RECENZIA: Xiaomi 13 - Bude sa páčiť všetkým?

RECENZIA: Xiaomi 13 - Bude sa páčiť všetkým?

 

Mám ho tu, na stole, vyložený ostentatívne displejom dole, aby som provokoval okolie. Vždy, keď ide niekto okolo môjho pracovného stola a v záplave iných testovaných vzoriek zbadá práve tento mobil, neubráni sa aspoň čiastočnej reakcii. Často ide len o hru mimiky, keď sa čelo konkrétnej osoby zroluje ako staré ponožky, inokedy padne aj pár slov s otáznikom na konci. Spoločným menovateľom je však záujem ako taký a túžba vedieť, čo to je vlastne za telefón. Rýchlou odpoveďou býva tá, že ide o novú vlajkovú loď Xiaomi, no neraz štartujem novú porciu doplňujúcich otázok, ale rovnako to vie spustiť lavínu ďalšieho festivalu tancujúcej kože. Nech už sa na to pozerám akokoľvek, tak spomínaný čínsky gigant to s radovou trinástkou jednoducho dokázal, priniesol totižto na trh nový a atraktívny dizajn, za aký by sa nemusela hanbiť žiadna z jeho priamych konkurencií. Je však predmetný mobil viac než len peknou vázou na okrasu vašej osobnosti, alebo zvláda naplniť aj očakávania v zmysle ďalších, z pohľadu spotrebiteľa, nesmierne dôležitých atribútov? Tieto, ale aj ďalšie otázky sa vám pokúsim zodpovedať v nasledujúcom texte. Pohodlne sa preto usaďte a vytiahnite imaginárnu froté handričku, budeme totižto leštiť a leštiť... a zase leštiť.

5G a NFC

Ešte než začnem nadávať na lesklý sklenený chrbát testovanej vlajkovej lode, určite je vhodné napísať aj nejaké to slovíčko na margo obsahu balenia. V klasickej bielej krabičke sa okrem telefónu nachádza aj dostatočne výkonný adaptér (67 W), ktorému sekunduje USB-C kabeláž a, pochopiteľne, aj transparentný silikónový obal, čo vnímame už u daného výrobcu ako štandard. Kto by si však takto krásny a nie vôbec lacný mobil (tisíc eur je tisíc eur) strkal do nejakého obalu? Teda tam, kam patrí tak maximálne Nokia za pár šušňov? Apropo, do tela daného telefónu je možné zasunúť slotom dve nanoSIM karty súčasne, avšak, žiadnu pamäťovú kartu.

Poďme však konečne na onen vyššie proklamovaný dizajn. Z konštrukčného hľadiska je reč o prémiovom kúsku hardvéru (pri tej cene je to však asi rovnako očakávané), ktorý na prvý dotyk navodzuje asociácie s istým nedojedeným jablkom. Hranaté boky, kovovo sklenené šasi a originálne spracovaný modul s fotosnímačmi pretvára trinástku na kus exkluzívnej elektroniky, s ktorou sa nebudete báť nabehnúť do svojej sociálnej bublinky a flexiť ostošesť. Pre tých skôr narodených: flexenie je niečo, ako keď ste si za komunizmu kúpili žltého Žiguláka a k nemu v Tuzexe rovnako jasne žltú teplákovú súpravu. Stačilo v takomto dripe vybehnúť na pumpu a všetkým naokolo sa od závisti krútili ich sieťkované nákupné tašky. Apropo, čo je to ten drip? Ani sa radšej nepýtajte. Späť však k pointe. Xiaomi 13 je vizuálne jedným z najoriginálnejšie spracovaných mobilov súčasnosti, hneď za Nothing Phone konceptom, ktorému kazí renomé už len mnou pripomínaný sklenený lapač odtlačkov a nečistôt. Preto som vás nabádal na pohotovostné vytiahnutie handričiek, pretože udržať tohto krásavca vo forme, to nie je žiadna zábava.

Minimálne rámčeky

S váhou balansujúcou na hranici dvesto gramov (189 gramov presne) a rozmermi 152,8 x 71,5 x 7,98 milimetrov môžeme rozprávať o zlatej strednej ceste v zmysle proporcií. Telefón sa v ruke drží pomerne dobre, aj keď snímač odtlačkov prstov integrovaný v dolnej časti AMOLED obrazovky sem-tam vyvoláva kŕče do palca – je to však, pochopiteľne, veľmi subjektívne a záleží na individuálnych rozmeroch vašich prstíkov. Ostatne, vždy si môžete nastaviť odomknutie zariadenia pomocou tváre, čo niekedy šetrí čas a nervy. Len čo stlačíte bočný spínač na oživenie zariadenia, oslní vás dokonalý (6,36 palcov veľký) displej disponujúci nadpriemernou svietivosťou (1 900 nits) a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

To, čo mu pomáha vyniknúť, mimo samotnej AMOLED technológie a dostatočného Full HD+ rozlíšenia, sú minimálne rámčeky. Skutočne, len čo sa na predmetný telefón pozriete z prednej strany a s rozsvieteným panelom, budete ohromení. Navyše, celistvosť skla zaručuje pečiatka Gorilla Glass 5, vylepšená o továrenskú fóliu, čo je dnes pre Xiaomi rovnako štandardom, a to naprieč celým jeho bohatým portfóliom telefónov. Z panelu som mal celkovo vynikajúci pocit – presné podanie živých farieb, plynulé prechody; jednoducho všetko to, čo by ste od obrazovky v telefóne za tisíc eur očakávali, tam aj nájdete.

Wi-Fi 6E

Zadnú stranu priam zdobí nápadito spracovaný modul s trojicou snímačov a už veľakrát spomínanou Leica licenciou. Na prednej strane máme primárny 50 Mpx snímač (f/1,8) s optickou stabilizáciou, nasledovaný ultra širokouhlým 12 Mpx (f/2) a celú trojku uzatvára 10 Mpx teleobjektív (f/2) s optickou stabilizáciou a viac ako trojnásobným priblížením. Predný selfie senzor má 32 Mpx (f/1,8), a ten, už podľa predpokladov, zvláda zvečniť vašu tvár vo viac ako slušnej kvalite. Aj keď si osobne myslím, že nakrúcanie 8K videí na telefón je stále skôr len zbytočným výstrelkom, než relevantnou výhodou, Xiaomi 13 tento konkrétny výstrelok obsahuje, a to pri 24 Fps. Je tu však, pochopiteľne, priestor na zníženie rozlíšenia cez 4K (60 Fps) až po Full HD s identickým snímkovaním. Dajme však teraz bokom zbieranie videí a sústreďme sa na fotografiu ako takú. Trinástka za ideálnych svetlených podmienok s prehľadom naplňuje atribúty prémiovej fotky, aj keď som osobne od nastavenia Leica filtrov čakal predsa len niečo viac. V tomto ohľade má konzument možnosť prepínať medzi živými farbami a prirodzeným modusom, čo je trochu chabá ponuka. Aj napriek tomu však kvalitu fotografií môžem odobriť palcom namiereným smerom hore a rozhodne je v tomto prípade „o čo stáť“. Kvalita však tak trocha výraznejšie klesne s nástupom nočnej scenérie, a ak mňa trochu sklamala strohosť Leica možností, tak nočné fotenie ruka v ruke s nočným videom je na tom oveľa horšie.

Android 13 / MIUI 14

Všetko funguje na Android 13, a aj keď uznávam, že je tak trocha vtipné povedať: trinástka funguje na trinástke, tak všetko tu kazí očakávané rozhranie MIUI 14. Xiaomi v tomto smere zmenilo dizajn používateľského rozhrania svojej nadstavby a nejaký čas mi trvalo, než som sa s výsledkom ich práce dokázal stotožniť. Je to o kompromisoch a rovnako o vašej chuti si sadnúť nad nastavenia a poriadne sa v telefóne pohrabať – zmazať všetky tie predinštalované hlúposti. Najviac by nás však malo tešiť, že nech už to vyzerá akokoľvek dobre či zle, funkčný aspekt a hlavne spoľahlivosť sú bez jedinej škvrnky. Rád by som vypichol priam dokonalo spracované Always On, ďalej možnosti prispôsobenia notifikácií pomocou jemného blikania okrajov obrazovky (v tomto bode bude asi už navždy kráľom vyššie spomínaný Nothing Phone) a pár ďalších rozumných doplnkov. Súbežne s opisom operačného systému by bolo vhodné spomenúť aj výkon. Testovaná vzorka má strojovňu vybavenú čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 druhej generácie, čo je motor, s ktorým by ste dokázali utiahnuť všetko v rámci mobilnej sféry. Rýchlosť interakcie a jej celková plynulosť je vec, ktorú som si počas recenzovania spomínaného telefónu priam vychutnával, a čerešničkou na torte sa stala úspora batérie, ako aj maximálne zachovanie multitaskingu.

Dva dni v chode

Kapacita batérie (4 500 mAh) vám dáva jednodňový chod pri náročnejšom procese využívania, ale ten, kto na mobile nonstop nevisí, môže pokojne atakovať hranicu dvojdňovej výdrže. Okrem bezdrôtového tankovania energie (10 W) je, samozrejme, možné siahnuť po adaptéri v balení, s výkonom 67 W. Na základe tohto spôsobu nabíjania ste na polovičnej kapacite už v priebehu štvrť hodinky a na maximálnej úrovni za necelých päťdesiat minút.

Xiaomi ma s ich modelom 13 a defacto jasnou vlajkovou loďou maximálne prekvapilo. Prišlo totižto s prémiovým mobilom, ktorý by sa dal označiť za batériou poháňaný výkonný šperk, a súčasne som nútený mu zatlieskať za nadpriemernú sadu fotoaparátov, ktorým renomé kazí snáď len slabšie využitie potenciálu okolo značky Leica. Nech už sa na to ale pozeráme z akéhokoľvek uhla pohľadu, čínsky gigant Xiaomi dokázal, minimálne podľa môjho názoru, vyrobiť svoj najlepší prémiový telefón, za ktorým si môže tento rok hrdo stáť, nech už ho bude ktokoľvek chcieť konfrontovať s akoukoľvek konkurenciou.

Naše hodnotenie

Jeden z najlepších mobilov od Xiaomi.

Klady

 • prémiový dizajn
 • batéria
 • obsah balenia
 • výkon
 • displej
 • hlavný fotoaparát
 • IP68

Zápory

 • MIUI
 • slabšie využitie Leica značky

Informácie o produkte

Xiaomi 13 2023

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 71,5 mm
 • Výška: 152,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,98 mm
 • Hmotnosť: 189 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 999 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Tlacháčová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk