, zvlášť ak si uvedomíte, v akej cenovej relácii sa tu pohybujeme. Mobil má plastový chrbát a logicky z plastu je aj celý jeho rám. Cez to všetko pôsobí na dotyk príjemne a vďaka rozmerom 165,7 x 76 x 7,9 mm sa dobre drží aj v stredne veľkej dlani. Zadná strana ďalej obsahuje vyvýšený foto modul s trojicou snímačov a jedným LED prisvietením, ktorý sa snaží navonok pôsobiť ako keby bol zo skla, avšak pri bližšom ohmataní si uvedomíte, že ide rovnako o plast.

Na pravej hrane sa nachádza dobre fungujúca čítačka odtlačkov prstov a hore, teraz príde prekvapenie, môžete nahmatať záhadnú dierku odkazujúcu na dobu dávno minulú – teraz príde malé literárne okienko.

Za siedmimi horami, za siedmimi dolami a za siedmimi infarktmi, bola raz krajina, kde sa nepoužívala žiadna bezdrôtová technológia. V tejto zemi dávno zabudnutej, kde si ešte vedeli vážiť ľudský dotyk, sa taká hudba počúvala zásadne pomocou archaických káblových slúchadiel. Keďže miestny kráľ chcel zachovať dobre fungujúce zvyky a sám odmietal technologickú modernu, zakázal vstup všetkým predajcom zvrátenej technológie nesúcej skratky BT a Wi-Fi. Práve v tomto kraji sa preto najviac využíval slot pre 3,5 mm jack, ktorým si tamojšia omladina cestujúca do školy deň čo deň skracovala čakanie na dostavník počúvaním najnovšieho albumu skupiny...

Dobre, asi ste už pochopili, k čomu tá záhadná dierka slúži, a preto môžeme ísť ďalej. Na to, že sa tu rozprávame o telefóne v hodnote dvoch väčších nákupoch v potravinách, je jeho dizajn, minimálne podľa môjho názoru, viac ako podarený a patrí medzi jednu z hlavných predností Redmi Note 12. K nej, čo stále padá na margo hodnotenia celého šasi, si môžeme ešte prihodiť aj slušnú ochranu voči prachu a vode – IP53, čo vo vodách lacných mobilov nebýva vôbec, ale že vôbec štandardom.

Doba skutočne nezadržateľne napreduje. Pred pár rokmi by bolo priam nemysliteľné, aby ste si pri telefóne za pár drobných, ak to tak môžem povedať, dopriali pohľad na AMOLED panel s obnovovacou frekvenciou 120Hz. Nový Note 12 je však dôkazom pokroku, keďže okrem krásnych a plynule servírovaných obrázkov ponúka aj dostatočné rozlíšenie 2 400 x 1 080, čo je skutočne ďalšou zásadnou prednosťou uvedeného modelu. Svietivosť na hranici 700 nits je dostatočná aj pre používanie vo vonkajších priestoroch a dostupné je automatické prepínanie od 60 do 120Hz obnovovacej frekvencie. Prehrávanie videí priamo cez integrovanú galériu je nastavené len na hranicu 60Hz, čo sa ale dá vyriešiť spustením cez inú aplikáciu.

Android 13 a MIUI 14

Operačným systémom je v tomto prípade trinástka Android okorenená nadstavbou na MIUI 14. Mohli by sme sa v tomto prípade rozprávať zas raz o tom, ako tieto dané výrobcom korigované riešenia v praxi skutočne fungujú, ale mám pocit, že posledné Xiaomi telefóny, a to aj z oveľa drahších cenových kategórií, nám jasne potvrdili, že fungovanie nie je problém, ale skôr užívateľská ochota sa v tom celom lepšie vyznať a mať chuť si daný operačný systém prispôsobiť k svojim potrebám. Za mňa; Xiaomi sa naďalej snaží svojich zákazníkov potešiť množstvom užitočného softvéru a aj u vyššie opisovaného telefónu to celé funguje tak ako má. Aby však MIUI 14 bežalo ako dobre naolejovaný stroj, potrebuje mať aj dostatočný výkon. V tomto konkrétnom prevedení ide o Snapdragon 685 doplnený o Adreno 610, čo je čipset schopný naplniť akékoľvek očakávania v segmente lacných mobilov a skúsiť ponúknuť aj niečo navyše – mnou skúšaná verzia s 8GB RAM bežala slušne aj pri multitaskingu, aj keď isté limity tu boli čiastočne badať.

Pod plastovým krytom sa nachádza batéria s kapacitou 5 000 mAh, ktorá bola schopná pri bežnom využívaní systém podržať v chode viac než dva dni. Vďaka pribalenému adaptéru s výkonom 33W je možné batériu doplniť do polovice behom necelej pol hodinky a doplna vám to zaberie dvakrát toľko času. Na samotný záver som si nechal kvalitu fotoaparátov. Je paradoxné, že 4G verzia Redmi Note 12 je voči 5G v tomto ohľade na tom papierovo o niečo lepšie (o dva Mpx konkrétne). Ponúka totižto hlavný snímač s 50 Mpx nasledovaný 8 Mpx ultra širokouhlým a zbytočnosťou v podobe 2 Mpx na makro. Najlepšie výsledky logicky lezú práve z hlavného snímača, a to počas ideálneho vonkajšieho svetla. Akonáhle sa opona zatiahne, nastáva dosť očakávaný efekt degradácie, aj keď interiérové foto zvláda zachrániť schopná umelá inteligencia. Ostrosť, podanie farieb a kontrast idú viac či menej ruka v ruke a pochybujem, že sa na tejto planéte nájde niekto, kto by od mobilu za dve stovky očakával niečo viac – to sa týka aj zachytávania videa, kde si môžete dopriať maximálne rozlíšenie 1080p pri 30 fps.

Akokoľvek si Xioami už dávno necháva za svoju prémiovú triedu mobilov rázne zaplatiť, jednou nohou naďalej ostáva vo vodách low-budget. Model Redmi Note 12 v 4G prevedení je toho jasným dôkazom, keďže ponúka nadštandard v podobe IP ochrany, výborný AMOLED panel s vysokou obnovovacou frekvenciou, pekný dizajn, priemerný fotoaparát a slušnú batériu. Čakáte snáď za dve stovky niečo viac?

Naše hodnotenie

Ideálny pomer ceny a výkonu.

Klady

 • dizajn
 • batéria
 • obsah balenia
 • slušný výkon
 • displej
 • hlavný fotoaparát
 • IP ochrana
 • cena

Zápory

 • MIUI nemusí sadnúť každému

Informácie o produkte

Xiaomi Redmi Note 12 2023

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 164 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 200 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 199 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk