RECENZIA: Nokia T10 - Závan starých vetrov

RECENZIA: Nokia T10 - Závan starých vetrov

 

Našich pravidelných čitateľov by značka Nokia nemala nijako zaskočiť a to ani v prípade, ak spadajú do kategórie neskôr narodených. Spoločnosť HDM Global, ktorá operuje práve s ikonickým názvom Nokia, totiž posledné roky skúša týmto piatim písmenám navrátiť zašlú slávu. Skúša to najmä produkciou telefónov, ale rovnako tak nezanedbáva ani segment lacných tabletov. Minulý rok som vám ponúkol názor na zaujímavý a cenovo dostupný model T20, ktorý vo finále rozhodne prekvapil, a teraz nastal čas pozrieť sa na jeho lacnejší variant. Model T10 vyšiel, paradoxne, až po výbavou a výkonom atraktívnejšom T20, napriek tomu si Nokia z nejakého dôvodu myslí, že by vás mal zaujímať. Prečo? Na to sa teraz spoločne pozrieme.

Zariadenie váži 375 gramov

Tablet sa na našom trhu pohybuje v cene okolo 160 eur, čo, samozrejme, aj pod tlakom inflácie sotva znamená nejakú šialenú investíciu, v každom prípade môžem už v úvode prezradiť, že za túto sumu nedostanete nič extra. V prvom rade ide skutočne o základ v zmysle filozofie tabletov ako takých, keďže T10 disponuje len osempalcovým IPS panelom s rozlíšením 1 200 na 800 pixelov. Dospelý jedinec tak nemá problém zobrať tablet do jednej ruky a priložiť si ho k uchu ako telefón – pamätáte si ešte na tú éru spred dekády, keď sme na ulici mohli bežne vidieť podivnú mimozemskú entitu, maskujúcu sa za ľudskú bytosť? Jej poznávacím znamením bola doska na krájanie cibule, cez ktorú komunikovala, ako keby sa nechumelilo. Ale späť k testovanej vzorke. Balenie okrem tabletu ponúkne napájací USB-C kábel a adaptér, hoci mne do redakcie nejakou záhadou dorazil len tablet bez ničoho (nejaký neporiadny kolega ten zvyšok evidentne znárodnil).

Ideál pre deti?

Poďme sa teraz zamerať na dizajn a konštrukčné spracovanie. Za predpokladu, že ste už niekedy držali v ruke nejaký z posledných modelov modernizovanej značky Nokia a páčil sa vám, príde vám T10 ako starý závan sympatických vetrov. Plastové šasi je zo zadnej strany vrúbkované, čo v praxi znamená lepšie držanie aj s mokrými či spotenými rukami – pot a nečistoty sa na tento matný plast nezachytávajú nijako výrazne, čo môžeme považovať za pozitívum. Na ľavej hrane sa nachádza zásuvka na pamäťovú kartu (pre SIM tu miesto nie je), na pravej strane zas nájdete celistvý spínač na reguláciu hlasitosti. Zariadenie sa dá uzamknúť tlačidlom na vrchnej hrane, len kúsok od selfie kamery.

Ďalší plusový bod si konštrukcia odnáša za akúsi celkovú tuhosť a odolnosť aj voči drsnejšiemu zaobchádzaniu. Aby som odolnosť otestoval, tablet som vložil do rúk svojej šesťročnej dcérke, nech si prostredníctvom mnou regulovaného YouTube kanálu pustí jedno z videí, po ktorých mávam chuť zobrať stredne veľký skrutkovač a bez mihnutia oka si ho vraziť do ucha. Tablet jej klasicky spadol niekoľkokrát na zem, väčšinou na koberec, ale v jednom prípade aj na drevenú podlahu. Na moje prekvapenie to T10 zvládol a bežal aj naďalej ako kvalitné fínske hodinky. Navyše už spomínaná schopnosť odolávať nečistotám je v spojení s detskými rúčkami ďalším bonusom, veď čo si budeme hovoriť, deti a poriadna hygiena, to nejde dohromady, ani keby ste sa ako rodič mali od jedu roztrhať. Takže áno, ak hľadáte ideálny a lacný tablet pre svoje dieťa, ktorému často padajú veci z mastných rúk od čipsov, Nokia pre vás má T10 a nemusíte si k nemu kupovať ani puzdro. Je však tento tablet pre deti vhodným aj na základe kvality obrazovky a výkonu procesora?

Interná pamäť 32 GB

Začnime tým IPS panelom, ktorý má okolo seba až archaicky hrubé čierne rámiky. Obrazovka ponúka žalostne malé rozlíšenie 1 280 x 800 pixelov, čo v spojitosti s osempalcovou veľkosťou neprináša práve ostré rezanie okrajov aplikácií. Obnovovacia frekvencia je na úrovni 60 Hz a všetko výrazne zachraňuje aspoň dostatočná úroveň jasu, ktorá pomáha lepšej čitateľnosti obsahu – k tomu si ešte pridajte slušné pozorovacie uhly. Dieťa sa v tomto smere na nič nesťažovalo. Všimli ste si, ako som vyznenie recenzie striktne nasmeroval práve na detského spotrebiteľa? Dôvodom je moje vnútorné presvedčenie, že T10 si nemôže nájsť inú ako túto cieľovú skupinu, keďže pre dôchodcov neponúka dostatočne veľkú obrazovku.

Súčasťou šasi (okrem vstupu pre 3,5 mm Jack kábel) je aj duo reproduktorov, ktoré ponúkajú slušný stereo zvuk. Do tohto momentu by sme mohli viac-menej hovoriť o prevahe pozitív, ale keď som počas testu začal skúmať operačnú pamäť (len 3 GB RAM) a samotný procesor Unisoc T606 (doslova fosília medzi čipsetmi), akékoľvek úsmevy boli preč. Tablet sotva vedel rozbehnúť náročnejšie hry, dokonca aj niektoré detské arkády plné prdiacich jednorožcov mali problém sa cez ten skôrnatený Unisoc vyventilovať bez akejkoľvek latencie. Nokia T10 je preto tabletom určeným rýdzo na prehliadanie webových stránok a nejaké jednoduché detské arkády, nič náročnejšie od tohto čipsetu nemôžete vyžadovať.

Sekaná

Súčasťou zadného panelu je aj malý 8 Mpx fotoaparát s LED svetlom, ktorý svojím žalostným výkonom nikoho nepoteší – vaša ratolesť si ním môže odfotiť maximálne tak svoju prdiacu plyšovú hračku (inak, neviete, čo sa stalo s výrobcami hračiek, že začali robiť produkty trpiace akútnou plynatosťou?). Predná selfie kamera je vybavená 2 Mpx snímačom a je sotva použiteľná aj za denného svetla, nehovoriac o realizovaní videohovoru v nočných hodinách. A ako je na tom výdrž batérie? Aj v tomto prípade sa rozprávame o priemere s kapacitou 5 250 mAh, ktorý vám pri strednej záťaži zaručí jeden deň chodu. Deti mu pri občasnom využívaní doprajú predsa len asi viac oddychu a nebudete musieť tablet nabíjať až tak často.

Doteraz ani raz nepadla zmienka o operačnom systéme, ale keďže ja vo vás, našich čitateľoch, mám maximálnu dôveru, viem, že vy viete, že ja viem. Áno, ide o Android a v tomto prípade o takmer čistú dvanástku. Ale napriek tomu, že v tablete nenájdete žiadny otravný softvér navyše, o nejakom jasnom a plynulom chode nemôže byť žiadna reč. Videá sa vedia zasekávať so železnou pravidelnosťou a v momente, keď si pustíte dva a viacero programov súčasne, začne festival vianočného pečenia tradičnej sekanky. Deti neradi čakajú a keď sa im niečo nedarí, často nastáva hnev porovnateľný s rozčuľovaním Godzilly v klimaktériu. Ak teda dobre viete, že doma máte netrpezlivé detičky, predmetný tablet vám nemôžem odporučiť.

Za predpokladu, že chcete svojmu potomkovi kúpiť lacný tablet, radšej si tých štyridsať eur priplaťte a kúpte kvalitnejší model T20, s ktorým nebudete mať problém operovať aj sami.

Naše hodnotenie

T10 je tablet ideálny pre deti, ktoré sa zoznamujú s virtuálnou interakciou. Nič náročnejšie mu však naložiť nemôžete, inak nastane problém.

Klady

 • konštrukcia
 • cena
 • odolnosť
 • jas

Zápory

 • fotoaparát
 • výkon
 • bez SIM slotu
 • archaický dizajn
 • IPS panel

Informácie o produkte

Nokia T10

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 123 mm
 • Výška: 208 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 90 mm
 • Hmotnosť: 400 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Nokia

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk