RECENZIA: POCO X5 Pro - Áno, stále je to tá istá firma

RECENZIA: POCO X5 Pro - Áno, stále je to tá istá firma

 

Päť rokov existencie značky POCO, ktorá by sa športovou terminológiou dala označiť aj ako B tím Xiaomi, nám aktuálne, v rámci portfólia strednej triedy, prináša svoj najnovší model. Filozofia POCO X5 Pro ostáva naďalej nemenná. Určená je zákazníkom, ktorí počas výberu nového mobilu operujú s nižším rozpočtom, ale aj napriek tomu chcú investovať do moderného hardvéru s vysokým výkonom a čiastočne aj prémiovými funkciami. Dokázala testovaná vzorka X5 Pro naplniť tento jasne daný predpoklad, alebo sa len výrobca pokúsil zviesť na rastúcej krivke popularity predchádzajúcich zariadení a ušetriť tak peniaze? Na tieto, ale aj ďalšie otázky sa vám pokúsim dať odpoveď v nasledujúcom texte.

Tri farebné prevedenia, z ktorých nám do redakcie dorazila čistočierna verzia, sa na našom trhu vyskytujú okolo sumy 400 eur. Ja som mal možnosť testovať verziu s 8 GB RAM (čo je, podľa môjho názoru, u mobilov stále viac ako dostačujúca cifra a neviem, prečo by som mal túžiť výhradne po dvojnásobku, ak telefón používam na bežnú záťaž), ktorá ma bola schopná zaujať už samotným balením. Áno, viem, u tohto výrobcu je bohatý obsah bežnou praxou, ale stále by som to rád pripomínal, keďže drvivá časť konkurencie už pomaly začína svoj hardvér baliť do voskového papiera, len aby znížila náklady a súčasne potešila ekológov. Okrem samotného mobilu nájdete v krásnej čierno-žltej krabici aj výkonný adaptér (67 W), USB-A/USB-C kábel, transparentné gumené puzdro a fóliu umiestnenú na displej už priamo v továrni. Všetko to, čo zákazník chce využívať už krátko po rozbalení, tu nájdete, a preto nemusíte dodatočne zaťažovať svoj rozpočet.

Dizajn potešil

Predmetný mobil je vybavený 6,67-palcovým displejom a jeho proporcie sú nasledovné: 181 gramov, 162,91 x 76,03 x 7,9 milimetrov. V reči prostého zákazníka: ide o slušnú lopatu, na ktorú si vaša ruka bude musieť nejaký čas zvykať. Ja viem, dnešný trend udávajú proporčne veľké telefóny, a nájsť kvalitný mobil s malým panelom a kompaktným telom, to je často neriešiteľný problém (česť výnimkám), ak sa však zaraďujete do sorty zákazníkov, ktorým neprekáža nosiť väčšie tabuľky čokolády po vreckách, na nové POCO si zvyknete skôr, než stihnete povedať „POCO“. Po dizajnovej stránke ide o menšie parazitovanie na výzore Redmi Note 12 Pro, podobnosť si všimnete špeciálne pri prezretí fotomodulu, každopádne, zadný plastový kryt s drsnejšou textúrou na sebe nezachytáva žiadnu vrstvenú špinu a zvláda odolávať aj nechceným odtlačkom prstov. Vidím tu inšpiráciu iPhonom 14, a to špeciálne u celkového tvaru rámu a v ostrejších profilovaných hranách, avšak, aby bolo jasné, POCO voči „jablku“ pôsobí zásadne lacnejšie, čomu ale, pochopiteľne, zodpovedá vyššie spomínaná cenová relácia. Na pravej hrane sa nachádza dobre fungujúci snímač odtlačkov prstov, zabudovaný do malého fyzického tlačidla, a kúsok nad ním nájdete tradične umiestnené tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Zaujímavé však je, že v hornej časti sa, mimo infračerveného portu, nachádza dnes už viac ako archaicky vnímaný audio jack (3,5 mm). Ďalej tu, samozrejme, máme slot na dve SIM karty (bez podpory pamäťovej karty), dvojicu reproduktorov, USB-C vstup.

Od dizajnu sa teraz presuňme na hodnotenie displeja, čo je, ostatne, dostatočne zásadným bodom v akomkoľvek rozhodovacom procese zákazníka. Už vyššie som spomínal 6,67-palcovú obrazovku. Ide o AMOLED panel s Full HD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 120 Hz pri maximálnom jase okolo hranice 900 nits. Apropo, na trhu nájdete aj lacnejší variant POCO X5, ktorý v zmysle svietivosti stráca na predmetnú Pro verziu celých tristo nitov. POCO X5 Pro disponuje podporou Dolby Vision, HDR10+, a aj keď nezvláda vyššie rozlíšenie než práve uvádzané Full HD+, sledovanie filmov a seriálov na takto veľkej obrazovke je stále uspokojivé. Počas testovania som s týmto panelom nemal žiadny väčší problém a nech už išlo o hranie hier, nenáročnú postprodukciu fotiek a videí, či len o prezeranie obsahu na internete, vo všetkých prípadoch som sa mohol na AMOLED displej spoľahnúť a užívať si jeho prednosti.

MIUI 14

Podobne ako u drahšej prémiovej triedy priamo od Xiaomi, tak aj v tomto zariadení sa nachádza Android 13 s nadstavbou MIUI 14. Ja osobne som vám už o nej viackrát písal, respektíve som sa pozastavoval nad niektorým softvérovým balastom skrytým práve za uvedenou skratkou, každopádne, ani vo verzii POCO, ktorá funguje na vlastnom prispôsobení daného operačného systému, vám nikto zásadne nezväzuje ruky. Je to len o tom, ktoré aplikácie v rámci onej nadstavby sú pre vás relevantné, teda ktoré budete chcieť aktívne využívať a ktorých sa, naopak, zbavíte. Nastaviť sa tu dá takmer úplne všetko, a ak spadáte do tej sorty užívateľov, ktorí chcú mať mobil pretvorený k svojmu obrazu, nové POCO by vám nemalo brániť v uspokojení vašich potrieb.

Poďme sa teraz pozrieť na výkon, ktorý ide ruka v ruke aj s vyššie opisovanými skutočnosťami. Mozgom tu je Snapdragon 778G od Qualcommu, a to je čipset schopný preklenúť akékoľvek požiadavky v rámci strednej triedy. Medzi jeho primárne vlastnosti, teda tie pozitívne, patrí cielené šetrenie batérie a rovnako tak aj minimálny efekt prehrievania pri maximálnom výkone. Procesy rozbehnutých a náročných aplikácií boli počas testovania krásne plynulé a nezaznamenal som v tomto smere výraznejšie nedostatky. Počas hrania náročných titulov bol, navyše, mobil sotva badateľne teplý, čo potvrdzujú papierové predpoklady uvedeného čipsetu.

Dominantným prvkom zadnej časti predmetného telefónu je dozaista fotomodul s lesklou plochou a veľkým nápisom POCO na strane. Hlavným snímačom je ten s rozlíšením 108 Mpx (f/1.9) a absenciou optickej stabilizácie. Nasleduje ultra širokouhlý snímač s 8 Mpx (f/2.2), no trojicu uzatvára stále prítomný nezmysel: Makro s 2 Mpx. Nebudem komentovať prítomnosť dnes už nerelevantných vecí, ako je práve Makro, a zameriam pozornosť na primárnu hviezdu, čiže na hlavný foťák. Snímky zachytené práve prostredníctvom 108 Mpx snímaču vykazujú dostatočnú ostrosť a podanie farieb za ideálnych svetelných podmienok je chvályhodné a príjemné. Na obrazovke telefónu ide o očarujúce fotky, ktoré však pri bližšom skúmaní trpia výraznou degradáciou kvality – do akej miery tu funguje cielená AI a úprava detailov, sám netuším, každopádne, už po čiastočnom priblížení nastáva rozmazanie, a to je aj na strednú triedu trochu nečakané. Mobil je schopný zachytiť aj materiál v plnom 108 Mpx rozlíšení, ale na niečo také si trúfnite, len ak máte dobre zvládnuté osvetlenie. Trochu som čakal, že telefón bude schopný ukladať snímky v RAW kvalite, ale všetko, vrátane PRO režimu, ide len do štandardu s rozlíšením 3000 na 2000 pxl. A ako je na tom video? Stropom je tu 4K s 30 FPS, nasledované Full HD záznamom s 60 FPS. Opäť platí, že pri dobrom osvetlení sa pomocou POCO X5 Pro nemusíte obávať zhotoviť rodinné video bez toho, aby ste ho potom museli pre jeho nedostatočnú kvalitu zmazať z pamäte.

Na samotný záver recenzie som si nechal, už tradične, výdrž batérie. Testovaná vzorka obsahuje akumulátor s kapacitou 5000 mAh, čo pri bežnom a nenáročnom používaní ponúka výdrž okolo dvoch dní – jeden deň pri maximálnom vyťažení. To sú na dnešné pomery strednej triedy stále slušné výsledky, a to si k tomu ešte pridajte svižné nabíjanie, keď ste schopný sa za dvadsať minút dostať z nuly na polovičnú kapacitu. Čo tu jemne absentuje, je možnosť bezdrôtového tankovania energie, ale tá v strednej triede stále nie je úplným štandardom.

Naše hodnotenie

POCO X5 Pro je dôstojným reprezentantom cenovo dostupných mobilov, s výborným výkonom, krásnym panelom a uspokojivou kvalitou fotografií.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • výbava
 • displej
 • batéria
 • audio jack

Zápory

 • nočné fotenie/video
 • MIUI nezaujme každého
 • lacno pôsobiace šasi

Informácie o produkte

POCO X5 Pro 2023

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,03 mm
 • Výška: 162,91 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,98 mm
 • Farba: žltá, čierna, modrá
 • Orientačná cena: 380 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Tlacháčová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk